46,5 m kw., dla 1 osoby: wygodna sypialnia z szafą lub schowkami

Rozkład dwupokojowego mieszkania nie do końca spełnia moje oczekiwania. Mam spory problem z zagospodarowaniem sypialni. Przeznaczony na nią mniejszy pokój ma bardzo niekorzystne proporcje - jest długi i wąski, jak więc ustawić w nim duże łóżko? Przy sypialni przydałaby się garderoba, natomiast w pokoju dziennym - kąt jadalny. Nie lubię zamkniętych przestrzeni, dlatego zastanawiam się nad otwarciem kuchni. Szukam także dobrego pomysłu na zaaranżowanie łazienki. Katarzyna ze Szczecina

Rozwiązanie 1

Wioletta Sawczuk

Do SYPIALNI wchodzi się z pokoju dziennego przez suwane drzwi chowane w ścianie - po otwarciu nie będą kolidować z drzwiami balkonowymi. W pokoju tym zaplanowałam komodę oraz duże łóżko. Stoi ono na podeście, pod którym proponuję umieścić pojemne szuflady - część z nich jest dostępna z sypialni, pozostałe z POKOJU DZIENNEGO (na planie zostały zaznaczone przerywaną linią).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

W KUCHNI zaprojektowałam funkcjonalny ciąg roboczy w kształcie litery L, a w nim - kuchenkę oraz zlewozmywak. Lodówkę (wraz z wysoką szafką) umieściłam w obszernej wnęce przy pionach wodno-kanalizacyjnych.

Standardową pralkę (60 x 60 cm) proponuję przenieść do małej przedpokojowej wnęki (może być zamykana na przykład żaluzją). To pozwoli zyskać znacznie większą swobodę w aranżowaniu ŁAZIENKI . W pomieszczeniu tym znajduje się asymetryczna wanna narożna (140 x 90 cm), umywalka (szer. 55 cm) i podwieszany sedes.

Rozwiązanie 2

Anna Malesińska

Mniejszy pokój miał bardzo niefortunny kształt, utrudniający rozsądne zagospodarowanie tego pomieszczenia. Tej wady nie ma SYPIALNIA wydzielona w nowym miejscu - jest co prawda mniejsza niż ta na planie wyjściowym, ale za to ustawna i wystarczająco duża, by bez problemu zmieściło się w niej dostępne z dwóch stron łóżko z szafkami nocnymi po bokach. Oprócz łóżka zaprojektowałam tam szafę wnękową. Druga szafa tej samej wielkości, ale dostępna z przedpokoju, znajduje się po lewej stronie otwartego przejścia do POKOJU DZIENNEGO .

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Pokój ten w naturalny sposób dzieli się na dwa aneksy: wypoczynkowy oraz jadalny. Aneks wypoczynkowy znajduje się w głębi pomieszczenia; jest wypo-sażony w kanapę, fotel, stolik kawowy oraz szafkę na sprzęt radiowo-telewizyjny (ewentualnie nowoczesną meblościankę), która zajmuje w całości ścianę wydzielającą sypialnię. W aneksie jadalnym, naprzeciw wejścia do pokoju dziennego, stoi prostokątny stół.

KUCHNIA jest bardzo ustawna. Zaplanowałam w niej zabudowę w kształcie litery L. W ciągu roboczym umieściłam kuchenkę oraz zlewozmywak (pod oknem, czyli w najwidniejszym miejscu). Lodówka stoi w niewielkiej wnęce na prawo od wejścia; obok urządzenia zmieściła się wysoka wąska szafka typu cargo (z półkami wysuwającymi się razem z frontem). Warto przemyśleć, czy nie przydałby się tu również stolik śniadaniowy - miejsce na niego jest przy wolnej ścianie.

ŁAZIENKA ma taką wielkość i kształt jak na planie wyjściowym. Jest na tyle duża, że bez problemu mieści się w niej prostokątna wanna (170 x 75 cm), umywalka (szer. 60 cm), podwieszany sedes i standardowa pralka (60 x 60 cm).

Zobacz także:

47,5 m kw. dla 2 osób: szafy, schowek i praktyczna garderoba

49,3 m kw. dla 2 osób: Sypialnia gościnna z miejscem do pracy

63,7 m kw. dla 2 osób: korzystne połączenie

Więcej o: