Pelargonia. Proste sposoby na pielęgnację pelargonii

Pelargonia to roślina, której pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Łatwo się jej nauczyć, nawet jeśli nie ma się ręki do kwiatów. Ta letnia piękność jest idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek od ekspertów Pelargonium for Europe, dzięki którym wasze pelargonie będą bujnie kwitły od wiosny aż do jesieni.

Pelargonia - ciepłe, nasłonecznione miejsce

Pelargonia pochodzi z tropikalnych regionów Południowej Afryki. Ze względu na duże nasłonecznienie i łagodne temperatury wykształciło się tam wiele różnych odmian tej rośliny. Niestety, panujący w Polsce klimat sprawia, że wzrost pelargonii trwa w naszym kraju jedynie od maja do października, kiedy to nie występują przymrozki.

Pelargonie o wiele lepiej, niż na zewnątrz czują się w pomieszczeniach. Należy trzymać je w ciepłych, częściowo lub całkowicie nasłonecznionych miejscach.

Pelargonia - odpowiednia przestrzeń

Aby pelargonie mogły kwitnąć wyjątkowo bujnie, trzeba zapewnić im odpowiednią przestrzeń. Wszystko dlatego, że przez zbyt ciasną doniczkę lub za małą odległość między roślinami, pelargonie nie mogą odpowiednio się rozwijać. Aby uniknąć takiej sytuacji, eksperci zalecają stosowanie skrzynek i doniczek o maksymalnej wysokości 18 centymetrów i zapewnienie przynajmniej 20 cm odległości między roślinami.

Pelargonia - ważne jest podlewanie

Kluczem do sukcesu w pielęgnacji pelargonii jest ich odpowiednie podlewanie. Nie można o nim zapominać szczególnie podczas upałów - w gorące, suche dni warto podlewać je dwa razy dziennie. Wcześniej trzeba jednak ustalić, czy roślina wymaga nawodnienia. Aby to zrobić, wystarczy delikatnie przycisnąć ziemię palcem i sprawdzić, czy głębsze warstwy ziemi są suche. Jeśli są, należy dostarczyć pelargonii wody.

Warto pamiętać, że każdorazowo ilość wlanej wody powinna stanowić ok. 10 proc. pojemności doniczki (np. do doniczki o średnicy 20 cm z pojedynczym kwiatem wlać trzeba ok. 0,5 litra wody). Ponadto, trzeba zadbać o system odprowadzania nadmiaru wody, aby nie dopuścić do nadmiernego zawilgocenia gleby. Istotny jest także sam sposób podlewania - kwiaty należy podlewać powoli, bez intensywnych strumieni wody.

Co ciekawe, choć pelargonie najpiękniej kwitną wtedy, gdy są regularnie podlewane, to nie szkodzą im krótkie okresy suszy.

Pelargonia - dostateczne nawożenie

Pelargonie potrzebują dużej ilości składników odżywczych, dlatego w przypadku tych roślin nie można zapominać o intensywnym nawożeniu. Przede wszystkim, należy sadzić je we wstępnie nawiezionym podłożu, by od początku zapewnić im wszystkie najbardziej potrzebne składniki odżywcze. Można także wymieszać nawóz o przedłużonym działaniu z ziemią, albo podawać odżywkę dla roślin podczas podlewania.

Jak tłumaczą eksperci, składniki odżywcze zawarte we wstępnie nawiezionym podłożu doniczkowym zostają wykorzystane w ciągu kilku tygodni. Kiedy miną, pelargonię należy regularnie odżywiać, np. przy pomocy płynnego nawozu. W przypadku tych roślin najlepiej sprawdzają się substancje, które zapewniają zapas składników odżywczych aż na dziewięć miesięcy. Wybór nawozu na taki okres jest bardzo istotny, gdyż obliczony został dla umiarkowanych temperatur (około 20° C). Jeśli średnia temperatura jest wyższa, nawóz skończy się szybciej, toteż używanie nawozu o krótszym czasie uwalniania rodzi ryzyko, że składników odżywczych zabraknie przed końcem sezonu.

Pelargonia - usuwanie zwiędłych części rośliny

By utrzymać pelargonie w dobrej kondycji, trzeba także regularnie usuwać zwiędłe kwiaty, liście i uschnięte pędy. Takie zabiegi sprzyjają formowaniu pąków, a finalnie pojawianiu się nowych kwiatów.

Usuwanie zwiędłego kwiatu nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy chwycić kciukiem i palcem wskazującym jego łodygę przy podstawie, a następnie ją wykręcić. Taki zabieg jest konieczny szczególnie w przypadku odmian o półpełnych i pełnych kwiatach, niż odmian o kwiatach pojedynczych.

Osobom, które nie mają czasu na wykonywanie takich pielęgnacyjnych czynności polecane są odmiany "samoczyszczące się", w tym Ville i Decora.

PelargoniePelargonie fot. Pelargonium for Europe

Więcej o: