95,7 m kw. dla 4 osób: w poszukiwaniu drugiej łazienki

Nasze nowe mieszkanie ma cztery pokoje i tyle chcemy pozostawić. Potrzebna jest nam natomiast druga łazienka, choćby niewielka - gdzie znaleźć na nią miejsce? Łazienka już zaprojektowana przez dewelopera jest długa i wąska, tak jak inne pomieszczenia w tej części mieszkania. Zastanawiamy się, czy udałoby się coś z tym zrobić. Bardzo trudny do rozsądnego zagospodarowania jest też przedpokój. Prosimy o sugestie, gdzie można zaplanować szafy, ewentualnie również garderobę. Zuzanna z Poznania

Rozwiązanie 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Nowa łazienka jest wyposażona w kabinę (80 x 80 cm), małą umywalkę i sedes. W drugiej, nieznacznie pomniejszonej na korzyść jednego z pokoi dziecięcych, zaplanowałam wannę (150 x 80 cm), umywalkę (szer. 65 cm), sedes oraz pralkę (60 x 60 cm). Pokój dziecka usytuowany po drugiej stronie łazienki został natomiast skrócony, tak by w przedpokoju, naprzeciw drzwi wejściowych, zmieściła się szafa. Szafy znajdują się również w obydwu pokojach dziecięcych i w sypialni rodziców; jej kosztem powstała spora garderoba - do obydwu tych pomieszczeń wchodzi się z korytarzyka.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

Funkcjonalny ciąg roboczy w kuchni ma kształt litery U. Przestronny pokój dzienny umownie dzieli się na dwa aneksy: jadalny, zaaranżowany w pobliżu kuchni, oraz wypoczynkowy.

Rozwiązanie 2

Michał Grzelak

W obu łazienkach jest kabina prysznicowa (80 x 80 cm), umywalka (szer. 65 cm) i podwieszany sedes. Dwa mniejsze pokoje przeznaczyłem dla dzieci; kosztem jednego z nich powstała biegnąca po łuku część przedpokoju oraz szafa, kosztem drugiego - garderoba. W sypialni rodziców przy wezgłowiu łóżka znajduje się toaletka.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Część dzienna składa się z trzech aneksów. Wypoczynkowy (z przepastną kanapą) i jadalny (z prostokątnym stołem) są oddzielone niewysoką ścianką. W kuchni zaplanowałem wyspę z barkiem oraz dwie wysokie zabudowy: jedną równolegle do wyspy, drugą - z boku, we wnęce przy ścianie łazienki (tam proponuję zainstalować pralkę).

Zobacz także:

106,3 m kw. dla 3 osób: oddzielna toaleta w dużym mieszkaniu

86 m kw. dla 4 osób: łazienka przy sypialni rodziców

65,6 m kw., dla 2 osób: niewielka łazienka - jak ją powiększyć?

Więcej o: