Wiata drewniana - zrób to sam

Wiata drewniana to świetna opcja na przechowywanie rowerów na zewnątrz od wiosny do jesieni. Męczy cię chowanie roweru do piwnicy? Zobacz, jak krok po kroku wykonać wiatę drewnianą, którą przy okazji stanie się ciekawą dekoracją.

Przedstawiona instrukcja montażu odnosi się do litego drewna świerkowego. Słupki, belki i deski dachowe (patrz lista materiałów) można przyciąć w sklepie z materiałami budowlanymi lub u stolarza. W przypadku użycia innych materiałów lub o innej grubości, należy odpowiednio skorygować listę elementów składowych.

Wiata drewniana: potrzebne elektronarzędzia

 • akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa
 • akumulatorowa szlifierka uniwersalna.

Wiata drewniana: akcesoria pomocnicze

 • papier ścierny, ziarnistość 100 -240
 • zestaw wierteł do drewna
 • zestaw wierteł do kamienia
 • młotek.

Wiata drewniana: potrzebne materiały

 • drewno lite świerkowe: 3 słupki 169,7x7x9,5 cm; 1 belka poprzeczna 193x7x9,5 cm; 1 wspornik montowany do ściany 200x7x9,5 cm; 3 krokwie 192x7x9,5 cm; 19 oblicówek 200x4,5x1,9 cm; 12 desek dachowych 260x19,5x1,8 cm
 • 3 wsporniki belki 31 mm (KO S31)
 • 2 x usztywnienie 136,5x3x0,3 cm (profil WI AL 6 – jednostronny skos 45°)
 • 3 kątowniki stalowe 2 mm (WI ZK 2 – kątownik do mocowania krokwi)
 • 6 wkrętów z łbem wpuszczanym 6 x 140 mm
 • 6 wkrętów z łbem wpuszczanym 6 x 140 mm z kołkiem 12
 • 6 wkrętów z łbem wpuszczanym 6 x 120 mm
 • 6 wkrętów z łbem wpuszczanym 6 x 50 mm
 • 4 wkręty z łbem wpuszczanym 4 x 50 mm
 • 4 wkręty z łbem stożkowym ściętym 4 x 35 mm
 • bejco-lakier do drewna na zewnątrz - w kolorze drewna teakowego
 • w razie potrzeby użyć podkładu impregnującego (należy przestrzegać zaleceń producenta lakieru).

Wiata drewnianaWiata drewniana BOSCH

Wiata drewniana. KROK 1. Przycięcie płyt

Wskazówka: Przycięcie elementów drewnianych na ostateczny wymiar można zlecić już w sklepie z materiałami budowlanymi lub stolarzowi. To ułatwi pracę nad wiatą drewnianą.

Wiata drewniana. KROK 2. Wyszlifowanie i lakierowanie powierzchni

Wszystkie elementy drewniane należy wyszlifować najpierw szlifierką. Szlifowanie papierem ściernym należy rozpocząć najpierw od ziarnistości 100, a następnie kontynuować przy użyciu ziarnistości 120. Wszystkie krawędzie należy sfazować pod kątem 45°. Po szlifowaniu elementów drewnianych nałożyć lakier pędzlem (W razie potrzeby przed lakierowaniem należy nałożyć podkład impregnujący. Należy przestrzegać zaleceń producenta lakieru). Po wyschnięciu należy przekręcić elementy drewniane i polakierować drugą stronę. Proces ten należy powtórzyć 2-3 razy. Dla uzyskania ładnej powierzchni, pomiędzy kolejnymi warstwami lakieru można szlifować przy użyciu papieru o ziarnistości 240 (tzn. lekko doszlifowywać przy zmniejszonej prędkości obrotowej). Dzięki temu wiata drewniana będzie się prezentowała jeszcze lepiej.

Drewniana wiata - krok po krokuDrewniana wiata - krok po kroku Fot. Bosch

Wiata drewniana. KROK 3. Wykonanie pionowej ściany z oblicówką i przykręcenie wsporników belki

W tym celu ułożyć słupki i belki na ziemi i ustawić w sposób pokazany na rysunku. Połączyć elementy wkrętami z belką (6x120). Z uwagi na to, że słupki mają duży profil poprzeczny, to nie trzeba ich uprzednio nawiercać. Po połączeniu wkrętami trzech słupków i belek, należy przymocować oblicówki (wkręty z łbem stożkowym ściętym 4x35). Odległość pomiędzy oblicówkami równa jest ich szerokości. Dzięki temu przy montażu można użyć ich jako rozpórki. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie dokręcać wkrętów zbyt mocno. W przeciwnym wypadku drewno popęka na powierzchni wokół łba wkręta i wodą będzie mogła wniknąć do niepolakierowanego wnętrza drewna. Przykręcić u góry kątowniki stalowe dla późniejszego przymocowania krokwi (wkręt z łbem stożkowym ściętym 4x35, jeden kątownik stalowy na krokiew). Następnie przykręcić do dolnej części każdego słupka wspornik belki (6x50mm).

Drewniana wiata - krok po krokuDrewniana wiata - krok po kroku Fot. Bosch

Wiata drewniana. KROK 4. Montaż wspornika dachu

Wspornik mocowany jest wkrętami 6x140mm i kołkami 12 o długości 60mm do ściany budynku (Jeśli elewacja posiada izolację termiczną, to wkręty muszą być dłuższe o grubość izolacji. Uprzednio należy sprawdzić warunki budowlane). Nawiercić wspornik wiertłem o średnicy Ø 7 mm i ustawić go zgodnie z rysunkiem przy fasadzie. Z pomocą wkręta i młotka przenieść otwory wspornika na fasadę. W ten sposób zaznaczone są otwory do wywiercenia w fasadzie. Wywiercić wiertarką udarową i wiertłem do kamienia Ø 12 mm zaznaczone otwory, wbić kołki i przykręcić wspornik wkrętami.

Drewniana wiata - krok po krokuDrewniana wiata - krok po kroku Fot. Bosch

Wiata drewniana. KROK 5. Mocowanie krokwi dachowych do wspornika i do pionowej ściany

Najpierw należy ustawić ścianę według rysunku. Aby się nie przewróciła, należy zabezpieczyć ją dwiema deskami. Nałożyć pierwszą krokiew i połączyć ją z przymocowanym do ściany kątownikiem stalowym za pomocą wkrętów z łbem stożkowym ściętym 4 x 35 mm. Po stronie fasady przykręcić belkę do wspornika (wkręty z łbem wpuszczanym 6 x 140 mm, uprzednio należy nawiercić otwór). To samo należy powtórzyć z dwiema pozostałymi krokwiami. Zdemontować deski, które stanowiły zabezpieczenie ściany przed przewróceniem.

Drewniana wiata - krok po krokuDrewniana wiata - krok po kroku Fot. Bosch

Wiata drewniana. KROK 6. Pokrycie dachem

Pokrycie dachem wiaty drewnianej odbywa się od dołu do góry. W tym celu należy nałożyć pierwszą deskę dachową według rysunku i przykręcić wkrętami z łbem wpuszczanym 4 x 50 mm. Wkręty należy wkręcać w taki sposób, aby były one przysłonięte następną deską dachową. Aby wkręty całkowicie weszły w deskę, przed wkręcaniem trzeba pogłębić wstępnie nawiercone otwory za pomocą pogłębiacza stożkowego (na każdą krokiew co najmniej jeden wkręt i znowu koniecznie należy wcześniej nawiercić otwory). Przymocować kolejne deski dachowe w kierunku do góry. Ostatnia deska dachowa przykręcona jest w sposób widoczny od przodu. W tym przypadku należy użyć wkrętów z łbem stożkowym ściętym, aby nie uszkodzić powierzchni.

Wiata drewniana. KROK 7. Mocowanie kątownika aluminiowego dla usztywnienia statycznego

Przykręcić od strony wewnętrznej ściany kątownik aluminiowy, aby statycznie usztywnić wiatę drewnianą. Przyciąć kątownik według rysunku piłką do metalu i naciąć z każdej strony skos 45°. Wywiercić na końcach dwa otwory wiertłem krętym Ø 5 mm przy użyciu wkrętarki akumulatorowej i przykręcić kątownik aluminiowy według rysunku do słupka wkrętami z łbem stożkowym ściętym.

Wiata drewniana jest gotowa!

Wiata drewnianaWiata drewniana Bosch

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.