30,6 m kw. dla 3 osób Wydzielony kącik dla dziecka

Jesteśmy trzyosobową rodziną z małym dzieckiem. Mamy jednopokojowe mieszkanie, które niełatwo urządzić. Niewielką kuchnię chcielibyśmy połączyć z pokojem i wydzielić kącik dla dziecka. Nie wiemy, jak to zrobić. Prosimy o funkcjonalne rozwiązania. Renata i Robert z Warszawy

Propozycja 1

Krzysztof Radzanowski

Aneks dla dziecka jest zamykany składanymi drzwiami usytuowanymi po skosie. W wydzielającą go od strony pokoju ściankę proponuję wbudować cztery pasy szklanych pustaków, które doświetlą ciemny kącik. Zgodnie z Państwa życzeniem połączyłem kuchnię z pokojem - to dobry pomysł w niewielkim mieszkaniu. Na granicy tych dwóch pomieszczeń, przy końcu blatu roboczego w kształcie litery L, znajduje się stół. Stojąca na początku ciągu roboczego lodówka jest osłonięta ścianką. Obok niej, przy wejściu do pokoju, wygospodarowałem miejsce na sporą szafę. Przedpokój jest mniejszy niż planowany. Do pokoju wiedzie z niego szerokie, otwarte przejście. Są tu też drzwi do pozostałych pomieszczeń: garderoby wydzielonej z pokoju i łazienki. W nieco powiększonej łazience zaplanowałem kabinę prysznicową (90 x 90 cm), umywalkę (szer. 55 cm), płytką pralkę (40 x 60 cm) i sedes.

Propozycja 2

Justyna Burdow-Gołoś

W sypialni nie ma okna, dlatego w ścianie od strony pokoju proponuję zrobić przy suficie trzy otwory wentylacyjne. Natomiast aby doświetlić ciemne pomieszczenie, w ścianie oddzielającej je od przedpokoju warto zamontować pustaki szklane. Drzwi do sypialni są składane, co ułatwi poruszanie się po niewielkim przedpokoju. Kuchnia z ciągiem roboczym w kształcie litery L jest częściowo osłonięta wnęką z regałem. Z drugiej strony pomieszczenia znajduje się wąska ścianka osłaniająca lodówkę. Przy niej od strony przedpokoju stoi szafa. W części dziennej zaplanowałam duży stół, kanapę i trzy regały na książki. Kształt łazienki nie został zmieniony. Jest w niej kabina prysznicowa (80 x 80 cm), pralka (40 x 60 cm), sedes oraz umywalka (szer. 55 cm).

Więcej o: