45,8 m kw., dla 3 osób: przytulne mieszkanie na poddaszu

Nasze mieszkanie znajduje się na poddaszu. Powierzchnia użytkowa wynosi 45,8 m kw., całkowita (obrys po podłodze) - 60 m kw. Ściany kolankowe (pod skosami dachu) mają wysokość 1,4 m - nie tak mało, ale i tak utrudnia nam to sensowne urządzenie wnętrz. Jak się uporać z tym problemem? Pokoje są dwa, a my chcielibyśmy mieć salonik, pokój dla córki oraz wygodne miejsce do spania dla nas - czy jest szansa na wygospodarowanie dodatkowego pokoju? Jak zaaranżować kuchnię i łazienkę? Nie chcemy likwidować pomieszczenia gospodarczego. Łucja i Paweł z Gniezna

Rozwiązanie 1

Justyna Burdow-Gołoś

Wezgłowie łóżka w Państwa SYPIALNI znajduje się przy ściance kolankowej - jej wysokość gwarantuje bezpieczne kładzenie się i wstawanie (uwaga: skosy dachu zostały zaznaczone na planach linią przerywaną). Kuchenny ciąg roboczy usytuowałam przy jednej ścianie. Ścianka z przewodami kominowymi została obudowana schowkami; od strony części dziennej umieściłam przy niej kwadratowy stół.

NEWSLETTER:

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

Sąsiedni pokój przeznaczyłam dla dziecka. Przy jednej ścianie stoi łóżko oraz niskie, ale pojemne regały. Przy drugiej są półki na książki i szafa (zmieściła się tu dzięki nieznacznemu przesunięciu drzwi do pokoju), a przy wyjściu na balkon - biurko. Wnęka w ścianie oddzielającej pokój od PRZEDPOKOJU to idealne miejsce na szafę.

W najniższej części pokoju dziennego zaplanowałam kąt wypoczynkowy. Kanapa jest nieco odsunięta od ściany - za nią można ustawić np. komody albo niskie regaliki.

W ŁAZIENCE mieści się prostokątna wanna (160 x 80 cm), umywalka (szer. 60 cm) oraz podwieszany sedes. Otwieraną od góry pralkę (40 x 60 cm) wstawiłam do wnęki przy drzwiach, utworzonej przez nowo zbudowaną ściankę. Schowek gospodarczy może również pełnić funkcję garderoby.

Rozwiązanie 2

Krzysztof Radzanowski

KUCHNIA dzieli się na trzy umowne strefy: ciąg roboczy usytuowany przy jednej ścianie (w najwyższym miejscu), część gospodarczą ze schowkami oraz część jadalną - z długim stołem, który stanowi optyczną granicę między kuchnią a pokojem dziennym. Ściankę kominową proponuję obudować, aby nadać jej bardziej regularny kształt, i na przykład oryginalnie wykończyć.

PRENUMERATA:

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Ściana ŁAZIENKI została nieco przesunięta, dzięki czemu przy wyjściu na balkon zmieściły się płytkie regaliki. Z kolei ściana między łazienką a pomieszczeniem gospodarczym jest tak ukształtowana, by powstała wnęka, w którą wsunąłem prostokątną wannę (160 x 80 cm). Przy wannie zmieściła się otwierana od góry pralka (60 x 48 cm); od wanny oddziela ją ścianka. W łazience jest również umywalka (szer. 60 cm) i sedes. W przedpokoju, POKOJU DZIECIĘCYM oraz przy przejściu ze strefy dziennej do kuchni zaplanowałem szafy ubraniowe.

Zobacz także:

51,5 m kw., dla 3 osób: urządzamy mieszkanie z myślą o dziecku

58,6 m kw, dla 3 osób: gdzie znaleźć miejsce na trzeci pokój

65,2 m kw. dla 3 osób: jak wygospodarować dodatkowy pokój?

Więcej o: