Patyna do zabiegów dekoracyjnych

Patyna służąca do zabiegów dekoracyjnych może powstać na kilka różnych sposobów. Patyna daje wrażenie upływu czasu, pozwala uzyskać efekt zardzewienia. Proces tworzenia patyn za pomocą farby mniej lub bardziej płynnej i przezroczystej daje właśnie takie efekty wizualne. Patyna może być stosowana na wszystkich rodzajach powierzchni.

Patyna wodna

Patyny wodne dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej w sklepach z artykułami plastycznymi. Patyny na bazie wody są łatwe w użyciu, schną szybko i odpowiadają łatwo usuwalnym farbom transparentnym. Są bardziej matowe niż patyny olejne.

Patyna wodna - sposób przygotowania

1. Niezbędne materiały do przygotowania patyny wodnej: klej lateksowy lub biały klej winylowy, woda, pigment do uzyskania koloru.

2. Rozpuszczanie kleju lateksowego. Rozpuszczamy jedną objętość kleju lateksowego w dwóch objętościach wody i mieszamy dokładnie, aż uzyskamy jednolity płyn bez grudek.

3. Rozpuszczanie pigmentu. Rozpuszczamy jedną objętość pigmentu w jednej objętości wody i dokładnie mieszamy. Można mieszać ze sobą różne pigmenty do momentu uzyskania pożądanego koloru.

4. Mieszanka kleju lateksowego i pigmentu. Łączymy roztwór kleju lateksowego z roztworem pigmentu i dokładnie mieszamy. Należy pozostawić tę mieszankę do odstania, a następnie odlać nadmiar wody, która zbierze się na powierzchni.

Patyna olejna

Patyny olejne umożliwiają osiągnięcie różnych efektów. Zazwyczaj są bardziej przezroczyste i schną wolniej, ponieważ wytwarzane są na bazie olejów; dają możliwość wydłużenia czasu pracy. Znajdziemy je w wyspecjalizowanych sklepach z przygotowanymi miarami składników i w bogatej gamie kolorystycznej.

Patyna olejna - sposób przygotowania

1. Niezbędne materiały do przygotowania patyny olejnej. Potrzebny jest olej lniany, który jest podstawowym środkiem wiążącym do przygotowania farby olejnej. Olejku terpentynowego lub terpentyny używa się w celu uzyskania płynności farby, oleju - do uzyskania koloru, a sykatywy - do skrócenia czasu schnięcia.

2. Mieszanka oleju i terpentyny. Do jednej objętości oleju dodajemy pół objętości terpentyny. Mieszamy dokładnie, aż obie substancje połączą się, dając odpowiedni kolor i właściwą konsystencję.

3. Mieszanka oleju lnianego. Do poprzedniej mieszanki dodajemy pół objętości oleju lnianego, który umożliwi wyprodukowanie patyny.

4. Mieszanka sykatywy. Aby skrócić długi czas schnięcia patyn olejnych, trzeba dodać do nich kilka kropli uniwersalnej sykatywy. Nie należy jej nadużywać, ponieważ można wywołać efekt przeciwny do zamierzonego; nigdy nie dodajemy jej więcej niż 10 procent całej mieszanki.

Patyna - przygotowanie siarczanu żelazowego

Rozpuszczanie siarczanu. Mieszamy jedną objętość siarczanu żelazowego z jedną objętością wody. Pomimo, że nie rozpuszcza się całkowicie, można go stosować jak drobnoziarnisty piasek, który utlenia się w postaci kryształów.

Rdzewienie za pomocą siarczanu. Efekt zardzewienia uzyskany siarczanem żelazowym wygląda autentycznie, ponieważ siarczan utlenia się.

Patyna z bitumu i wosku - przygotowanie

1. Niezbędne materiały. Jedną z klasycznych patyn jest szybko schnący bitum asfaltowy, który nie pozwalana dłuższą obróbkę. Można wydłużyć czas jego schnięcia, mieszając go z woskiem, co jednocześnie złagodzi kolor, który stanie się bardziej przezroczysty.

2. Mieszanka bitumu z woskiem. Jedną objętość wosku łączymy z dwiema objętościami płynnego bitumu asfaltowego. Mieszamy aż do uzyskania konsystencji przypominającej pastę do butów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA