44 m kw. dla 2 osób: bardzo potrzebny pokój dziecięcy

Mieszkamy w trójkę w dwupokojowym mieszkaniu. Nasze dwuletnie dziecko potrzebuje już osobnego pokoju. Podpowiedzcie, gdzie najlepiej go wydzielić, bo nie mamy pomysłu. Przed naszą obecną sypialnią jest mało wykorzystane miejsce; może udałoby się je jakoś rozsądnie zagospodarować, bardziej włączyć w przestrzeń pokoju dziennego? Łazienka musi pozostać tam, gdzie jest, nie chcemy też zmieniać jej kształtu. Pozostałe ściany można dowolnie przesuwać. Natalia i Paweł z Katowic

Rozwiązanie 1

Wioletta Sawczuk

Łóżko w Państwa sypialni stoi na podeście, w którym została ukryta instalacja wodno-kanalizacyjna poprowadzona od ściany z pionami do nowej kuchni. Na podest wchodzi się po dwóch stopniach, które mogą pełnić również funkcję praktycznych schowków. Ścianka wydzielająca aneks sypialny powinna mieć wysokość co najwyżej 160-180 cm (warto ją dopasować do wysokości lodówki w aneksie kuchennym). Taka przegroda ukryje wnętrze przed oczami gości, a zarazem zapewni dostęp powietrza i światła dziennego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

Kuchenny ciąg roboczy ma kształt litery L. Dodatkowe schowki zaplanowałam w zabudowie usytuowanej przy prostopadłej ścianie.

Z aneksem kuchennym sąsiaduje kąt wypoczynkowy i jadalny. Po-między pokojem dziecka a łazienką jest dobre miejsce na garderobę zamykaną suwanymi drzwiami (w tym miejscu przejście jest dość wąskie).

W łazience mieści się asymetryczna wanna narożna (150 x 75 cm), umywalka (szer. 55 cm) oraz sedes podwieszany. Pralkę (60 x 60 cm) ukryłam w wydzielonej ściankami wnęce przy wejściu.

Rozwiązanie 2

Anna Malesińska

W sypialni oprócz łóżka zaplanowałam dużą szafę. Kształt pokoju przeznaczonego dla dziecka został zmieniony; jest też nieco mniejszy niż na planie wyjściowym, ale bez problemu mieści się w nim łóżko, stolik-blat i niezbędne szafki.

Aneks kuchenny z zabudową w kształcie litery L urządziłam w istniejącej wnęce, a przy niej zaaranżowałam kąt wypoczynkowy. Kąt jadalny znajduje się nieco dalej, w pobliżu przedpokoju; jego wyposażenie stanowi kwadratowy stół oraz wnękowa zabudowa na jadalniane akcesoria.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

W łazience proponuję zainstalować narożną kabinę prysznicową (90 x 90 cm), sedes podwieszany oraz osadzoną na blacie umywalkę (szer. 50 cm); przy niej jest miejsce na pralkę standardowej wielkości (60 x 60 cm).

Zobacz także:

64 m kw. dla 3 osób: gdzie wydzielić małą sypialnię

60 m kw. dla 2 osób: gdzie wygospodarować pokój do pracy

52,5 m kw. dla 3 osób: trzy pokoje z dwóch

Więcej o: