38 m kw., dla 2 osób: jednopokojowe mieszkanie dla dwojga

Jesteśmy młodym małżeństwem. Niedawno kupiliśmy nasze pierwsze mieszkanie - niewielkie, z jednym pokojem. Jak je urządzić, by było wygodne dla dwojga dorosłych i w miarę możliwości sprawiało wrażenie przestronnego? Kuchnia została zaprojektowana jako zamknięte pomieszczenie, zastanawiamy się nad jej otwarciem. Gdzie zaaranżować miejsce do spania? Poradźcie również, co zrobić z zupełnie bezużyteczną w tej chwili częścią przedpokoju przy łazience. Joanna i Łukasz z Płońska

Rozwiązanie 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Zarówno do KUCHNI , jak i do jedynego pokoju wiodą z przedpokoju otwarte przejścia bez drzwi. W kuchni, mimo mniejszej powierzchni niż na planie wyjściowym, bez problemu mieszczą się wszystkie niezbędne urządzenia i kącik śniadaniowy - kwadratowy stolik umieściłam przy jednej ze ścian. Funkcjonalna kuchenna zabudowa ma kształt litery L. Lodówka, kuchenka (płyta grzejna) oraz zamontowany pod oknem narożny zlewozmywak są przedzielone krótkimi odcinkami blatu roboczego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

Większy stół, przy którym swobodnie może usiąść nawet sześć osób, ustawiłam w głębi pokoju, tuż przy drzwiach balkonowych. W tej części pomieszczenia znajduje się również długa szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny (ewentualnie nowoczesna meblościanka z miejscem nie tylko na odbiornik, ale także na książki i dekoracyjne drobiazgi). Tuż przy wejściu do pokoju, za ścianką częściowo przeszkloną luksferami, ukryłam kąt wypoczynkowy z rozkładaną kanapą narożną, która na noc zmienia się w wygodne miejsce do spania.

W powiększonej ŁAZIENCE zaplanowałam wannę (170 x 80 cm), sedes oraz wpuszczone w blat dwie umywalki (szer. 50 cm). Pod blatem zmieściła się płytka pralka (48 x 60 cm) i szafki.

Rozwiązanie 2

Ryszard Tomasik

Aneks kuchenny z zabudową w kształcie litery L jest otwarty również na przedpokój - w obu pomieszczeniach proponuję zainstalować jednakowe oświetlenie, a na podłodze położyć takie same płytki. W pobliżu KUCHNI usytuowałem kąt jadalny z prostokątnym stołem; w głębi pokoju dziennego jest kąt wypoczynkowy z narożną kanapą, stolikiem i szafką (meblościanką) przeznaczoną m.in. na sprzęt radiowo-telewizyjny.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

ŁAZIENKĘ proponuję wyposażyć w asymetryczną wannę narożną (150 x 80 cm), sedes i dwie umywalki (szer. 55 cm) wpuszczone w blat, pod którym jest miejsce na niezbędne szafki. Płytka pralka (48 x 60 cm) stoi tuż przy drzwiach. W PRZEDPOKOJU wydzieliłem garderobę zamykaną suwanymi drzwiami.

Zobacz także:

38,5 m kw., dla 2 osób: dodatkowy pokój w małej kawalerce

37,8 m kw. dla 2 osób: miejsce do spania w niedużej kawalerce

35,4 m kw. dla 2 osób: mała kawalerka może być wygodna

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.