Co aktualnie buduje się w stolicy? [PRZEGLĄD]

Najwyższy drapacz chmur w całej Unii Europejskiej, biznesowe "city" na Woli i nowe szaty dobrze znanych budynków. Budowlany boom w Warszawie trwa w najlepsze. Sprawdźcie nasz przegląd najciekawszych inwestycji, które powstają w stolicy.

Varso Place (Śródmieście)

Wieżowiec projektu Foster + Partners to jedna z najgorętszych inwestycji w Warszawie. Kompleks Varso Place będzie bowiem najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie, ale i w całej Unii Europejskiej. Drapacz chmur o wysokości 310 metrów (230 metrów właściwego budynku plus 80 metrów iglicy) będzie miał 53 piętra, dzięki czemu znacznie przegoni obecnego rekordzistę. Dotychczasowy lider - Pałac Kultury i Nauki - może się pochwalić „jedynie” 237 metrami wysokości i 42 piętrami.

Wokół smukłej, szklanej wieży zaprojektowanej w biurze starchiktekta Normana Fostera powstaną jeszcze dwa niższe budynki usługowe zaprojektowane w pracowni Hermanowicz Rewski, które stworzą nową, śródmiejską pierzeję wzdłuż ul. Chmielnej. Kompleks Varso będzie miał bezpośrednie połączenie z Dworcem Centralnym, a na szczycie najwyższej wieży znajdzie się panoramiczny taras i trzypoziomowa restauracja.

Varso Place ma być gotowe w 2020 roku.

Varso Place (Śródmieście)Varso Place (Śródmieście) Fot. varso.com

Nowe stacje II linii metra (Praga-Północ, Targówek, Wola)

Estetyka i rozwiązania architektoniczne zastosowane na centralnym odcinku II linii metra budziły kontrowersje jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Aktualnie budowane stacje będą miały jednak spokojniejszy wystrój niż kolorowe przystanki ozdobione liternictwem Wojciecha Fangora, które zaprojektował A. M. Chołdzyński.

Projekty nowych stacji na Pradze-Północ i Targówku uległy poważnym zmianom względem pierwotnej konkursowej koncepcji. Pierwszy projekt z 2012 roku w opinii projektantów szybko się zestarzał, dlatego stylistyka na całym wschodnim-północnym odcinku została ujednolicona i uproszczona. Wystrój przystanków zdecydowano się utrzymać w stonowanej kolorystyce. Stacja „Szwedzka” będzie grafitowa, „Targówek Mieszkaniowy” biały, a „Trocka” - szara.

Perony stacji na odcinku zachodnim będę bardziej kolorowe, niż na odcinku po drugiej stronie Wisły. Stacja „Płocka” zostanie wykończona w biało-brązowej kolorystyce. Kolejny przystanek „Młynów” swoimi niebiesko-białymi barwami ma nawiązywać do pobliskiego parku Moczydło, natomiast stacja „Księcia Janusza” będzie charakteryzowała się elementami w kolorze zieleni.

Nowe stacje II linii metra mają zostać udostępnione pasażerom na jesieni tego roku.

Metro Warszawa. Stacja Płocka przy skrzyżowaniu z ul. WolskąMetro Warszawa. Stacja Płocka przy skrzyżowaniu z ul. Wolską Materiały prasowe

Metro Warszawa. Tak ma wyglądać stacja Księcia Janusza pod ul. GórczewskąMetro Warszawa. Tak ma wyglądać stacja Księcia Janusza pod ul. Górczewską Materiały prasowe

Metro Warszawa. Tak może wyglądać stacja metra MoczydłoMetro Warszawa. Tak może wyglądać stacja metra Moczydło Materiały prasowe

Bohema - Strefa Praga (Praga-Północ)

Bohema to nowe osiedle, które powstaje na Pradze-Północ przy ulicy Szwedzkiej. Punktem wyjścia stały się industrialne obiekty po dawnej fabryce Polleny, które zostaną uzupełnione nowowybudowanymi gmachami w minimalistycznym stylu.

„Miasteczko” w postfabrycznym klimacie ma łączyć kilka różnych funkcji: mieszkaniową, usługową, handlową, biurową i kulturalną-społeczną. Centralnym punktem inwestycji ma być plac ze starym kominem, na którym będą odbywać się wydarzenia społeczne i kulturalne, a w jego obrębie znajdą się punkty gastronomiczne i handlowe.

W pierwszym etapie inwestycji zostanie zrewitalizowany zabytkowy budynek warzelni, obok którego powstaną nowe bloki mieszkalne, w których znajdą się 304 mieszkania - głównie dwu i trzypokojowe.

Pierwszy etap ma zostać ukończony do końca tego roku i ma zbiegnąć się z otwarciem stacji metra Szwedzka.

Bohema - Strefa Praga (Praga-Północ)Bohema - Strefa Praga (Praga-Północ) www.bohemapraga.pl

Nowa Rotunda i Widok Towers (Śródmieście)

Kultowa Rotunda, będąca miejscem spotkań wielu warszawiaków została rozebrana dwa lata temu z powodu słabego stanu technicznego budynku. Na jego miejscu stanie nowa konstrukcja ze szkła i aluminium.

Projekt pracowni Gowin&Siuta zakłada odtworzenie pierwotnej bryły, w tym charakterystycznego dachu nazywanego „wężykiem generalskim”, jednak z użyciem nowoczesnych technologii. Zamiast ciemnych ścian mają się pojawić przezroczyste przeszklenia otwierające budynek na miasto.

Za Rotundą stał biurowiec Universal, który zburzono w 2016 roku. Nowa inwestycja w jego miejscu - Widok Towers - w przeciwieństwie do poprzednika nie będzie mieć kształtu prostej „deski”, a rozchylonej litery „V”. Taka forma to kompromis między zapewnieniem optymalnego dostępu promieni słonecznych dla domów za biurowcem i chęcią zachowania jak najprostszego kształtu. Za projekt odpowiadają architekci Piotr Bujanowski oraz Martin Tröthan.

Nowa Rotunda ma być gotowa w połowie tego roku, natomiast Widok Towers - na początku przyszłego.

Wizualizacja wieżowca Widok Towers, budowanego z tyłu za Rotundą, na miejscu dawnego biurowca UniversalWizualizacja wieżowca Widok Towers, budowanego z tyłu za Rotundą, na miejscu dawnego biurowca Universal materiały inwestora

Parter, pierwsze piętro i pierwsza podziemna kondygnacja wieżowca Widok Towers powstającego za Rotundą będzie przeznaczony na handel i usługiParter, pierwsze piętro i pierwsza podziemna kondygnacja wieżowca Widok Towers powstającego za Rotundą będzie przeznaczony na handel i usługi materiały inwestora

Warsaw Unit (Wola)

Budowa nowego centrum biznesowego na Woli trwa w najlepsze. W okolicach Ronda Daszyńskiego, które przezywa się „Isengard” (w nawiązaniu do „Mordoru” na Służewcu) wieżowce wyrastają jak grzyby po deszczu.

Nowa inwestycja Ghelamco - Warsaw Unit - będzie liczyła 180 m wysokości, chociaż biorąc pod uwagę urządzenia techniczne zamontowane na dachu, wartość ta skoczy do 202 m. Biura o łącznej powierzchni ok. 57 tys. mkw. zostaną urządzone na 45 piętrach. Jednym z najciekawszych elementów wieży będzie zastosowanie na części elewacji „smoczych łusek” (dragon skin), czyli fasady kinetycznej złożonej z kilku tysięcy ruchomych płytek. Płytki będą reagować w widoczny sposób na każdy, nawet najdelikatniejszy powiew wiatru, tworząc na swojej powierzchni niepowtarzalne obrazy. To rozwiązanie zostanie zastosowane w Polsce po raz pierwszy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA