55,5 m kw., dla 3 osób: dodatkowy pokój w miejscu kuchni

Właśnie kupiliśmy mieszkanie. Ma dwa pokoje, a nam jest potrzebny trzeci, dla dziecka. Czy udałoby się wygospodarować dodatkowe pomieszczenie? Zastanawiamy się, czy dobrym pomysłem jest przeniesienie kuchni do pokoju dziennego; wtedy w jej miejscu mógłby powstać ten trzeci pokój. Jak urządzić aneks kuchenny, by mimo niewielkiej powierzchni był wygodny? Prosimy o radę, bo sami nie poradzimy sobie z tym problemem. Karolina i Michał z Warszawy

Rozwiązanie 1

Anna Malesińska

W pokoju dziecka oprócz garderoby bez problemu mieści się łóżko i biurko, nad którym można zawiesić półki (warto je też zrobić w płytkiej wnęce przy pionach wodno-kanalizacyjnych).

W mieszkaniu zaplanowałam jeszcze jedną garderobę - wchodzi się przez nią do sypialni rodziców; z obu stron jest zamykana suwanymi drzwiami. W sypialni znajduje się łóżko oraz ciąg wnękowych regałów zbudowanych przy najdłuższej ścianie.

Strefa dzienna, zaaranżowana w mniejszym pokoju, dzieli się na dwie części: aneks kuchenny oraz kąt wypoczynkowy. Aneks kuchenny nie jest duży, ale w ciągu roboczym o kształcie litery L mieszczą się wszystkie potrzebne urządzenia: lodówka, kuchenka i zlewozmywak. Przy końcu blatu proponuję ustawić stół. W kącie wypoczynkowym znajduje się kanapa oraz stolik, a naprzeciwko nich - szafka na sprzęt RTV.

W łazience, nieco mniejszej niż planowana, zamiast wanny została zainstalowana kabina prysznicowa (90 x 90 cm). Jest też umywalka (szerokości 50 cm), podwieszany sedes oraz standardowa pralka (60 x 60 cm).

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Rozwiązanie 2

Wioletta Sawczuk

Ze względu na usytuowanie pionów wodno-kanalizacyjnych kuchnię urządziłam w miejscu łazienki. Tę z kolei przesunęłam w stronę sypialni rodziców zaaranżowanej w mniejszym pokoju. Funkcjonalna kuchenna zabudowa ma kształt litery L. W głównym ciągu roboczym znajduje się okrągły zlewozmywak i kuchenka (ewentualnie płyta grzejna) - urządzenia te są przedzielone sporym odcinkiem blatu. We wnęce przy wejściu stoi lodówka oraz pojemna wysoka szafka (najlepsze będzie tzw. cargo, z wygodnymi półkami-koszami wysuwanymi razem z frontem).

Niedaleko kuchni, ale już w przestrzeni pokoju dziennego, stoi prostokątny stół. Pozostała część tego przestronnego pomieszczenia pełni funkcję wypoczynkową - zaplanowałam tu kanapę z komodami po bokach, fotel oraz szafkę na sprzęt radiowo-telewizyjny.

Państwa sypialnia została wyposażona w usytuowane centralnie duże łóżko z szafkami po bokach. Przy pokoju zaplanowałam niewielką garderobę zamykaną przesuwanymi drzwiami.

Narożnik pomiędzy sypialnią a sąsiadującą z nią łazienką proponuję zaokrąglić i przeszklić przepuszczającymi światło luksferami - będą nie tylko atrakcyjnym elementem wystroju, ale także doświetlą pomieszczenie bez okna. W łazience mieści się asymetryczna wanna narożna (150 x 75 cm), umywalka (szer. 55 cm), podwieszany sedes oraz standardowa pralka (60 x 60 cm).

Więcej o: