35 m2. dla 1 osoby. Miejsce do spania w kawalerce

Wkrótce zamieszkam w swoim pierwszym mieszkaniu - małej kawalerce. W jedynym pokoju muszę mieć miejsce do spania i wygodny kąt do pracy. Czy w kuchni zmieści się stół? Gdzie umieścić szafy? Jestem studentką, proszę więc o niezbyt kosztowne propozycje modernizacji.

Propozycja 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Aby uatrakcyjnić wnętrze, a jednocześnie doświetlić dość ciemny przedpokój, w ścianie odzielającej go od pokoju warto zrobić otwory i ewentualnie wypełnić je luksferami. Wyposażeniem pokoju jest niski regał i rozkładana kanapa. Miejsce do pracy to długi blat zamocowany w pobliżu okna balkonowego.

Do nieznacznie powiększonej łazienki wchodzi się przez przesuwane drzwi - nie będą zajmować miejsca w przedpokoju. Jest w niej duża wanna (70 x 150 cm), sedes i umywalka (szer. 50 cm). Pralkę (60 x 60 cm) umieściłam w kuchni. Ciąg roboczy w kształcie litery L jest na tyle długi, że mieszczą się w nim wszystkie niezbędne urządzenia. Lodówka jest przysłonięta ścianką. Przy oknie proponuję urządzić kąt jadalny z dużym stołem. W mieszkaniu jest tylko jedna, ale za to spora szafa zamykana lustrzanymi drzwiami. Wypełnia wnękę w przedpokoju przy drzwiach wejściowych.

Propozycja 2

Justyna Burdow-Gołoś

W minisypialni zamykanej przesuwanymi drzwiami jest rozkładana kanapa i spore biurko. Aneks doświetlają luksfery wbudowane w ścianę (uwaga: pod sufitem trzeba pozostawić otwór wentylacyjny). Pośrodku otwartej przestrzeni można zbudować wnękę z półkami na sprzęt radiowo-telewizyjny i książki. Z obu jej stron są otwarte przejścia, a na wprost - kącik wypoczynkowy.

Łazienkę poszerzyłam kosztem kuchni. Jest w niej płytka pralka (40 x 60 cm), umywalka (szer. 60 cm), narożna wanna (100 x 150 cm) i podwieszany sedes. Ciąg kuchenny zaplanowałam wzdłuż dwóch ścian. W rogu przy oknie zmieścił się stół.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.