Za mała kuchnia w mieszkaniu - jak ją powiększyć?
Po wielu latach oczekiwań kupiliśmy w końcu mieszkanie. Jego wadą jest dość klaustrofobiczna kuchnia, którą chcielibyśmy jakoś powiększyć. Poza tym jest nam potrzebny wygodny kącik z biurkiem (pracujemy w domu przy komputerze) i garderoba. No i ciągle się wahamy między wanną a prysznicem w łazience. Michał
60,6 m kw., 2 pokoje dla 2 osób
Rozwiązanie A: W stronę salonu
Autor: Michał Grzelak
Punkt wyjścia: Niedużą kuchnię powiększyłem, przedłużając jedno z „ramion” ciągu roboczego o wysoką zabudowę (m.in. z lodówką). Przy okazji wydzieliłem ścianką przedpokój, przedtem połączony z salonem.
- w przedpokoju jest miejsce i na szafę, i na komodę. Na przedłużeniu ścianki wydzielającej przedpokój zaprojektowałem niewielką wnękę z biurkiem; drugie stoi w sypialni. Jedną ze ścian w salonie zajmuje zabudowa z miejscem na sprzęt RTV. Pomiędzy dwojgiem drzwi balkonowych stoi wygodna kanapa.
- korytarzyk między łazienką a mniejszym pokojem został zlikwidowany.
To pozwoliło nieco powiększyć łazienkę i urządzić garderobę, otwartą z dwóch stron – przez nią można przejść z sypialni bezpośrednio do łazienki (jest też drugie wejście z przedpokoju). W tej ostatniej zmieściła się zarówno wanna, jak i kabina prysznicowa. Pralkę przeniosłem do zabudowy gospodarczej w garderobie. - do sypialni wchodzi się teraz z pokoju dziennego – prowadzą do niej szerokie przesuwane drzwi (z jednej strony naścienne, z drugiej chowane w kasecie).
- dwa niezależne miejsca do pracy (w przestrzeni dziennej i w sypialni) pozwolą Państwu pracować jednocześnie, ale tak, by sobie nie przeszkadzać
- w razie potrzeby łatwo będzie oddzielić sypialnię od łazienki – można to zrobić, montując drzwi (np. przesuwane) lub zawieszając estetyczną kotarę.
Propozycja A Proj. Michał Grzelak
Rozwiązanie B: Zmiana miejsca
Autor: Magdalena Żmihorska-Tomasik
Punkt wyjścia: Zamieniłam miejscami łazienkę i kuchnię, co pozwoliło znacznie powiększyć tę drugą – teraz jest w niej miejsce na długi blat roboczy. Miedzy kuchnią a sypialnią powstał kąt do pracy oraz garderoba.
- od drzwi wejściowych do kuchni prowadzi szeroki przedpokój. Od salonu oddziela go długa zabudowa, w której z jednej strony znajdują się szafki na buty, z drugiej – szafki „kredensowe” na akcesoria stołowe. Po obu stronach zabudowy są otwarte przejścia do pokoju dziennego.
- sypialnia jest teraz nieco mniejsza, ale ma korzystniejszy kształt – zbliżony do kwadratu. Wchodzi się do niej z salonu przez suwane drzwi chowane w ścianie. Suwane skrzydło zamyka również sypialnianą garderobę oraz kąt do pracy (dostępny od strony kuchni).
- nowa łazienka idealnie wpasowała się w miejsce dawnej kuchni. Zaprojektowałam w niej wannę (można zamontować na niej parawan nawannowy umożliwiający swobodne branie natrysku), umywalkę, sedes oraz dużą pralkę.
- zabudowa z szafkami pełni również funkcję przegrody osłaniającej salon od strony wejścia do mieszkania
- przeszklona ścianka doświetli zarówno kąt do pracy, jak i – pośrednio – dość ciemną kuchnię.
Propozycja B Proj. Magdalena Żmihorska-Tomasik
POPULARNE
NAJNOWSZE
-
Fajne i tanie dodatki do domu z kolekcji ,,Jeden Rysunek Dziennie"
-
Kuchnia 2021 roku. Oto nowe trendy, inspiracje i porady eksperta
-
Nowoczesna sypialnia 2021 roku: Te trendy wnętrzarskie zmienią design
-
Trendy łazienkowe na 2021 rok. Co będzie modne? Top 5 inspiracji
-
Jak ustawić narożnik w salonie? Podpowiadamy