63 m kw. dla 3 osób: jak rozsądnie podzielić otwartą przestrzeń

Niedługo nasza trzyosobowa rodzina wprowadzi się do nowego mieszkania. Jest to otwarte studio z wydzieloną łazienką i przedpokojem; kuchnia została zaprojektowana jako aneks. Jak podzielić pozostałą powierzchnię? Potrzebujemy części dziennej (przestronny salon połączony z kuchnią) i dwóch sypialni: dla nas oraz dla dziecka. Szukamy również pomysłu, gdzie urządzić zaciszny kąt do pracy i wygodną garderobę. Aranżowanie takiej przestrzeni to duże wyzwanie, liczymy na Waszą pomoc. Joanna i Łukasz z Płońska

Rozwiązanie 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Kuchenną zabudowę usytuowałam wzdłuż jednej ściany. Jej uzupełnieniem są szafki we wnękach zbudowanych po drugiej stronie aneksu (mogą pełnić funkcję kredensu). W ich sąsiedztwie ustawiłam okrągły stół; kształt mebla został odwzorowany w podwieszonym suficie nad częścią jadalną. Natomiast układ płytek na podłodze (zarówno w KUCHNI , jak i PRZEDPOKOJU , także otwartym) nawiązuje do skośnych ścian.

Część wypoczynkowa z kanapą, fotelem i stolikiem znajduje się w głębi POKOJU DZIECIĘCEGO , przy drzwiach balkonowych. Szafka na sprzęt RTV stoi przy ścianie wydzielającej PRZEDPOKÓJ .

Wszystkie okna są usytuowane po jednej stronie mieszkania, w ścianę SYPIALNI proponuję więc wmontować mleczne pustaki szklane. Pośrednio doświetlą one dość ciemny wewnętrzny korytarzyk z wejściem do pokoju dziecka oraz przesuniętej w głąb mieszkania, powiększonej ŁAZIENKI (w jej miejscu powstała spora garderoba). W korytarzyku tym urządziłam kąt do pracy z dużym blatem.

ŁAZIENKA jest wyposażona w asymetryczną wannę (160 x 80 cm), umywalkę (szer. 70 cm), podwieszany sedes oraz standardową pralkę (60 x 60 cm).

Rozwiązanie 2

Michał Grzelak

W ścianę POKOJU DZIECKA wkomponowałem dwa pasy pustaków szklanych, które pozwolą doświetlić resztę dość ciemnego wnętrza. Przy ścianie tego pokoju, blisko jednociągowej zabudowy kuchennej, znajduje się kąt jadalny. Strefę wypoczynkową od kuchenno-wejściowej oddziela ścianka (również zaokrąglona). Przy niej od strony części wypoczynkowej usytuowałem szafkę na sprzęt RTV, a z drugiej strony - miejsce do pracy z blatem dopasowanym do kształtu ścianki.

Do ŁAZIENKI wchodzi się i z PRZEDPOKOJU , i z Państwa SYPIALNI . W pomieszczeniu tym mieści się narożna kabina (80 x 80 cm), umywalka (szer. 60 cm) oraz podwieszany sedes i bidet. Pralkę (60 x 60 cm) proponuję zainstalować w ciągu kuchennym.

Więcej o: