57,5 m kw. dla 4 osób Kameralny kącik do pracy

W naszym nowym mieszkaniu, niedużym jak na potrzeby czteroosobowej rodziny, chcielibyśmy wydzielić choćby niewielki kącik do pracy. Nie wiemy, gdzie urządzić aneks sypialny. Dla dzieci - córeczki i synka - postanowiliśmy przeznaczyć oddzielne pokoje. Zależy nam też na wygodnym kącie jadalnym. Najlepiej, gdyby udało się go wydzielić blisko kuchni. Karolina i Paweł z Warszawy

Rozwiązanie 1

Ryszard Tomasik

W strefie wypoczynkowej pokoju dziennego znajduje się rozkładana kanapa (miejsce do spania dla rodziców), a przy kuchennej ścianie - aneks jadalny z dużym stołem. W ścianie proponuję zrobić w tym miejscu szeroki otwór, dzięki czemu kuchenny blat będzie mógł również pełnić funkcję barku. Kuchnia znajduje się na pierwotnie zaplanowanym miejscu. Ciąg roboczy ma kształt litery U. W drugiej części mieszkania są pokoje dla dzieci. Prowadzi do nich wewnętrzny korytarzyk z biegnącymi skosem ścianami - taki układ umożliwił powiększenie łazienki i garderoby. Żeby komunikacja w niewielkim korytarzyku była łatwiejsza, proponuję zamontować przesuwane drzwi do obu tych pomieszczeń. W powiększonej łazience zaplanowałem asymetryczną wannę narożną (150 x 80 cm), umywalkę (szer. 55 cm), pralkę (60 x 60 cm), sedes oraz - w narożniku przy wejściu - niewielką szafkę.

Rozwiązanie 2

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Otwarta kuchnia jest teraz w miejscu pierwotnie planowanej łazienki. Z największym pokojem i przedpokojem tworzy otwartą część dzienną. Zabudowa kuchenna w kształcie litery L jest oddzielona od pokoju dziennego zaokrąglonym barkiem, a od strony przedpokoju - osłonięta krótką ścianką. Wygodny kąt jadalny znajduje się w przestrzeni pokoju dziennego, tuż przy ścianie łazienki. Aneks wypoczynkowo-sypialny z rozkładaną kanapą zaplanowałam w narożniku przy balkonie. Układ pozostałych pomieszczeń jest taki jak na planie wyjściowym. Dwa małe pokoje przeznaczyłam dla dzieci. Po przesunięciu drzwi do jednego z pokoi udało się powiększyć niedużą garderobę. Łazienkę doświetlają luksfery w ścianie. Mieści się w niej wanna (150 x 70 cm), oddzielona od niej ścianką pralka (60 x 60), sedes oraz umywalka (szer. 55 cm).

Więcej o: