51 m kw. dla 3 osób: nowe miejsce na kuchnię

Nasze nowe mieszkanie (51 m kw.) składa się z dwóch pokoi, kuchni i łazienki. Chcę wygospodarować oddzielne pokoje dla dzieci i urządzić pokój dzienny z aneksem sypialnym. Zastanawiam się nad połączeniem kuchni z pokojem. Czy w pobliżu kuchni zmieści się choćby niewielki kąt jadalny? Potrzebna jest nam także garderoba lub duża szafa. Anna z Gdańska

Propozycja 1

Krzysztof Radzanowski

Ciąg kuchenny w kształcie litery L został usytuowany w rogu pokoju, zaraz przy wejściu. Z obydwu stron osłaniają go krótkie ścianki.

Obok kuchni zmieścił się kącik jadalny. We wnęce naprzeciw niego stoi lodówka. Aneks wypoczynkowy z rozkładaną kanapą jest oddzielony od wejścia ścianką z pustaków szklanych, która zapewnia ka-meralność, a nie zabiera światła.

Łazienka pozostała w zaplanowanym miejscu. Na wprost drzwi wejściowych we wnęce zamykanej drzwiczkami proponuję ustawić dużą pralkę (60 x 60 cm) i kosz na brudną bieliznę. W pomieszczeniu jest też umywalka (szer. 60 cm), sedes i asymetryczna wanna narożna (150 x 100 cm).

Dzięki przeniesieniu wejścia do łazienki w przedpokoju znalazło się miejsce na dużą szafę wnękową. Dodatkowe szafy są również w pokojach dziecinnych. Ściana między nimi została nieznacznie przesunięta i załamana.

Propozycja 2

Justyna Burdow-Gołoś

Po przesunięciu łazienki w rogu części dziennej można urządzić kuchnię. Niewielki ciąg roboczy ma kształt litery L. Obok niego stoi stół, a w głębi pokoju - rozkładana kanapa (miejsce do spania).

W niewielkiej, ale ustawnej łazience mieści się narożna kabina prysznicowa (90 x 90 cm), umywalka (szer. 55 cm) sedes oraz - w zamykanej szafce we wnęce - płytka pralka (38 x 60 cm).

W miejscu dawnej kuchni jest pokój dziecka. Drzwi do pomieszczenia przesunięto, dzięki czemu można przy nich ustawić łóżko. Po zmniejszeniu drugiego pokoju dziecinnego powstała obszerna garderoba z przesuwanymi drzwiami. Miejsce na dodatkową szafę wygospodarowano w przedpokoju.

Więcej o: