55 m kw. dla 2 osób: wydzielić kuchnię, czy zostawić otwartą?

Wkrótce będziemy urządzać nasze pierwsze mieszkanie. Składa się z dwóch pokoi, łazienki i kuchni. Nie możemy się zdecydować, czy kuchnię oddzielić od części dziennej, czy pozostawić ją otwartą. Potrzebny jest nam wygodny aneks jadalny. W sypialni chcemy urządzić choćby mały kąt do pracy. Czy w wąskim przedpokoju zmieści się szafa? Basia z Krakowa

Propozycja 1

Anna Malesińska

W wejściach do kuchni zamiast tradycyjnych drzwi są przesuwane; takie same proponuję zamontować w sąsiadującej z kuchnią łazience. Dzięki temu wygodniejszy stanie się wąski przedpokój. Kuchnia jest niewielka, ale w ciągu roboczym w kształcie litery L mieszczą się wszystkie niezbędne urządzenia. W jej pobliżu, w głębi pokoju dziennego, usytuowałam aneks jadalny, a bliżej wejścia do tego pomieszczenia - kąt wypoczynkowy. Łazienka została powiększona, można ją więc z dużą swobodą zagospodarować. Proponuję narożną wannę (150 x 90 cm), płytką pralkę (48 x 60 cm), dwie umywalki (każda szer. 40 cm) z szafkami po bokach oraz sedes. W przestronnej sypialni oprócz dużego łóżka mieści się spora szafa zajmująca całą ścianę przy drzwiach, a w narożniku przy oknie - biurko na komputer.

Propozycja 2

Justyna Burdow-Gołoś

Kuchnię od pokoju dziennego oddziela dość krótka ścianka. Została tak ukształtowana, by powstały dwie wnęki. W jednej, od strony kuchni, stoi lodówka, a w drugiej, od strony pokoju - sprzęt radiowo-telewizyjny. Na granicy obu pomieszczeń umieściłam stolik śniadaniowy. Ciąg roboczy ma kształt litery L; w rogu przy oknie warto zainstalować narożny zlewozmywak. W szerokim wejściu do części dziennej proponuję zbudować wąską ściankę z wnękami na półki po obu stronach. Naprzeciwko niej jest aneks jadalny z dużym stołem, a w głębi pokoju, przy wyjściu na balkon - wygodny kąt wypoczynkowy. W sypialni wydzieliłam garderobę z wejściem z przedpokoju. W zmniejszonym pomieszczeniu jest też kąt do pracy. W ścianę od strony pokoju można wstawić luksfery. Łazienka jest teraz mniejsza, dzięki czemu w przedpokoju mieści się płytka szafa. W łazience zaplanowałam narożną wannę (100 x 150 cm), kabinę prysznicową (80 x 80 cm), umywalkę (szer. 55 cm), podwieszany sedes oraz pralkę (45 x 60 cm) w zamykanej wnęce.

Więcej o: