Najbardziej kiczowate budynki na świecie [PRZEGLĄD]

Chociaż mogłoby się wydawać, że najbardziej satysfakcjonujące przykłady architektonicznej brzydoty można znaleźć w Polsce, w innych państwach świata także roi się od makabrył. Obejrzyjcie przegląd 10 najbardziej kiczowatych budynków na świecie, które często zdążyły się zestarzeć zanim jeszcze zostały ukończone.

Caesars Palace w Las Vegas (Nevada, Stany Zjednoczone)

Ultraluksusowy kompleks położony przy słynnej ulicy Las Vegas Strip to już symbol nocnego życia w Mieście Grzechu. Oprócz kasyna znajduje się tutaj ogromny hotel i sala koncertowa, w której występowała m. in. Cher i Céline Dion. Monumentalny obiekt, ubrany w kostium antycznej architektury stał się także synonimem złego gustu. Przeładowanie detalami i pretensjonalny wystrój i amerykańska megalomania - to tylko niektóre z grzechów tego obiektu.

Caesars Palace w Las Vegas (Nevada, Stany Zjednoczone)Caesars Palace w Las Vegas (Nevada, Stany Zjednoczone) Wikipedia

Hotel Atlantis The Palm w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Gigantyczny hotel Atlantis to wisienka na torcie sztucznego archipelagu Wysp Palmowych w Dubaju. Pięciogwiazdkowy gmach przytłacza swoją skalą - w dwóch wieżach, które połączono mostem uformowanym w tradycyjny arabski łuk znajduje się aż 1539 pokojów. Wszechobecne bogactwo wylewające się w każdym pomieszczeniu hotelu miało być urzeczywistnieniem marzeń o dobrobycie Atlantydy.

Hotel Atlantis The Palm w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie)Hotel Atlantis The Palm w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) dubainight.com

Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu (Austria)

Nowoczesne technologie utylizacji odpadów ukryto w kontrowersyjnym gmachu autorstwa Friedensreicha Hundertwassera. Przemysłową halę przemieniono w bajkową budowlę przypominającą meczet. „Minaret”, czyli komin w przebraniu kolumna została przemalowana na kolor błękitny i ozdobiona kopułą przypominającą cebulę.

Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu (Austria)Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu (Austria) wienenergie.at

Designer Outlet w Piasecznie (Polska)

Ogromne centrum handlowe w Piasecznie wygląda jak lunapark osadzony w realiach warszawskiej starówki. Pretensjonalne, historyzujące segmenty kompleksu, które udają stare kamienice miały dodać charakter i dobry smak sklepom z ekskluzywną odzieżą. Wyszło jednak zupełnie odwrotnie, a klienci robią zakupy w kiczowatym handlowym „miasteczku”.

Designer Outlet w Piasecznie (Polska)Designer Outlet w Piasecznie (Polska) warszawa.naszemiasto.pl

Hotel Westin w Nowym Jorku (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)

Postmodernizm w natarciu! Hotel Westin przy słynnym Times Square w Nowym Jorku to eksplozja form, kształtów, barw i reklam. Z dość prostego, szklanego drapacza chmur wyrasta geometryczna struktura niczym zastygły wybuch. Trzeba jednak przyznać, że chociaż gmach bardzo szybko się zestarzał, pasuje swoją bryłą do krzykliwego, kolorowego i jasnego Times Square.

Hotel Westin w Nowym Jorku (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)Hotel Westin w Nowym Jorku (Nowy Jork, Stany Zjednoczone) pl.wikipedia.org

Elephant Building w Bangkoku (Tajlandia)

To z pewnością największy słoń na świecie. Wysokościowiec biurowo-mieszkalny w Bangkoku to dosłownie ucieleśnienie tajskich symboli - słonie są bowiem głęboko zakorzenione w kulturze tego azjatyckiego kraju. 32-piętrowy kompleks składa się z trzech wież (jedna z nich jest trąbą, a dwie pozostałe nogami zwierzęcia), na których ustawiono podłużny „klocek” będący tułowiem i twarzą architektonicznego pupila Bangkoku.

Elephant Building w Bangkoku (Tajlandia)Elephant Building w Bangkoku (Tajlandia) en.wikipedia.org

Aoyama Technical College w Tokio (Japonia)

Budynek uniwersytetu Aoyama w stolicy Japonii przypomina jakby gigantycznego bohatera z filmu „Transformers” albo nienaturalnie powiększonego zabawkowego robota. Budynek ukończony w 1990 roku to nietypowy projekt - poszczególne części zamontowane na fasadzie architekt dopasowywał… losowo.

Aoyama Technical College w Tokio (Japonia)Aoyama Technical College w Tokio (Japonia) en.wikipedia.org

Biblioteka w Kansas City (Missouri, Stany Zjednoczone)

Ściany biblioteki obłożono gigantycznymi panelami, które przestawiają grzbiety książek. „Tytuły” na największej na świecie półce na książki mają po 7 metrów wysokości i 2,5 metra szerokości. 22 pozycje obecne na fasadzie gmachu zostały wybrane podczas konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta.

Biblioteka w Kansas City (Missouri, Stany Zjednoczone)Biblioteka w Kansas City (Missouri, Stany Zjednoczone) wikipedia.org

20 Fenchurch Street w Londynie (Wielka Brytania)

Londyńskie „Walkie Talkie” to obok „Korniszona” jedna z tych realizacji w brytyjskiej stolicy, z których stroi się żarty. Kształt wieżowca przypomina bowiem gigantyczną ciężką krótkofalówkę. Krytyk architektury Owen Hatherley nazwał budynek „ogromną i straszną” realizacją, która nie dość, że dziwnym, masywnym kształtem burzy ład londyńskiego skyline’u, to dodatkowa obniża jakość życia mieszkańców najbliższego sąsiedztwa.

20 Fenchurch Street w Londynie (Wielka Brytania)20 Fenchurch Street w Londynie (Wielka Brytania) pl.wikipedia.org

Megaosiedla w Sankt Petersburgu (Rosja)

Gigantyczne bloki, uciążliwa ciemnota i nieprzyjazna urbanistyka. Tak w skrócie można opisać wielkie osiedla „sypialnie” na obrzeżach byłej stolicy Rosji. Życie mieszkańców tych budynków i wszystkie nieprzyjemności z tym związane miały równoważyć „radosne” kompozycje kolorystyczne na elewacjach. Wyszedł jednak bałagan i kicz w czystej postaci.

Megaosiedla w Sankt Petersburgu (Rosja)Megaosiedla w Sankt Petersburgu (Rosja) pl.wikipedia.org

Więcej o:
Copyright © Agora SA