Komoda: zrób to sam

Komoda to mebel do przechowywania, który przyda się w każdym mieszkaniu. A kiedy wykonasz go samodzielnie, zachwycisz rodzinę i znajomych, a przy okazji zyskasz oryginalny element wystroju wnętrz. Komoda zrobiona z połączenia różnych materiałów to propozycja dla wszystkich, którzy lubią majsterkowanie.

Komoda DIY: potrzebne materiały i narzędzia

  • elektronarzędzia: pilarka tarczowa PKS 16 Multi, system natryskowy do malowania drewna, szlifierka uniwersalna
  • akcesoria pomocnicze: zmywalne flamastry, wiertło 5 mm, wiertło 4 mm, pogłębiacz, papier ścierny o ziarnistości 120–240, ołówek, calówka, gumka, powierzchnia robocza (resztki płyty wiórowej 1000x420 mm; grubość 16 mm), 2 kobyłki warsztatowe, pas płyty MDF lub podobnego materiału (ok. 700x40x5 mm), pilnik trójkątny – do obróbki chwytów rombowych, papier ścierny (ziarnistość 180-240), folia lub stare gazety, zaciski śrubowe, taśma samoprzylepna, nóż do tapet, środki ochrony osobistej- maska, okulary ochronne i rękawice ochronne
  • materiały: szkło akrylowe, aluminiowa płyta warstwowa Dibond, płytki ceramiczne; wkręty do drewna z łbem wpuszczanym - 4,5x45 (do montażu korpusu), wkręty do płyt wiórowych Pan-Head - 3x40 (do montażu ścianki tylnej), wkręty do drewna - 4,5x25 (do montażu płyty spodniej, środkowej i wierzchniej), 4 x zaczepy półkowe do otworów o Ø 5 mm.

Komoda DIY: KROK 1. Przycinanie płyt

Przycięcie płyt potrzebnych do wykonania komody możemy zlecić stolarzowi lub zamówić usługę cięcia na wymiar w sklepie z materiałami budowlanymi - to wskazówka dla osób, które nie chcą lub nie mogą podjąć się tego zadania samodzielnie.

Komoda DIY: KROK 2. Wycinanie otworów na płytki ceramiczne w płycie wierzchniej

Przy pomocy rysunku konstrukcyjnego (w galerii) przerysowujemy miejsca na otwory. Narysowane linie powinny być nieco przedłużone, tzn. powinny nieco wystawać poza krawędzie wierzchołków czworokąta. Dzięki temu możliwe jest dokładne umiejscowienie linii cięcia za pomocą prowadnicy wbudowanej do mini pilarki PKS 16 Multi. Następnie należy osadzić w pilarce tarczę do materiałów kompozytowych. Zamocować płytę na kobyłkach warsztatowych. Rozłożyć prowadnicę mini pilarki PKS 16 Multi, ustawić ogranicznik i zamocować go za pomocą zacisków. Ponieważ cały materiał ma zostać przecięty na wylot, ogranicznik należy ustawić w pozycji umożliwiającej maksymalne zagłębienie. Oznacza to, że nie ma potrzeby dokonywania żadnych ustawień głębokości cięcia. Regulator należy pozostawić w pozycji spoczynkowej.

Następnie należy ciąć kolejno, od wierzchołka do wierzchołka. Aby ułatwić dokładną ich lokalizację, środek i koniec tarczy zaznaczone są (w przypadku pełnej głębokości cięcia) z boku powierzchni przylegania mini pilarki PKS 16 Multi. Za pomocą tych znaczników można z łatwością znaleźć wierzchołki. W ten sposób należy wykonać wszystkie cztery cięcia. Następnie należy przejść do obróbki tylnej strony, postępując w ten sam sposób. Następnym krokiem będzie wyciśnięcie lub wyłamanie wewnętrznej prostokątnej płyty, poprzez dociśnięcie jej do dołu. Krawędzie oszlifować zgrubnie pilnikiem (później będą one niemal całkowicie schowane pod płytkami ceramicznymi.) Wyłamane prostokątne płyty można będzie zastosować podczas dalszej obróbki w charakterze podkładek do wycinania rombowych chwytów i do przycinania płytek ceramicznych.

Komoda DIYKomoda DIY Bosch

Komoda DIY: KROK 3. Wycinanie otworów na rombowe uchwyty

Szablony uchwytów (w galerii) należy wydrukować sześciokrotnie. Dla każdego uchwytu potrzebne są dwa wydruki szablonu – dla przodu i dla tyłu. Wyciąć papierowe szablony, przesuwając nożykiem do tapet wzdłuż zewnętrznego prostokąta. Wycinanie otworów należy rozpocząć od dolnych drzwi przesuwnych: aby uzyskać lepszą powierzchnię oporową, należy podczas cięcia użyć podkładki, którą można dowolnie nacinać. Do tego celu można wykorzystać wyciętą wcześniej prostokątną płytę. Płyty należy przyciąć mini pilarką PKS 16 Multi w taki sposób, aby ich długość odpowiadała szerokości drzwi przesuwnych. Z obu stron płyty Dibond oznaczyć poziomą oś rombu i przyłożyć do niej papierowy szablon. Zamocować go taśmą klejącą. Szablon jest obliczony przy cięciach ukośnych na głębokość zanurzenia w materiale, wynoszącą 5 mm, a przy cięciach prostych na głębokość 16 mm (pełna głębokość cięcia). Należy zacząć od cięć ukośnych, przykładając prowadnicę zgodnie z szablonem.

Przymocować wszystko zaciskami śrubowymi. Na zakończenie ustawić na mini pilarce PKS 16 Multi głębokość cięcia, wynoszącą 5 mm i ciąć od znacznika do znacznika. Przejść do następnego cięcia ukośnego, postępując w ten sam sposób. Przed przystąpieniem do wykonywania cięć po linii prostej rombu, na mini pilarce PKS 16 Multi należy ustawić pełną głębokość ciecia (16 mm), względnie pozostawić ogranicznik "na luzie". Po dokonaniu wszystkich cięć drzwi należy obrócić na drugą stronę i przykleić na niej kolejny szablon. Dokonać wszystkich cięć także po tej stronie, postępując w ten sam sposób jak wcześniej. Teraz można wycisnąć lub wyłamać wewnętrzną płytkę w kształcie rombu. Używając pilnika trójkątnego dokonać dokładnej obróbki krawędzi. W przypadku dużych drzwi przesuwnych ze szkła akrylowego należy postąpić dokładnie w ten sam sposób. Do małych drzwi przesuwnych ze szkła akrylowego można wykonać podkładkę, przycinając mini pilarką PKS 16 Multi płytę na szerokość drzwi.

Komoda DIYKomoda DIY Bosch

Komoda DIY: KROK 4. Rowki w płycie spodniej i środkowej oraz płycie wierzchniej dla drzwi przesuwnych

W przypadku płyty wierzchniej nie należy wykonywać ciągłego rowka, aby w gotowym meblu nie był on widoczny. Inaczej jest w przypadku półki środkowej i płyty spodniej – tutaj rowki trzeba wykonać na całej szerokości. Po zakończeniu pracy nad meblem rowki zostaną przesłonięte jego bokami. Pracę należy rozpocząć od płyty wierzchniej: ułożyć płytę widoczną stroną do dołu na kobyłkach warsztatowych. Przymocować płytę spodnią lub środkową do płyty wierzchniej w charakterze prowadnicy. Ustawić mini pilarkę PKS 16 Multi na głębokość cięcia, wynoszącą 4 mm. Wykonać dwa znaczniki w odległości 18 mm od każdego brzegu. Przyłożyć pilarkę do jednego ze znaczników i zagłębić ją w materiale. Ciąć aż do drugiego znacznika, znajdującego się na drugim końcu. Wyjąć pilarkę z materiału. Aby wyciąć rowek o grubości 3,5 mm, należy przesunąć prowadnicę o 1,5 mm (szerokość cięcia mini pilarki PKS 16 Multi, wyposażonej w tarczę do materiałów kompozytowych wynosi 2 mm), a następnie dokonać kolejnego cięcia. Za pomocą jednych z drzwi wypróbować, czy przesuwają się one z łatwością w tę i z powrotem. W ten sam sposób należy postąpić w przypadku płyty środkowej i spodniej. Tutaj można, jak już wyżej wspomniano, wykonać rowek ciągły – od lewej do prawej strony.

WSKAZÓWKA: Jeżeli z boku płyty rowek nie jest dostatecznie głęboki, można go pogłębić wąskim dłutem lub ewentualnie zeszlifować nieco drzwi tuż przy rogach.

Komoda DIYKomoda DIY Bosch

Komoda DIY: KROK 5. Skręcanie korpusów

Skręcanie należy zacząć od małych korpusów. Przed przystąpieniem do skręcania należy oznaczyć elementy o grubości 16 mm, aby w trakcie dalszych prac zawsze było wiadomo, gdzie dana część powinna się znajdować. Stolarze robią to zwykle przy pomocy symbolu trójkąta. Stolarze robią to zwykle przy pomocy symbolu trójkąta.

Komoda DIYKomoda DIY Bosch

Warto pamiętać, aby jeszcze przed ostatecznym skręceniem elementów w górnym prawym korpusie wykonać otwory dla zaczepów półkowych przy użyciu wiertła o Ø 5 mm. Następnie należy na wszystkich powierzchniach oznaczyć pozycję wkrętów. W każdej płycie należy dokonać nawierceń o głębokości 5 mm, a następnie pogłębić otwory tak, aby przy późniejszym skręcaniu łby wkrętów były całkowicie wpuszczone. Na zakończenie należy zmontować wszystkie części razem. Ważne: przed przystąpieniem do ostatecznego skręcania należy po frontowej stronie dokonać nawierceń o Ø 4 mm. Dzięki temu śruba o Ø 4,5 mm będzie miała wystarczająco dużo miejsca. W przypadku zaniechania wykonania nawierceń od frontu, płyta MDF ulegnie rozwarstwieniu. Montażu należy dokonywać kolejno: róg po rogu, korpus po korpusie. Na zakończenie należy przykręcić ściankę tylną za pomocą wkrętów do płyt wiórowych (Pan-Head Ø 3 mm). Także w ściankach tylnych należy dokonać nawierceń (wiertłem Ø 4 mm). Ze względu na niewielką średnicę wkrętów do ścianek tylnych, nie ma potrzeby nawiercania frontowej strony ścianki.

Komoda DIYKomoda DIY Bosch

Komoda DIY: KROK 6. Ostateczny montaż

Montaż komody należy rozpocząć od przykręcenia nóżek do płyty spodniej. Następnie należy przykręcić do dużego korpusu (wkrętami do drewna 4,5 x 25) płytę spodnią i środkową.Ważne: także tutaj, w przypadku opisanych połączeń należy dokonać nawierceń o Ø 5 mm. Ponieważ wkręcenia nie dokonujemy od frontu, nie ma konieczności nawiercania drugiego elementu. Ustawić na niej trzy małe korpusy, które trzeba połączyć ze sobą (wkrętami do drewna 4,5 x 25) i z dużym korpusem za pomocą płyty środkowej (wkrętami z łbem wpuszczanym 4,5 x 40). Przed przystąpieniem do przykręcania płyty wierzchniej komody (wkrętami do drewna 4,5 x 25), należy wsunąć górne drzwi przesuwne na ich miejsce. Po stabilnym zamocowaniu płyty wierzchniej można wsunąć dolne drzwi przesuwne. Teraz pozostało już tylko przykręcenie boków komody; wkręty należy wkręcać od środka, w czterech punktach.

Komoda DIYKomoda DIY Bosch

Komoda DIY: KROK 7. Przycinanie płytek ceramicznych i półki

Na początek należy wymienić tarczę w mini pilarce PKS 16 Multi. Należy zamocować tarczę do płytek i ustawić głębokość cięcia o ok. 5 mm większą niż wynosi grubość płytki. Na płytce należy zaznaczyć linie cięcia. Można też użyć jako szablonu wyciętego prostopadłościanu. Umieścić prowadnicę na płytkach i zamocować całość na kobyłkach warsztatowych. W ten sposób obie płytki zostaną przycięte do właściwego formatu. Aby przyciąć półkę, należy ponownie osadzić w pilarce tarczę do materiałów kompozytowych. Następnie należy postępować w identyczny sposób, jak w przypadku płytek ceramicznych.

Komoda DIYKomoda DIY Bosch

Komoda DIY: KROK 8. Powierzchnia

Aby uzyskać perfekcyjną powłokę malarską, zaleca się rozłożenie korpusu komody na części. Wszystkie elementy należy oszlifować papierem ściernym o ziarnistości 240, a ostre krawędzie sfazować. Najpierw należy pomalować krawędzie czołowe, gdyż przyjmą one większe ilości farby lub lakieru. Po wysuszeniu ponownie oszlifować krawędzie papierem o ziarnistości 240. (Należy przy tym wziąć pod uwagę wskazówki producenta, jak również czas schnięcia lakieru). Jeżeli po zakończeniu tego etapu obróbki krawędzie ciągle jeszcze nie są gotowe, należy powtórzyć cały proces. Na zakończenie nałożyć lakier zarówno na krawędzie jak i na pozostałe płaszczyzny.

Komoda DIYKomoda DIY Bosch

Gotowe! Teraz można ustawić komodę w salonie, gdzie będzie ona pełniła funkcję użytkowego dzieła sztuki i czerpać radość z posiadania unikatu, wykonanego własnymi rękoma.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.