54,4 m kw. dla 3 osób: dodatkowa sypialnia w miejscu kuchni?

Mieszkanie ma dwa pokoje, a nam jest potrzebny trzeci. Dlatego chcielibyśmy zrezygnować z osobnej kuchni. Myślimy o przeniesieniu jej do pokoju dziennego - wtedy zwolniłoby się pomieszczenie na dodatkową sypialnię. Jak wtedy zaaranżować taki otwarty aneks i całą strefę dzienną, żeby była wygodna, a zarazem wyglądała estetycznie? Gdzie zaplanować kąt jadalny? Szukam również dobrego pomysłu na łazienkę oraz na niezbyt ustawny (długi i wąski) przedpokój. Tomasz z Białegostoku

Rozwiązanie 1

Justyna Burdow-Gołoś

Wydzielenie dodatkowej SYPIALNI spowodowało zmniejszenie wszystkich pozostałych pomieszczeń ( ŁAZIENKA została też przesunięta w stronę kuchni). W nowym pokoju stoi dostępne z dwóch stron łóżko oraz - we wnęce wygospodarowanej kosztem ŁAZIENKI - szafka. Nie ma tu miejsca na szafy ubraniowe; te proponuję zbudować przy drzwiach wejściowych do mieszkania, w przejściu do otwartej KUCHNI i w drugiej SYPIALNI , która może też pełnić funkcję gabinetu.

Jedną stronę POKOJU DZIENNEGO zajmuje kąt wypoczynkowy z narożną kanapą, drugą - wnękowe regaliki i szafki, przeznaczone m.in. na sprzęt RTV. W KUCHNI oprócz zabudowy w kształcie litery L mieści się kąt jadalny.

W ŁAZIENCE proponuję zainstalować wannę ze ściętym narożnikiem (170 x 70 cm), umywalkę (szer. 60 cm), pralkę (40 x 60 cm) oraz - w kąciku powstałym po zrobieniu kuchennej wnęki na lodówkę - podwieszany sedes.

Rozwiązanie 2

Krzysztof Radzanowski

Nowa SYPIALNIA jest na tyle przestronna, że mieści się w niej nie tylko dostępne z dwóch stron duże łóżko, ale również szafa. Szafy są też w drugiej SYPIALNI oraz w PRZEDPOKOJU . W głębi otwartej części dziennej, za KUCHNIĄ , zaplanowałem kąt wypoczynkowy i kąt jadalny.

ŁAZIENKA ma nieco zmieniony kształt, co pozwoliło zmieścić w niej i wannę (170 x 70 cm), i narożną kabinę prysznicową (80 x 80 cm). Oprócz tych urządzeń jest jeszcze umywalka (szer. 55 cm), podwieszany sedes i pralka (60 x 50 cm), wstawiona do wnęki przy drzwiach.

Więcej o: