48,8 m kw. dla 2 osób: dwa pomysły na wygodną łazienkę

Właśnie urządzamy nasze dwupokojowe mieszkanie. Zastanawiamy się, jak zaaranżować łazienkę - czy zainstalować w niej wannę, czy kabinę prysznicową? W jednym pokoju (tym większym) chcielibyśmy mieć część dzienną, w drugim sypialnię. Potrzebny jest nam zaciszny kąt do pracy - gdzie wygospodarować na niego miejsce? Może w sypialni? Szukamy również pomysłu na przedpokój. Pomieszczenie jest długie i wąskie, mamy więc problem ze zmieszczeniem w nim niezbędnej szafy. Małgorzata z Warszawy

Propozycja 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Dużą kabinę natryskową zaplanowałam we wnęce - wystarczy więc zainstalować brodzik (90 x 90 cm) i drzwi (ewentualnie można z nich zrezygnować albo też zawiesić zasłonkę prysznicową). W głównej części łazienki wystarczyło miejsca na wygodną asymetryczną wannę narożną (170 x 80 cm), umywalkę (szer. 60 cm), sedes oraz płytką pralkę (60 x 48 cm).

Większy pokój połączyłam z kuchnią, w której zaprojektowałam ciąg roboczy w kształcie litery U. Strefa dzienna została też częściowo otwarta na przedpokój. Przy pozostawionym na środku fragmencie ściany stoi stół. Druga ścianka, częściowo przeszklona przepuszczającymi światło luksferami, oddziela aneks wypoczynkowy od części wejściowej, w której mieści się szafa na ubrania wierzchnie.

W kącie wypoczynkowym stoi kanapa, stolik kawowy i komody, a naprzeciwko, tuż przy wejściu do kuchni - szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny. Całą tę strefę proponuję optycznie wyodrębnić, układając na podłodze na przykład panele bądź parkiet (w kuchni, kącie jadalnym oraz przedpokoju praktyczniejsze będą płytki ceramiczne).

W sypialni, urządzonej w mniejszym pokoju, oprócz dużego łóżka znajduje się szafa oraz miejsce do pracy - biurko z regałami bądź zamykanymi szafkami.

Propozycja 2

Ryszard Tomasik

Łazienka jest mniejsza niż na planie wyjściowym, ale bardzo ustawna. Proponuję zainstalować w niej dużą prostokątną wannę (180 x 70 cm) z parawanem umożliwiającym swobodne branie natrysku, umywalkę (szer. 60 cm), sedes oraz standardową pralkę (60 x 60 cm).

Otwartą kuchnię urządziłem tam, gdzie przedtem była łazienka - po usunięciu ściany powstała przestronna wnęka, w której usytuowałem zabudowę w kształcie litery L oraz kąt jadalny ze sporym stołem. W kuchni proponuję zamontować okrągły podwieszany sufit z oświetleniem.

Usunąłem także ścianę oddzielającą przedpokój od pokoju dziennego. Część wejściową do mieszkania przesłania teraz obszerna szafa wnękowa. Z nią sąsiaduje kąt wypoczynkowy z wygodną narożną kanapą i dwoma stolikami. Duża szafka (ewentualnie regał) na sprzęt radiowo-telewizyjny stoi naprzeciw kanapy, przy ścianie łazienki.

W Państwa sypialni zaplanowałem dostępne z dwóch stron łóżko z szafkami nocnymi, szafę oraz komodę.

Więcej o: