64 m kw. dla 3 osób: gdzie wydzielić małą sypialnię

Nasze mieszkanie ma bardzo nietypowy kształt i trudno jest je rozsądnie zagospodarować. Szukamy między innymi miejsca na naszą sypialnię. Czy da się wydzielić w nim dodatkowy pokoik lub choćby niewielki aneks sypialny? Potrzebny jest również pokój dla dziecka. Zastanawiamy się, gdzie urządzić kuchnię i jak ją zaaranżować. Anna z Warszawy

Anna Malesińska

Zmiana jest niewielka. Aneks sypialny proponuję urządzić w miejscu planowanej kuchni, a tę przesunąć w stronę wejścia do mieszkania.

Aneks sypialny znajduje się w głębi mieszkania; dzięki dużemu oknu oraz bliskiemu sąsiedztwu drzwi balkonowych jest bardzo widny. Mieści się w nim duże podwójne łóżko dostępne z dwóch stron. Kuchnia wraz z pokojem i przed- pokojem tworzą przestronną część dzienną. Zabudowa ma kształt litery L; na przedłużeniu dłuższego blatu, blisko drzwi wejściowych, zaplanowałam szafę na wierzchnie ubrania. W kuchni i przedpokoju warto ułożyć jednakową podłogę z płytek ceramicznych. Umowną granicę pomiędzy kuchnią a resztą przestrzeni dziennej stanowi sięgająca sufitu wnęka, w której oprócz szafek lub głębokich szuflad proponuję umieścić lodówkę i piekarnik. Przy tylnej ścianie wnęki, od strony pokoju, jest idealne miejsce na niewielki stół z trzema krzesłami. Aneks wypoczynkowy usytuowany w pobliżu kącika jadalnego jest wyposażony w kanapę, fotel i stolik; naprzeciw znajduje się szafka ze ściętym rogiem (na sprzęt radiowo-telewizyjny). Mały pokój przeznaczyłam dla dziecka. Kształt pomieszczenia pozostał niezmieniony. Jest tu łóżko, biurko, płytkie regały (na książki, zabawki) oraz pojemna szafa. Nie zmienił się również kształt łazienki. Proponuję zainstalować w niej narożną kabinę prysznicową (90 x 90 cm), umywalkę (szer. 40 cm), podwieszany sedes oraz otwieraną od góry pralkę (45 x 60 cm).

Justyna Burdow-Gołoś

Dodatkowy mały pokój przeznaczony na Państwa sypialnię wydzieliłam z części dziennej. Układ pozostałych pomieszczeń się nie zmienił.

Sypialnia jest oddzielnym, zamykanym pomieszczeniem. Oprócz łóżka mieści się w niej szafa zajmująca całą ścianę oraz płytkie komódki. Po obu stronach wejścia do sypialni są miniwnęki z półkami, np. na książki. Zabudowa kuchenna ma kształt litery L. We wnęce przy pionie wodno-kanalizacyjnym usytuowałam pralkę (60 x 60 cm), a tuż obok - kącik jadalny ze sporym stołem. Aneks wypoczynkowy znajduje się między kuchnią a przedpokojem - od niego oddziela go pojemna szafa wnękowa. Wejścia do pokoju dziecka i do sąsiadującej z nim łazienki zostały nieco przebudowane. Łazienka ma teraz regularny kształt; dzięki nieznacznemu przesunięciu ściany i przeniesieniu pralki do kuchni udało mi się tu zmieścić asymetryczną wannę narożną (150 x 90 cm), umywalkę (szer. 55 cm), sedes oraz szafkę-słupek.

Więcej o: