55 m kw. dla 4 osób Oddzielne pokoje dla dzieci

W naszym dwupokojowym mieszkaniu jeden z pokoi (ten mniejszy) zajmuje 13-letni syn. mamy jeszcze 5-letnią córkę, dla której również chcielibyśmy wydzielić jakiś oddzielny kącik. Czy udałoby się wygospodarować z powierzchni mieszkania niewielki pokoik z oknem, na przykład kosztem dużego pokoju i kuchni? Jeśli to możliwe, wolelibyśmy, żeby kuchnia nie była aneksem pokoju, ale zamkniętym pomieszczeniem. Myślimy o doświetleniu jej pustakami szklanymi. Bożena z Krakowa

Propozycja 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Podział kuchni i otwarcie pokoju dziennego na przedpokój to jedyne zmiany w układzie ścian. Zlikwidowanie dość niewygodnego wejścia do części wypoczynkowo-jadalnianej ułatwi komunikację w tej części wnętrza oraz doświetli długi ciemny przedpokój. W pokoju córki jest łóżko, szafka nocna oraz usytuowany pod oknem ciąg szafek (z przerwą na grzejnik). Oczywiście można też umieścić w tym miejscu biurko lub blat. Do kuchni wchodzi się z przedpokoju przez składane drzwi (zajmują mniej miejsca niż tradycyjne rozwierane). Ciąg roboczy ma kształt litery L. Luksfery warto wmontować w ścianę zarówno od strony pokoju dziennego, jak i pokoju córki. W łazience proponuję zainstalować narożną asymetryczną wannę (150 x 80 cm), umywalkę (50 cm) oraz pralkę (60 x 60 cm).

Propozycja 2

Ryszard Tomasik

Taka zamiana jest korzystna zarówno dla kuchni, jak i dla łazienki - pomieszczenia te są teraz przestronniejsze i ustawniejsze. Proponuję rozważyć jednak otwarcie kuchni na część dzienną - pozwoli to uniknąć sztucznego doświetlania jej luksferami. Główny ciąg roboczy ma kształt litery L; jest jeszcze dodatkowy ciąg z lodówką i kuchenką - miejsce na niego powstało po zlikwidowaniu osobnego w.c. Z kuchnią sąsiaduje garderoba. W pokoju córki umieściłem łóżko, biureczko i szafkę. Do pomieszczenia wchodzi się z części dziennej przez suwane drzwi. Ściana, w której znajdują się drzwi do łazienki, biegnie skosem - dzięki temu przejście z przedpokoju jest wygodniejsze. W łazience umieściłem wannę (150 x 70 cm), umywalkę (52 cm), sedes i płytką pralkę (48 x 60 cm).

Więcej o: