Decoupage: dekorowanie domu DIY. Decoupage krok po kroku

Decoupage to technika zdobienia polegająca na oklejaniu przedmiotów papierem, a następnie lakierowaniu ich w celu zabezpieczenia. Decoupage pozwala też ozdobić meble - jak to zrobić krok po kroku? Zebraliśmy najważniejsze informacje na temat decoupage oraz inspirujące zdjęcia.

Decoupage krok po kroku

Decoupage krok po kroku, czyli jak ozdobić przedmiot (lub mebel) przy pomocy prostej techniki dekoracyjnej z użyciem papieru, kleju i lakieru. Kiedy już zdecydowaliśmy, co chcemy ozdobić za pomocą decoupage, musimy kupić specjalne serwetki (występują w bardzo wielu wzorach - wybieramy taki, które najbardziej nam pasuje), pędzelki, klej do decoupage oraz lakier do zabezpieczenia powierzchni i ostre nożyczki. Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych materiałów przystępujemy do pracy:

1. Wycinamy z serwetki ozdobny motyw i oddzielamy warstwy serwetki w taki sposób, aby została nam jedynie wierzchnia - z nadrukiem.

2. Miejsce, w którym zostanie przyklejona serwetka ze wzorem pokrywamy klejem - nanosimy go na przedmiot za pomocą płaskiego pędzelka.

3. Od razu przykładamy serwetkę do miejsca pokrytego klejem - staramy się przy tym unikać skręcenia papieru, które mogłoby wzór zniekształcić. Delikatnie wygładzamy przyklejoną serwetką pędzelkiem od środka ku jej brzegom - w ten sposób mamy pewność, że klej "chwyci" w każdym punkcie.

4. Kiedy całość wyschnie, pokrywamy naniesiony wzór klejem - również za pomocą pędzelka.

5. Suchy przedmiot ozdobiony techniką decoupage lakierujemy 2-3 razy.

Pudełka ozdobione techniką decoupagePudełka ozdobione techniką decoupage Fot. AGATA JAKUBOWSKA / Agencja Wyborcza.pl

Serwetki do decoupage

Serwetki do decoupage to podstawa w tej technice dekoratorskiej. Delikatne, kilkuwarstwowe serwetki można kupić w cenie poniżej 1 zł za sztukę w rozmiarze 25 x 25cm, a wybierać możemy spośród kilku tysięcy wzorów - najlepiej w sklepach internetowych, w stacjonarnych oferta nie jest tak bogata. Zdobienia decoupage zwykle kojarzą się z motywami kwiatowymi, ale w rzeczywistości jest ich o wiele więcej: geometryczne, ludowe, morskie, motoryzacyjne, okolicznościowe, orientalne, zwierzęce, podróżnicze i retro. Możemy zatem dopasować dekorowany przedmiot lub mebel do aranżacji naszego mieszkania - nawet, jeśli zostało urządzone w stylu nowoczesnym czy wystylizowane na lata 50.

Klej do decoupage

Klej do decoupage nie jest ani drogi, ani trudno dostępny. Robiąc zakupy najczęściej po prostu nie zwracamy uwagi na materiały do decoupage, dlatego może nam się wydawać, że ciężko je dostać. Kiedy jednak znajdziemy taki klej, nagle okazuje się, że występuje w kilku rodzajach. Dobieramy go w zależności od tego, z jakiego materiału został wykonany przedmiot, który zamierzamy ozdobić. Kleje do decoupage dzielą się na:

  • klej do decoupage na bazie wody - daje możliwość przyklejania serwetek do większości powierzchni (ok. 8 zł za 100 ml),
  • klej do decoupage z werniksem - klej i lakier zabezpieczający w jednym, doskonały produkt dla początkujących (ok. 23 zł za 230 ml),
  • klej do decoupage do ceramiki - specjalny klej dobry również do szkła, terakoty i kamionki (ok. 12 zł za 100 ml)
  • klej do decoupage do świec - ozdobioną świecę można bez obaw spalać, dekoracja nie dymi i nie wydziela zapachu (ok. 9 zł za 110 ml),
  • klej do decoupage do złoceń - wolno schnący klej na bazie wody do przyklejania złotych płatków lub folii (ok. 27 zł za 200 ml),
  • wikol - ten popularny klej może zastąpić klej do decoupage, ale warto go rozcieńczyć wodą, ponieważ w pierwotnej postaci jest zbyt gęsty (klej wikol to koszt kilkunastu złotych za opakowanie o pojemności 500 ml),
  • klej do decoupage zrób to sam - taki klej można przygotować samodzielnie w domu przy użyciu wody, mąki, cukru i oleju.

Decoupage na drewnie

Decoupage na drewnie nie jest niczym wyjątkowym - tą metodą możemy dekorować również metal, ceramikę, plastik, szkło - a nawet tkaninę i świece. Spośród drewnianych przedmiotów najczęściej ozdabiamy różnego rodzaju skrzynki i pudełka z uchylnymi wiekami, które służą do przechowywania herbaty, przyborów papierniczych lub krawieckich, jako pojemnik na kosmetyki lub biżuterię. W pokoju dziecka warto pokryć ciekawym motywem w tej technice drewnianą skrzynię na kółkach na zabawki. Decoupage sprawdzi się też świetnie w większym formacie - na tacy kuchennej, frontach szafek kuchennych, szufladach w komodzie, na drzwiach do pokoju, taboretach, krzesłach, a nawet na blacie stołu czy stolika kawowego.

DIY: Pojemnik na butelki w duchu vintage >>

Decoupage na drewnieDecoupage na drewnie Fot. Annie Sloan, vidiaviola/pixabay.com

Bombki decoupage

Bombki decoupage to świetny pomysł na spędzanie wolnego czasu z rodziną w ostatnich tygodniach przed świętami Bożego Narodzenia. Przygotowywanie dekoracji choinkowych wprowadzi do domu radosną atmosferę oczekiwania oraz sprawi, że w naszej pamięci ten czas zapisze się jako wyjątkowy. Bombki decoupage to tworzenie niepowtarzalnych ozdób, ale również tradycji rodzinnej. Każdy z członków rodziny może swoją bombkę podpisać, nanieść życzenia dla innych lub te, które są związane w własnymi marzeniami. Jak robi się bombki decoupage? Zdobienie przebiega w taki sam sposób jak przy innych przedmiotach - z tą subtelną różnicą, że kształt bombki nieco utrudnia zadanie. Nie czyni go bynajmniej niemożliwym - musimy po prostu wykonywać nieco wolniejsze ruchy i cały czas przytrzymywać bombkę, aby nam nie "uciekła". Techniką decoupage najlepiej będzie ozdobić bombki plastikowe lub styropianowe - nie pękną nawet przy mocniejszym nacisku, co jest szczególnie istotne, jeśli mają je dekorować dzieci.

Stylizowane bombki na choinkę >>

Jak malować farbami kredowymi? Sprawdzamy!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.