Meble na balkon - aranżacja DIY

Balkon to idealne miejsce do stworzenia przytulnego kącika relaksu, nawet w centrum miasta. Estetycznie urządzony może stać się reprezentacyjną częścią mieszkania, a zaaranżowany w klimacie śródziemnomorskim, może wprowadzić wakacyjny klimat rodem z greckich wysp. Podpowiadamy, jak w prosty sposób przeprowadzić metamorfozę balkonu w greckim stylu.

Meble na balkon

Obecnie balkony coraz częściej traktowane są jako przedłużenie mieszkania oraz miejsca relaksu. Jednak, aby balkon mógł być małą oazą spokoju, musi zostać odpowiednio urządzony. Powinien być więc jednocześnie funkcjonalny i niezwykle estetyczny, aby spędzanie na nim czasu było dla domowników prawdziwą przyjemnością.

Podczas aranżacji balkonu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na spójność kolorystyczną i stylistyczną mebli oraz dodatków. Jeśli będziecie trzymać się tej zasady, stworzycie estetyczną, elegancką i przytulną przestrzeń, w której chętnie będziecie wypoczywać w ciepłe dni i wieczory.

Popularnym stylem w urządzaniu balkonu jest styl nawiązujący do klimatów dobrze znanych z greckich wysp. Jeśli i wam marzy się tak urządzony balkon, powinniście pamiętać o charakterystycznej gamie kolorystycznej, jak również o naturalnych materiałach. Na takim balkonie idealnie sprawdzi się wiklinowa, emaliowana skrzynia.

Meble na balkon - grecki klimat w mieszkaniu w bloku

Aby poczuć się jak na greckich wakacjach, nie trzeba od razu biec do biura podróży. Grecki klimat z powodzeniem stworzycie na swoich balkonach. I choć widok z nich rozciągać będzie się na kasztanowce, a nie na gaje oliwne, to ich aranżacja pozwoli na stworzenie namiastki wakacyjnego klimatu.

Pierwszym krokiem do stworzenia aranżacji balkonu w stylu greckim jest zadbanie o odpowiednią kolorystykę. Grecja kojarzy się przede wszystkim z bielą, błękitami i odcieniami szarości. Taką kolorystykę wprowadzić trzeba zarówno za pomocą mebli, jak i dodatków, w tym tkanin. Co więcej, jeśli tylko pozwala wam na to metraż balkonu, warto wydzielić na nim odrębne strefy, które pełnić będą różne funkcje: strefy wypoczynkowej, strefy gościnnej i jadalni.

Na balkonie najlepiej wypoczywa się biesiaduje na wygodnych, lekkich meblach, takich jak fotele i leżaki wykonane z drewna, rattanu lub wikliny. Aby natomiast uzyskać atmosferę spokoju i intymności, kluczową dla dobrego odpoczynku, warto też wprowadzić na balkon ażurowe drewniane konstrukcje, parawany i przepierzenia.

Meble na balkon - krok po kroku do wypoczynku w greckiej loggii

Poza odpowiednio dobranymi meblami, akcesoriami i kolorystyką, na balkonie trzeba zadbać o jeszcze jedną, bardzo istotną rzecz - o ład i porządek. W końcu nawet najpiękniej urządzona loggia w stylu greckim nie będzie przyjemnym miejscem, jeśli będzie tonąć w niepotrzebnych przedmiotach. Aranżując balkon lepiej więc ograniczyć się do stolika i wygodnych krzeseł, foteli lub leżaków. Jeśli macie wystarczającą ilość miejsca, możecie zamontować tam również hamak lub plecione siedzisko-huśtawkę.

Aby nadać balkonowi przytulnego charakteru, warto udekorować meble poduszkami i kocami w marynistyczne wzory. Dobrym pomysłem jest zrobienie z wiklinowego kufra siedziska, kładąc na nim miękkie, idealne do siedzenia poduszki.

Meble na balkon - malowanieMeble na balkon - malowanie Fot. Bondex

Śródziemnomorski klimat można także osiągnąć dzięki zawieszeniu nad balkonem baldachimu oraz dodaniu drewnianej ażurowej ścianki, niekoniecznie o antycznej, bogato rzeźbionej formie - świetnie sprawdzi się tu klasyczna, prosta konstrukcja. Może mieć ona dodatkową funkcję, jaką jest zakrycie ściany z widocznymi ubytkami czy obtłuczeniami. Należy jednak pamiętać, że decydując się na wprowadzenie drewna na balkon, trzeba odpowiednio zabezpieczyć je przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych.

Idealnym dopełnieniem całości aranżacji będzie bujna roślinność, w tym zwisające girlandami kolorowe surfinie, fuksje lub intensywnie różowe oleandry, pelargonie i róże rosnące w efektownych wazonach. Jeśli jednak pielęgnacja roślin nie jest waszą pasją, możecie postawić na łatwe w uprawie zioła, takie jak rozmaryn, tymianek i bazylia, które również stworzą na balkonie śródziemnomorską aurę.

Meble na balkonMeble na balkon Fot. Bondex

Źródło: Pani to Potrafi

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.