36 m kw., dla 1 osoby: przytulna kawalerka w dwóch wersjach

Mam jednopokojowe mieszkanie i zastanawiam się, jak je wygodnie urządzić dla jednej osoby. Gdzie zaaranżować miejsce do spania? Czy ma nim być rozkładana kanapa w kącie wypoczynkowym, czy też lepiej przenieść kuchnię do jedynego pokoju, żeby w jej miejscu mogła powstać osobna sypialnia? Jest mi potrzebny kąt do pracy, szukam też pomysłu na zagospodarowanie przedpokoju (większego od kuchni!). Jak przeprowadzić te zmiany, nie robiąc zbyt dużej rewolucji w układzie ścian? Marcin z Kalisza

Rozwiązanie 1

Justyna Burdow-Gołoś

Ciąg roboczy w KUCHNI usytuowałam przy jednej ścianie; zainstalowane w nim urządzenia AGD (kuchenka i okrągły zlewozmywak) są przedzielone krótkimi odcinkami blatu. Jedyny pokój pełni trzy funkcje: POKOJU DZIENNEGO , sypialni i jadalni. Rozkładana kanapa w kącie wypoczynkowym na noc zmienia się w wygodne łóżko. Oprócz niej zaplanowałam tu fotel i wnękowe regały. Przy ściance przesłaniającej kuchnię stoi szafka na sprzęt RTV, natomiast przy drzwiach balkonowych - stół.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

PRZEDPOKÓJ jest rzeczywiście spory. Przy takiej powierzchni można go wykorzystać nie tylko jako miejsce do przechowywania ubrań, dlatego oprócz dwóch szaf umieściłam w nim kąt do pracy. Jego wyposażenie stanowi blat o nieregularnym kształcie - jest zdecydowanie węższy przy drzwiach wejściowych do mieszkania, by umożliwić ich swobodne otwieranie. Nad blatem proponuję zawiesić półki.

W ŁAZIENCE mieści się prostokątna wanna (160 x 70 cm), umywalka (szer. 60 cm) i podwieszany sedes. Otwieraną do góry pralkę (40 x 60 cm) schowałam w zamykanej wnęce przy wannie.

Rozwiązanie 2

Krzysztof Radzanowski

Aneks kuchenny zaplanowałem przy ścianie łazienki (do jej pionu wodno-kanalizacyjnego będzie można podłączyć kuchenne urządzenia). Ciąg roboczy ma kształt litery L; z jednej strony zamyka go blat pełniący funkcję stołu. W głębi pokoju znajduje się kąt wypoczynkowy.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Również w tej wersji kąt do pracy mieści się w PRZEDPOKOJU - blat proponuję zamontować we wnęce, którą po skończonej pracy można zamknąć, np. żaluzją. Zaplanowałem tutaj również ciąg regałów (m.in. na książki) oraz szafę ubraniową.

W ŁAZIENCE , nieznacznie powiększonej kosztem części dziennej, jest murowana kabina prysznicowa (90 x 90 cm), umywalka (szer. 60 cm), sedes i pralka (45 x 60 cm) ukryta w zamykanej wnęce.

Zobacz także:

34 m kw. dla 1 osoby: zaciszne miejsce do spania

35 m kw. dla 1 osoby Kąt do pracy w kawalerce

39,5 m kw. dla 1 osoby Sypialnia w części dziennej

Więcej o: