69 m kw., dla 2 osób: jak urządzić część dzienną

Nasze mieszkanie znajduje się na piętrze jednorodzinnego domku. Szykujemy się do remontu, przy okazji chcemy między innymi wygodnie urządzić część dzienną. Często przyjmujemy gości, potrzebny jest nam więc stół, przy którym można by z nimi usiąść. Kuchnię wolelibyśmy pozostawić na swoim miejscu. W tej chwili sypialnia znajduje się w najmniejszym pokoju i jest zdecydowanie dla nas za mała, z kolei przedpokój - zbyt duży. Nie chcemy usuwać ściany biegnącej przez środek mieszkania. Marta z Pruszkowa

Rozwiązanie 1: strefa relaksu

Justyna Burdow-Gołoś

Do części dziennej można wejść z przedpokoju przez dwoje drzwi (pierwotne wejście do salonu zostało zlikwidowane, dzięki czemu udało się powiększyć pokój przeznaczony na SYPIALNIĘ ). Strefę dzienną tworzą trzy otwarte aneksy pełniące różne funkcje: kuchenny, jadalny i wypoczynkowy. Zabudowa w KUCHNI ma kształt litery U; od strony jadalni umieściłam przy niej barek służący jako stolik śniadaniowy. Z sypialnią, wyposażoną w duże łóżko i dwie szafy, sąsiaduje spora garderoba.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

ŁAZIENKA została na swoim miejscu - tutaj jest piecyk gazowy, którego nie da się przenieść. Nieznacznie ją zmniejszyłam o wnękę przeznaczoną na przedpokojową szafę. W pomieszczeniu proponuję zainstalować asymetryczną wannę narożną (100 x 150 cm), dwie umywalki osadzone na długiej szafce oraz podwieszany sedes i bidet. Część przy wejściu wydzieliłam ścianką - w tak powstałym schowku ukryłam zarówno piecyk, jak i pralkę.

Rozwiązanie 2: wygodna jadalnia

Krzysztof Radzanowski

KUCHNIA została przesunięta na środek mieszkania (proponuję rozważyć jednak to rozwiązanie). Wentylację okapu do pionu kominowego można poprowadzić w obniżonym suficie, którego zasięg został zaznaczony na planie jasną przerywaną linią. Kuchenna zabudowa składa się z dwóch pojedynczych ciągów roboczych.

Zarejestrowałeś się już w systemie Piano? Możesz to zrobić tutaj!

Środek jadalni zajmuje stół; przy trzech ścianach można ustawić pojemne schowki przeznaczone nie tylko na akcesoria potrzebne podczas posiłków. Między jadalnią a PRZEDPOKOJEM oraz między pokojem dziennym a kuchnią warto zamontować przesuwane drzwi. W ŁAZIENCE , nieznacznie zmniejszonej, zaplanowałem i wannę (160 x 80 cm), i narożną kabinę prysznicową (90 x 90 cm). Z przestrzeni przedpokoju wygospodarowałem wygodną garderobę.

Więcej o: