53,5 m kw., dla 2-3 osób: długi przedpokój

Kupiliśmy nieduże mieszkanie z długim przedpokojem - w jaki sposób można wykorzystać tę zmarnowaną, naszym zdaniem, przestrzeń? Poprosiliśmy dewelopera o umieszczenie aneksu kuchennego w największym pokoju, teraz zastanawiamy się, czy to dobre miejsce. Potrzebujemy dwóch osobnych sypialni (dla nas i dla planowanego dziecka) i miejsca do pracy przy komputerze. W łazience wannę chcemy zastąpić kabiną. Jola i Łukasz z Poznania

Propozycja 1

Anna Malesińska

Po przestawieniu ścian do obydwu mniejszych pokoi i do kuchni wchodzi się z pokoju dziennego. Dzieli się on na dwie części: "komunikacyjną", w której - blisko kuchni - umieściłam prostokątny stół, oraz wypoczynkową, usytuowaną w głębi, przy drzwiach balkonowych. Stoi tam kanapa ze stolikiem, a naprzeciwko - długa komoda na sprzęt RTV. Przestrzeń nad nią można wykorzystać, wieszając np. półki z książkami.

Większy z dwóch pozostałych pokoi przeznaczyłam na Państwa sypialnię. Oprócz dostępnego z obu stron szerokiego łóżka mieści się tu także kąt do pracy. Spore biurko zaplanowałam pomiędzy łóżkiem a oknem; mebelek można też ustawić w rogu naprzeciwko.

Sąsiadująca z sypialnią duża garderoba powstała w miejscu łazienki, którą przeniosłam na drugą stronę mieszkania. Łazienka jest teraz mniejsza, ale są w niej wszystkie potrzebne sprzęty: osłonięty z trzech stron ścianami brodzik (80 x 80 cm), podwieszany sedes, niewielka umywalka (szer. 40 cm) i płytka szafka. Pralkę (60 x 60 cm) proponuję zainstalować w kuchni, obok zlewozmywaka.

Pokój dziecka ma standardowe wyposażenie: łóżko, biurko, regał oraz - we wnęce za drzwiami - sporą szafę.

Propozycja 2

Wioletta Sawczuk

Wzdłuż długiej ściany po lewej stronie od wejścia umieściłam zabudowę kuchenną (pojedynczy ciąg roboczy). Granicę między aneksem a częścią wypoczynkową podkreśla prostokątny stół. W głębi pokoju dziennego stoi kanapa ze stolikiem kawowym. Na wprost są półki o łukowatym kształcie, nawiązującym do formy podwieszanego sufitu; na nich umieściłam między innymi sprzęt RTV.

Najmniejszy pokój (Państwa sypialnia) został nieco powiększony, przeniosłam też wejście do niego. W pomieszczeniu znajduje się łóżko, kąt do pracy z nietypowym blatem oraz - przy ścianie naprzeciw - duża szafa. Płytką wnękę tuż przy drzwiach można zabudować podświetlanymi półkami na drobiazgi. W pokoju dziecka zaplanowałam łóżko, stolik do pracy, szafę i regał.

Wielkość łazienki się nie zmieniła. Jest w niej narożna kabina prysznicowa (90 x 90 cm), podwieszany sedes oraz długi blat z umywalką (szer. 60 cm). Pod blatem ukryłam pralkę (60 x 60 cm).

Więcej o: