53,7 m kw. dla 3 osób: bez wyburzania ścian

Jak rozsądnie zaaranżować trzypokojowe mieszkanie? Wolelibyśmy uniknąć wyburzania ścian. Szukamy pomysłu na zaaranżowanie części dziennej - pokoju i otwartej kuchni. Gdzie ustawić stół dla czterech osób? Dwa pozostałe pokoje zamierzamy przeznaczyć na sypialnie (dla nas i dla przyszłego dziecka). Zastanawiamy się, gdzie zaplanować szafy i schowki, by nie zagracić mieszkania. Może udałoby się wygospodarować miejsce na garderobę? Agnieszka i Wojtek z Wrocławia

Rozwiązanie 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

W POKOJU DZIECIĘCYM , który na razie może pełnić funkcję GABINETU lub pokoju gościnnego, mieści się łóżko, szafa i biurko z regałami. Do SYPIALNI rodziców, wyposażonej w duże łóżko oraz szafę zajmującą całą ścianę, wchodzi się przez podwójne przesuwane drzwi. Najlepsze będą z matowego szkła - zagwarantują niezbędną intymność, a jednocześnie pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń POKOJU DZIENNEGO .

W kącie wypoczynkowym znajduje się kanapa i stolik kawowy; przy ścianie z drzwiami balkonowymi proponuję ustawić komodę (lub nowoczesną meblościankę) przeznaczoną m.in. na sprzęt radiowo-telewizyjny.

Niewielka KUCHNIA pozostała otwartym pomieszczeniem. Ciąg roboczy z lodówką, zlewozmywakiem oraz kuchenką ma kształt litery L. Przy wejściu do KUCHNI jest dobre miejsce na stół, który w razie potrzeby można odsunąć od ściany i rozłożyć.

ŁAZIENKA została nieco powiększona kosztem przedpokoju. Dzięki tej zmianie mieści się w niej wygodna duża wanna (180 x 70 cm) oraz - przy ścianie z pionami wodno-kanalizacyjnymi - umywalka (szer. 60 cm), sedes i standardowa pralka (60 x 60 cm).

Rozwiązanie 2

Ryszard Tomasik

Państwa SYPIALNIĘ proponuję urządzić w średnim pokoju - bez problemu mieści się tu ustawione centralnie łóżko, pojemna szafa oraz długi blat, który (w zależności od potrzeb) może pełnić funkcję biurka albo toaletki. Najmniejszy pokój jest przeznaczony dla dziecka; dzięki przesunięciu drzwi przy krótszej ścianie można zbudować szafę. Szafę zaplanowałem także w PRZEDPOKOJU .

KUCHNIA pozostała otwartym pomieszczeniem. Funkcjonalna zabudowa w kształcie litery L jest przesłonięta tylko wąską ścianką - obok niej, od strony POKOJU DZIENNEGO , stoi stół. W ŁAZIENCE zaplanowałem asymetryczną wannę narożną (160 x 80 cm), umywalkę (szer. 60 cm), sedes oraz płytką pralkę (48 x 60 cm).

Więcej o: