Bejca jest często wykorzystywana do malowania mebli drewnianych. Są one transparentne, wnikają głęboko w drewno, zmieniając jego kolor, ale pozostawiając widoczne usłojenienie. Ostateczny wygląd mebla zależy od tego, z jakiego gatunku jest wykonany mebel - inaczej biała bejca będzie wyglądała na jasnym brzozowym drewnie, a inaczej na egzotycznym wenge. Do wyboru są bejce wodne i alkoholowe. Różni je rozpuszczalnik oraz sposób nakładania - do wodnej wykorzystujemy pędzel, a do alkoholowej bawełnianą szmatkę. Malowanie bejcą nie jest proste - mebel musi być dokładnie oczyszczony ze starej powłoki, odtłuszczony, dopiero wtedy równomiernie pokrywamy całą powierzchnię, inaczej powstaną jaśniejsze i ciemniejsze plamy. Za litr bejcy zapłacimy około 50 zł.
Zamiast malowania mebli lakierowanie
Jeśli chcemy zachować urodę drewna i jedynie je zabezpieczyć przed zniszczeniem, użyjmy lakieru. Do mebli najlepsze są preparaty na bazie wody. Do wyboru są lakiery matowe, półmatowe i z połyskiem. Lakier pozostawia na drewnie ochronna warstwę, nie wnika w jego strukturę. Tak zabezpieczone meble będą ładne wiele lat, a gdy się zniszczą łatwo je odnowić.
Jeśli jednocześnie z lakierowaniem chcemy delikatnie zmienić kolor mebla, np. delikatnie przyciemnić, możemy wybrać lakierobejcę.
Woski do drewna również służą głównie do zabezpieczania mebla przed zniszczeniem i zabrudzeniem. Wosk wnika głęboko w strukturę drewnianych mebli i nie tworzy delikatnej warstwy jak w przypadku lakieru. Niestety woski nie są tak bezpieczne dla zdrowia jak lakiery, należy je nakładać w rękawiczkach bawełnianą szmatką lub pędzlem. Dopiero po wyschnięciu stają się całkowicie bezpieczne. Używając wosków kolorowych, np. brązowych lub białych, możemy delikatnie zmienić kolor lub nadać drewnianemu meblowi szlachetnej patyny. Koszt wosku to około 100 zł/l.
Olej jeszcze głębiej wnika w drewniane meble niż wosk. Jeśli wybierzemy preparat z naturalnych składników (np. olej lniany), może on służyć do zabezpieczenia blatów i desek do krojenia, które mają kontakt z żywnością. Drewno olejowane zachowuje swoją urodę, dokładnie widać jego usłojenie. Jednak olejowanie mebli drewnianych należy często powtarzać (w pierwszych latach nawet dwa razy do roku). Ceny oleju do drewna zaczynają się od 30 zł/l.