92,5 m kw., dla 4 osób: miejsce na książki

Właśnie zostaliśmy właścicielami czteropokojowego mieszkania. Mimo sporego metrażu trudno nam zdecydować, gdzie urządzić miejsce do pracy - najlepszy byłby osobny gabinet z pojemnymi regałami na książki. Jesteśmy rodzicami dwóch chłopców, jeden ma sześć lat, drugi rok. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy umieścić ich w osobnych pokojach, czy w jednym, w którym dla starszego syna trzeba by zaplanować miejsce do nauki. Wioletta i Lech z Lublina

Propozycja 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Proponuję "wyprostować" przedpokój i przenieść wejścia do pokojów oraz do garderoby. Sypialnię rodziców zaplanowałam w pokoju z balkonem - jest tu miejsce na szerokie łóżko i sporą szafę ubraniową. Powiększony środkowy pokój przeznaczyłam dla chłopców. Wyposażyłam go w dwa łóżka, dwa biurka (lata szybko lecą...), szafę oraz regały na książki i zabawki.

Kuchnia z zabudową w kształcie litery U jest otwarta na pokój dzienny. W jej pobliżu stoi prostokątny stół dla czterech osób (może być rozkładany). W głębi pokoju zaplanowałam wygodny kąt wypoczynkowy z kanapą i dwoma fotelami. Obok drzwi balkonowych umieściłam sprzęt radiowo-telewizyjny.

Kształt łazienki i toalety się nie zmienił. W łazience proponuję zainstalować asymetryczną wannę narożną (150 x 90 cm), umywalkę (szer. 58 cm) i sedes, a we wnęce za słupem zrobić zamykany schowek z pralką (60 x 60 cm), szafkami na środki czystości oraz podwieszaną suszarką. W sporym WC jest miejsce na kabinę prysznicową, co w mieszkaniu dla czteroosobowej rodziny jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.

Propozycja 2

Ryszard Tomasik

Gabinet-biblioteka to osobne pomieszczenie, do którego wchodzi się z pokoju dziennego. W szerokim przejściu proponuję zamontować przesuwne drzwi z matowego szkła - gdy będą rozsunięte, przestrzeń pokoju dziennego powiększy się o gabinet. Niewielka kuchnia, otwarta na przedpokój, nie robi wrażenia ciasnej. Część zabudowy (lodówka i wysoka szafka) stoi na granicy z pokojem dziennym. W nieco zmniejszonej sypialni rodziców jest łóżko i duża szafa. Pokoje chłopców są urządzone tak samo: w każdym jest łóżko, biurko, szafa i regały.

Łazienka została powiększona. Zaplanowałem w niej wannę (160 x 80 cm), sedes we wnęce, kabinę (80 x 80 cm), dwie umywalki (szer. 55 cm) oraz płytką pralkę (60 x 48 cm).

Więcej o: