74 m kw. dla 3 osób Kuchnia z kącikiem jadalnym

Jesteśmy trzyosobową rodziną. Nasze mieszkanie składa się z trzech pokoi - dziennego, sypialni i pokoiku dziecka. Bardzo nam zależy na kuchni, którą można oddzielić od części dziennej, oraz na kąciku jadalnym - choćby nawet niewielkim. Potrzebne są nam również szafy i garderoba. jesteśmy gotowi zrezygnować z osobnej toalety. Iwona i Stanisław z Warszawy

Propozycja 1

Krzysztof Radzanowski

Wejście z pokoju dziennego do kuchni jest bardzo szerokie i wysokie - aż do sufitu. Skrzydła drzwi po rozsunięciu chowają się całkowicie w ścianach po bokach. Dzięki temu dwa pomieszczenia można w razie potrzeby połączyć w jedno. Do kuchni można wejść również od strony przedpokoju - tutaj proponuję zamontować tradycyjne, rozwierane drzwi. Ciąg kuchenny tworzy literę L; najdłuższy odcinek blatu znajduje się wzdłuż ściany bez okna. Minijadalnię zaplanowałem w części kuchni znajdującej się bliżej salonu. Oprócz dużego owalnego stołu z krzesłami proponuję ustawić tu dwa kredensy na zastawę stołową. W średnim pokoju, nieznacznie zmniejszonym na korzyść części wypoczynkowej, jest Państwa sypialnia. Najmniejszy pokój przeznaczyłem dla dziecka. Dzieląca pokoje ściana tworzy wnęki na szafy. Aby wejście do obu pomieszczeń było wygodniejsze, nieznacznie przesunąłem fragment ściany oddzielający przedpokój od pokoju dziennego. Proponuję zrezygnować z osobnego w.c. i w jego miejscu urządzić garderobę i pomieszczenie gospodarcze z pralką (60 x 60 cm). Dzięki temu będzie więcej miejsca w małej łazience. W niej zaplanowałem narożną wannę (135 x 135 cm), podwieszany sedes oraz umywalkę (szer. 55 cm).

Propozycja 2

Justyna Burdow-Gołoś

Kuchnia ma tylko jeden ciąg roboczy. Uzupełnieniem zabudowy są szafki zbudowane we wnęce naprzeciwko, które pełnią funkcję kredensu. Kąt jadalny znajduje się w przestrzeni pokoju dziennego, przy skośnej ściance minigarderoby usytuowanej w przedpokoju. Do jej kształtu nawiązuje regał z ukośnym frontem przy ścianie w części wypoczynkowej. Układ pozostałych pomieszczeń jest taki jak na planie wyjściowym. Również tutaj osobna toaleta została zlikwidowana (w trzyosobowej rodzinie można się bez niej obyć). To pozwoliło wygospodarować przy wejściu do mieszkania szafę na wierzchnie okrycia, a łazienkę powiększyć o wnękę zamykaną składanymi drzwiami, w której zaplanowałam dużą pralkę (60 x 60 cm), a nad nią - suszarkę. W łazience są też narożna wanna (150 x 100 cm), umywalka (szer. 55 cm) oraz sedes.

Więcej o: