Przewijak - dekoracja do pokoju dziecka

Przewijak w formie rozkładanej półki ściennej pozwoli zaoszczędzić miejsce w pokoju. Znajdzie się w nim miejsce na pieluszki i niezbędne akcesoria do pielęgnacji niemowlęcia - a złożony zamieni się w ciekawą dekorację. Zobacz, jak krok po kroku wykonać przewijak.

Przewijak - potrzebne materiały i narzędzia:

 • 3 płyty klejone świerkowe o wym,: 100 cm x 100 cm x 1,8 cm
 • płyta MDF o wym.: 150 cm x 100 cm x 0,5 cm
 • 24 drewniane kołki o śr. 8 mm
 • klej do drewna
 • marker
 • ok. 50 wkrętów do drewna o śr. 4 mm i dł. 40 mm
 • 2 haczyki z oczkiem o dł. 5 cm
 • linka z włókna sztucznego o dł. 200 cm i gr. 0,5 cm, wytrzymującej 50 kg obciążenia
 • woskowana przędza o gr. 1 mm
 • duża igła
 • 4 śruby oczkowe o wym.: 30 mm x 12 mm x 4 mm
 • mosiężny zawias taśmowy o wym.: 120 cm x 3,2 cm
 • 30 wkrętów do drewna o śr. 4 mm i dł. 12 mm
 • 1 l białego matowego lakieru (spełniającego normę EN 71-3)
 • 7 kołków o śr. 8 mm oraz pasujące śruby do przymocowania przewijaka do ściany
 • wyrzynarka akumulatorowa Bosch PST 18 LI
 • akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z udarem Bosch PSB 18 LI-2
 • system natryskowy Bosch PFS 1000
 • 8 mm wiertło do drewna z pierścieniem ograniczającym
 • 1-2 mm wiertło do nawiercania
 • wiertło do zamocowania przewijaka do ściany.

Przewijak - jak docinać płytyPrzewijak - jak docinać płyty Bosch

Przewijak KROK 1. Obróbka płyt 

Prace nad przewijakiem zacznij od docięcia klejonych płyt zgodnie z wytycznymi. Rozpocznij od bazy – czyli półki, na której będzie można położyć dziecko podczas przewijania oraz tylnej półki, która będzie przymocowana do ściany. Oznacz miejsca do zamieszczenia 8 drewnianych kołków (po dwa z każdej strony) na zewnętrznych krawędziach półki dla dziecka. Otwory, w których zostaną zamontowane kołki nawierć cienkim wiertłem, a następnie wykończ je 8 mm wiertłem do drewna z ogranicznikiem głębokości. Zajmij się bokami półki nanosząc odpowiednie wymiary na płytę klejoną. Zaokrąglone boki nadadzą przewijakowi wyjątkowego wyglądu. Zanim rozpoczniesz piłowanie odrysuj zaokrąglenia na deskach przy użyciu szablonu koła wyciętego z kartonu.

Przewijak - chmurka: krok po krokuPrzewijak - chmurka: krok po kroku Bosch

Przewijak KROK 2. Przycinanie powierzchni do przewijania 

Przy pomocy wyrzynarki akumulatorowej, np. Bosch PST 18 LI, przytnij przód, tył oraz boki półki do odpowiedniego wymiaru. Aby mieć pewność, że kołki mocujące boki do półki są w odpowiednim miejscu oznacz za pomocą markera nawiercone miejsca i przenieś je na ścianki boczne. Nawierć otwory podobnie jak w kroku 1, a następnie sklej wszystkie pięć części za pomocą kołków i kleju do drewna, i przykręć dłuższymi wkrętami od zewnątrz w wyznaczonych miejscach. Potem przytnij na wymiar pozostałe części regału.

Przewijak - chmurka: krok po krokuPrzewijak - chmurka: krok po kroku Bosch

Przewijak KROK 3. Skręcanie regału

Przykręć ramę półki do tyłu przewijaka, po czym złóż wewnętrzną cześć półki i przymocuj ją do ramy i tylnej ściany. Na koniec nanieś lakier na zewnętrzną część półki przy użyciu systemu natryskowego do drewna Bosch PFS 1000, dzięki któremu szybko i równomiernie rozprowadzisz lakier. Uwaga: Jeśli chcesz pomalować wnętrze przewijaka koniecznie użyj farby bezpiecznej dla dzieci, spełniającej normę EN 71-3.

Przewijak - chmurka: krok po krokuPrzewijak - chmurka: krok po kroku Bosch

Przewijak KROK 4. Montaż mechanizmu składającego 

Przewijak powoli zaczyna nabierać wyglądu. Jeżeli chcesz zaoszczędzić miejsce zastosuj mechanizm, który umożliwi jego złożenie. Przykręć zawias taśmowy do bazy i tylnej półki za pomocą krótkich śrub do drewna. Pomoże Ci w tym akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z udarem Bosch PSB 18 LI-2. Komfortowa rękojeść zapewnia idealne dopasowanie narzędzia do ręki podczas wiercenia i wkręcania, co optymalizuje Twoją pracę.

Przewijak - chmurka: krok po krokuPrzewijak - chmurka: krok po kroku Bosch

Przewijak KROK 5. Wkręcanie zaczepów 

Na szczycie półki przymocuj dwa haczyki do zamykania przewijaka, a oczka na zewnętrznej stronie przewijaka. W ten sposób składana cześć będzie się mocno trzymać tyłu przewijaka po zamknięciu. Gdy rozłożysz przewijak możesz na haczykach zawiesić ulubione zabawki dziecka, aby mogło się nimi pobawić podczas gdy Ty będziesz wykonywać czynności pielęgnacyjne.

Przewijak - chmurka: krok po krokuPrzewijak - chmurka: krok po kroku Bosch

Przewijak KROK 6. Wycinanie i malowanie chmurek 

Aby wprowadzić do pokoju niebiańską atmosferę wytnij chmurę z płyty MDF i pomaluj ją systemem natryskowym. Upewnij się, że powierzchnia chmury jest większa niż samego przewijaka, tak, aby jej części wystawały po bokach tworząc wyjątkową ozdobę. Następnie przymocuj przewijak do ściany na preferowanej wysokości za pomocą dwóch kołków do ścian oraz śrub.

Przewijak - chmurka: krok po krokuPrzewijak - chmurka: krok po kroku Bosch

Przewijak KROK 7. Mocowanie liny

Teraz przykręć śruby oczkowe do boków przewijaka: najpierw nawierć otwór cienkim wiertłem (1-2 mm) przy użyciu akumulatorowej wiertarko-wkrętarki z udarem Bosch PSB 18 LI-2, a następnie przykręć śrubę ręką, aż będzie na odpowiednim miejscu. Przetnij linę ze sztucznego włókna na dwie równe części i przełóż każdą z nich przez metalowe oczka w śrubach. Następnie przymocuj mocno linkę za pomocą igły i przędzy.

Przewijak - chmurka: krok po krokuPrzewijak - chmurka: krok po kroku Bosch

Przewijak KROK 8. Mocowanie przewijaka wraz z regałem 

Przymocuj przewijak oraz chmurę do ściany przy użyciu pięciu kołków do ścian i śrub rozmieszczając je w równych odstępach. Na tym etapie niezbędna będzie pomoc drugiej osoby. Wreszcie przymocuj dwie śruby z oczkami do ściany po lewej i prawej stronie górnej części przewijaka (nawierć otwory cienkim wiertłem również w chmurze, a następnie pogłęb je wiertłem z ogranicznikiem głębokości). Przełóż końce linek przymocowanych do boków dolnej części przewijaka przez oczka w śrubach zamontowanych w ścianie i zszyj je mocno za pomocą igły i przędzy.

Uwaga! Zwróć uwagę na długość linek, aby przewijak otwierał się pod kątem prostym.

Jeśli chcesz możesz ozdobić ścianę wokół przewijaka np. namalować na niej chmury. Dzięki czemu stworzysz w pokoju niebiańską atmosferę.

Przewijak - chmurka: krok po krokuPrzewijak - chmurka: krok po kroku Bosch

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.