38 m kw., dla 2 osób: dobre miejsce na kąt jadalny

W naszym niewielkim mieszkaniu chcielibyśmy między innymi zaaranżować wygodne miejsce do jedzenia usytuowane w otwartej kuchni lub tuż przy niej. Planujemy także wydzielenie osobnej sypialni - w tej chwili w głównej części mieszkania znajdują się dwa połączone ze sobą pomieszczenia. Jak to zrobić, by wnętrze nie wydawało się zbyt ciasne? Zastanawiamy się również, gdzie umieścić niezbędne szafy. Paweł z Zielonej Góry

Rozwiązanie 1: kuchnia przy łazience

Justyna Burdow-Gołoś

ŁAZIENKA została nieco zmniejszona na korzyść KUCHNI , ale mieszczą się w niej wszystkie niezbędne urządzenia: wygodna narożna kabina prysznicowa (90 x 90 cm), umywalka, sedes oraz płytka pralka (o głębokości 45 cm). W PRZEDPOKOJU , tuż przy drzwiach prowadzących do łazienki, znajduje się spora szafa (drugą, równie pojemną, zaplanowałam w POKOJU DZIENNYM ).

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Do KUCHNI prowadzi z przedpokoju otwarte przejście. Funkcjonalny ciąg roboczy zajmuje dwie ściany; przy trzeciej, wydzielającej Państwa sypialnię, zaplanowałam kąt jadalny z kwadratowym stołem. Wyposażenie sypialni stanowi duże łóżko z szafką nocną oraz szafka (zamiast niej można tu ustawić na przykład toaletkę).

Między POKOJEM DZIENNYM a KUCHNIĄ pozostawiłam otwarte przejście o szerokości 100 cm; z jego jednej strony znajduje się pion instalacyjny dawnej kuchni, z drugiej - przedłużona ścianka, przy której umieściłam narożną zabudowę przeznaczoną między innymi na sprzęt RTV. W kącie wypoczynkowym proponuję ustawić dwie kanapy i stolik kawowy.

Rozwiązanie 2: mniej zmian

Krzysztof Radzanowski

Nowa ściana została tak ukształtowana, by powstały dwie wnęki - na dużą szafę w PRZEDPOKOJU oraz szafkę w SYPIALNI . Pokój ten ma nieregularny kształt; w jednej części stoi łóżko, w drugiej zaaranżowałem wygodny kącik do pracy (pomiędzy nimi zmieściła się dodatkowa szafa ubraniowa).

Zarejestrowałeś się już w systemie Piano? Możesz to zrobić tutaj!

W otwartej części dziennej, zaaranżowanej w największym pomieszczeniu, znajdują się dwa aneksy: kuchenno-jadalny i wypoczynkowy. Funkcjonalny ciąg roboczy ma kształt litery L; tuż przy nim stoi kwadratowy stół. Resztę wnętrza zajmuje kanapa, stolik kawowy oraz narożna szafka z miejscem na sprzęt radiowo-telewizyjny.

ŁAZIENKA ma taką samą wielkość jak na planie wyjściowym. Pomieszczenie jest spore, proponuję więc zainstalować w nim zarówno kabinę prysznicową (70 x 70 cm), jak i wannę (150 x 70 cm). Jest także umywalka, sedes i pralka (gł. 45 cm).