68,6 m kw. dla 3 osób: zmiany w nietypowym przedpokoju

Zdecydowaliśmy się na remont naszego dużego, ale niezbyt funkcjonalnego mieszkania. Chcielibyśmy otworzyć kuchnię na pokój dzienny i zastanawiamy się, czy częściowo przysłonić ją wąską ścianką. Największy kłopot sprawia nam urządzenie nietypowego przedpokoju. Chcielibyśmy zmieścić w nim choćby małą szafę. Poradźcie, jak go zagospodarować. Dorota i Grzegorz z Poznania

Propozycja 1

Anna Malesińska

W przedpokoju w miejscu dawnego w.c. jest teraz szafa wnękowa. Zlikwidowanie toalety pozwoliło przesunąć wejścia do mniejszych pokoi, co poprawiło ich ustawność. W jednym z nich jest teraz sypialnia rodziców, w drugim - pokój dziecka. W obu oprócz łóżek zmieściły się szafy, a w dziecięcym także biurko. W strefie dziennej kuchnia została całkowicie otwarta na pokój. Ma jeden ciąg roboczy. Część kuchenną umownie wydziela duży stół. Kąt wypoczynkowy można osłonić niską ścianką lub szafką. Łazienka została nieco powiększona. We wnęce przy wejściu stoi pralka (48 x 60 cm), a we wnęce z oknem - wanna (80 x 175 cm). Jest też umywalka (szer. 40 cm) i sedes.

Propozycja 2

Justyna Burdow-Gołoś

Przeniesienie kuchni do środkowego pokoju było możliwe dzięki znajdującym się tam dodatkowym pionom kanalizacyjnym. Kuchnia jest częściowo otwarta na pokój dzienny - w ścianie między pomieszczeniami znajduje się otwór, a w nim blat-barek. Uwaga: przed zrobieniem otworu w ścianie konstrukcyjnej trzeba zasięgnąć opinii konstruktora budowlanego; konieczne będzie wzmocnienie nadproża otworu. Kuchnia jest nieco większa niż w wersji pierwotnej, ciąg roboczy można więc usytuować wzdłuż trzech ścian. W narożniku pokoju dziennego, niedaleko kuchni, proponuję urządzić kąt jadalny z dużym stołem. W głębi pokoju umieściłam kąt wypoczynkowy. W dawnej kuchni jest teraz pokój dziecka powiększony kosztem strefy dziennej. Przy wejściu do niego znajduje się biurko, a w głębi łóżko. Nieznacznie powiększona została również łazienka. Dzięki temu można wydzielić wygodną minipralnię z płytką pralką (42 x 60 cm). We wnęce z oknem mieści się asymetryczna wanna (100 x 160 cm), a przy jednej ze ścian - szafka, duża umywalka (szer. 60 cm) oraz podwieszany sedes.

Więcej o: