58,5 m kw. dla 3 osób Oddzielny pokój dla dziecka

Zamierzamy przeznaczyć jeden z pokoi dla dziecka. Potrzebny jest nam też pokój dzienny i sypialnia dla nas. Zastanawiamy się więc, w jaki sposób w naszym dwupokojowym mieszkaniu wydzielić dodatkowe pomieszczenie. Czy jedynym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z oddzielnej kuchni? Prosimy o pomoc. Ilona z Warszawy

Rozwiązanie 1

Ryszard Tomasik

Pokój dzienny jest szeroko otwarty na przedpokój. Państwa sypialnię oddziela od przedpokoju ścianka, przy której umieściłem szafę; od części dziennej nowe pomieszczenie proponuję oddzielić wysokim regałem na książki. Usytuowana w tym miejscu sypialnia ma narożne okno, wpada więc do niej dużo dziennego światła. Zaplanowałem w niej duże łóżko z zagłówkiem-półką na całą szerokość ściany. W pokoju dziennym znajdują się dwa aneksy - wypoczynkowy z kanapą i jadalny z okrągłym stołem. Przy wyjściu do loggii stoi szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny. Reszta pomieszczeń ma taki sam układ jak na planie wyjściowym. Kuchnia pozostała oddzielnym pomieszczeniem. Oprócz długiego ciągu roboczego w kształcie litery L mieści się w niej wygodny kącik śniadaniowy ze sporym stołem oraz krzesłami. W sąsiedztwie kuchni jest pokój dziecka. Są w nim: łóżko, biurko, trzy regały na książki i spora szafa. W narożniku przy niej proponuję zamontować narożne półki, np. na zabawki i inne dziecięce skarby. Niewielka łazienka ma korzystne proporcje, można ją więc bardzo funkcjonalnie zagospodarować. Zaplanowałem w niej prostokątną wannę (150 x 70 cm), umywalkę (szer. 60 cm) i sedes. W rogu naprzeciwko wejścia jest dobre miejsce na dużą pralkę (60 x 60 cm).

Rozwiązanie 2

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Otwarta strefa dzienna jest przestronna i funkcjonalna. Tuż przy kuchni zaplanowałam wygodną jadalnię z dużym, okrągłym stołem, a w części przy narożnym oknie - kameralny aneks wypoczynkowy z kanapą i fotelem. Zabudowa kuchenna ma kształt litery U; od strony pokoju proponuję zbudować przy niej półkolisty barek z wysokimi stołkami. W sypialni urządzonej w nieznacznie pomniejszonym małym pokoju oprócz łóżka zmieściła się szafa. W dziecięcym pokoju jest łóżko, małe biurko, regał i szafa. Przy wejściu do mieszkania zaplanowałam wnękę na dużą szafę. Nowa łazienka została wydzielona z części dawnej kuchni i przedpokoju. Jest zamykana suwanymi drzwiami. Proponuję zainstalować w niej wannę (150 x 80 cm), umywalkę (szer. 50 cm) i podwieszany sedes. Dużą pralkę (60 x 60) umieściłam w kuchennym ciągu roboczym.

Więcej o: