Kuchnia drewniana dla dzieci - zrób to sam

Drewniana kuchnia to świetny pomysł na prezent dla dzieci - zarówno na urodziny, jak i Dzień Dziecka oraz pod choinkę. Jeśli chcesz podarować swojemu maluchowi coś naprawdę wyjątkowego, zrób mu własnoręcznie nową zabawkę - drewnianą kuchnię. Można ją wykonać ze starej szafki nocnej lub komódki.

Kuchnia drewniana dla dzieci

Aby samodzielnie wykonać drewnianą kuchnię dla dziecka, potrzebujemy następujących materiałów i narzędzi:

  • drewniana szafka o wymiarach ok. 55 cm wysokości, 45 cm długości, 35 cm szerokości,
  • 3 deski o wymiarach ok. 40 cm długości x 10 cm szerokości,
  • 5 drewnianych gałek,
  • biała i czarna farba akrylowa,
  • 4 korkowe podkładki,
  • kawałek pleksi o wymiarach ok. 30 x 30 cm,
  • ok. 12 wkrętów do drewna o średnicy 3,5 mm,
  • system natryskowy do malowania,
  • wiertarko-wkrętarka, wyrzynarka akumulatorowa
  • narzędzia do klejenia na gorąco.

Dodatkowo będą potrzebne akcesoria do zabawy: rondelki, patelnie, przybory kuchenne itp.

Kuchnia drewniana dla dzieci - KROK 1

Rozłóż szafkę na części. Jeśli potrzeba, zedrzyj z niej stary lakier lub farbę przy pomocy szlifierki. Pomaluj szafkę i wszystkie zdemontowane elementy białą farbą akrylową.

Fot. Bosch

Zostaw tylko pierwszą od góry szuflady (jako miejsce na pokrętła kuchenki), a z kolejnych szuflad zrób drewnianą ramę piekarnika. Do szuflady przyklej gałki.

Kuchnia drewniana dla dzieci

Na blat przyklej cztery korkowe podstawki pod kubki jako palniki.

Fot. Bosch

Kuchnia drewniana dla dzieci - KROK 2

Zrób piekarnik. Jeśli twoja szafka nocna ma w dolnej części uchylane drzwi, wystarczy, że wytniesz w nich wyrzynarką otwór na pleksi, aby powstało okienko piekarnika. Natomiast jeśli szafka składa się z kilku szuflad, zostaw tylko pierwszą od góry (jako miejsce na pokrętła kuchenki), a z kolejnych szuflad zrób drewnianą ramę piekarnika. Przycinaj je przy użyciu wyrzynarki, a następnie - wyszlifuj ich krawędzie.

Fot. Bosch

Używając wyrzynarki przytnij także kawałek pleksi na wymiar drzwiczek od piekarnika. Gdy już rama i pleksi są gotowe, połącz elementy narzędziem do klejenia na gorąco. Aby drzwi od piekarnika się uchylały, przymocuj je do szafki przy pomocy zawiasów.

Kuchnia drewniana dla dzieci - KROK 3

Zrób górną ramę kuchenki, na której zawisną przybory kuchenne. Przy pomocy wkrętów i akumulatorowej wiertarko-wkrętarki połącz ze sobą deski i przymocuj gotową ramę do tylnej ściany kuchenki. Następnie wkręć kilka wkrętów do listwy nad palnikami - nie do końca, lecz tak, aby można było na nich zawiesić chochelki czy łopatki.

Fot. Bosch

Kuchnia drewniana dla dzieci - KROK 4

Czas na dekorowanie. Przyklej do kuchenki wszystkie elementy dekoracyjne: drewniane gałki imitujące pokrętła, haczyki na bocznej ścianie na rękawicę i fartuszek oraz korkowe podkładki na wierzch kuchenki, które będą udawały palniki.

Fot. Bosch

Kuchnia drewniana dla dzieci IKEA

Nie macie ochoty (lub czasu) na majsterkowanie? Zawsze możecie kupić gotową drewniana kuchnię do zabawy dla swojego dziecka. Gdzie można taką znaleźć? Na przykład w jednym ze sklepów IKEA, gdzie czekają na Was dwa modele do wyboru - dostępna od dawna w sprzedaży i bardzo lubiana przez maluchy kuchnia DUKTIG (nr 1 na zdjęciu) oraz druga, mniej efektowna, ale i tańsza - kuchnia NYBAKAD (nr 2 na zdjęciu). IKEA posiada w swojej ofercie również mini naczynia kuchenne przeznaczone do zabawy dla dzieci, można zatem całe wyposażenie dziecięcej "kuchni" kupić w jednym miejscu.

Fot. IKEA

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.