98 m kw., dla 4 osób: kłopotliwe pokoje w amfiladzie

Nasze czteropokojowe mieszkanie jest bardzo przestronne, ale trudne do urządzenia - ma trzy pokoje w amfiladzie. Szukamy pomysłu na przebudowanie tej części wnętrza. Na razie jest nas dwoje, ale w bliżej nieokreślonej przyszłości planujemy dwójkę dzieci. Zależy nam, by każde z nich miało oddzielny pokój. Marzymy o dużym stole, akceptujemy też pomysł połączenia kuchni z salonem. Potrzebna jest nam obszerna szafa (może garderoba) oraz kącik do pracy z laptopem. Chcemy zachować osobne WC. Maciej z Warszawy

Propozycja 1

Anna Malesińska

Jeden z najgłębiej położonych pokojów przeznaczyłam dla dziecka - jest w nim łóżko, szafa, biurko oraz regały na książki i zabawki. W drugim zaplanowałam gabinet, który w przyszłości może się stać pokojem dla drugiego dziecka.

Kuchnię otworzyłam na przedpokój. Zabudowę usytuowałam przy dwóch ścianach, co umożliwiło wygospodarowanie miejsca na stolik do codziennych posiłków. Główny stół stoi w pokoju dziennym, tuż przy wejściu. W głębi jest wygodny kąt wypoczynkowy z narożną kanapą i stolikiem kawowym.

Duża przestrzeń sypialni pozwala ustawić szerokie łóżko na środku pomieszczenia. U wezgłowia mebla proponuję zbudować ściankę - za nią powstanie obszerna półotwarta garderoba.

W powiększonej o WC łazience mieści się wanna (180 x 70 cm), dwie umywalki (każda szer. 55 cm), sedes oraz - w zamykanej wnęce wydzielonej ściankami - pralka i spora szafka. Tradycyjne drzwi proponuję zastąpić przesuwanymi - nie będą utrudniały komunikacji w wąskim przedpokoju. Drugą łazienkę (również z przesuwanymi drzwiami) zaplanowałam w Państwa sypialni. Wyposażyłam ją w kabinę prysznicową, sedes i niewielką umywalkę (szer. 40 cm).

Propozycja 2

Wioletta Sawczuk

Po przeniesieniu łazienki i WC do dawnej kuchni część dzienna nabrała oddechu. W powiększonym pokoju dziennym zaplanowałam wygodną strefę wypoczynkową i kąt jadalny ze sporym stołem (można go też ustawić bliżej aneksu kuchennego).

Łazienkę (z oknem) proponuję wyposażyć w dwie umywalki (każda szer. 55 cm), wannę (170 cm), kabinę prysznicową (80 x 90 cm) i sedes. W toalecie oprócz sedesu i umywalki mieści się duża pralka i pojemna szafka.

Wydzielenie korytarza w części z sypialniami umożliwia lepsze wykorzystanie tej części mieszkania - powstały tu trzy niezależne pokoje i duża garderoba. Ten długi korytarz to dobre miejsce np. na bibliotekę. Zamontowane w nim drzwi przesuwane optycznie go skracają i dodatkowo wyciszają strefę dla dzieci.

Więcej o: