86,7 m kw., dla 2 osób: spora garderoba i inne pojemne schowki

Mieszkanie jest duże, trzypokojowe, z przestronną łazienką. Nie mamy jednak pomysłu, gdzie zaplanować garderobę, szafy i inne schowki niezbędne w każdym domu. W tej chwili kuchnia jest otwarta na pokój dzienny, zastanawiamy się nad jej zamknięciem (dużo gotujemy, nie chcemy, by zapachy rozchodziły się ciągle po całym mieszkaniu). Szukamy też pomysłu na zaaranżowanie łazienki z sauną. Dwa mniejsze pokoje chcemy przeznaczyć na naszą sypialnię oraz na pokój gościnny. Joanna i Mirosław z Warszawy

Rozwiązanie 1

Wioletta Sawczuk

KUCHNIA pozostała na swoim miejscu. Blat roboczy w kształcie litery U przesłaniają dwie ścianki; w szerokim przejściu proponuję zamontować dwuczęściowe drzwi suwane chowane w ścianach - wtedy, w zależności od potrzeby, pomieszczenie to będzie można swobodnie zamykać lub otwierać.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

W przestronnym POKOJU DZIENNYM zaprojektowałam dwa aneksy. W sąsiedztwie kuchni jest kąt jadalny; resztę wnętrza zajmuje część wypoczynkowa z kanapą, dwoma fotelami, stolikiem i długą zabudową, m.in. na sprzęt RTV (może to być ciąg regałów bądź nowoczesna meblościanka). Dookoła pokoju dziennego proponuję zainstalować dekoracyjne oświetlenie (np. w wąskich pasach podwieszonego sufitu).

W miejscu zlikwidowanej toalety powstało pomieszczenie gospodarcze z pralką (60 x 60 cm) i pojemną szafką. ŁAZIENKA dzieli się na dwie części: kąpielową (duża kabina z sauną) oraz toaletową (umywalka szer. 60 cm, podwieszane urządzenia sanitarne: sedes i bidet).

Rozwiązanie 2

Tomasz Wieczorek

Proponuję zostawić otwartą KUCHNIĘ - aby zapachy nie rozchodziły się po mieszkaniu, trzeba zainstalować okap o odpowiedniej mocy (dobiera się ją do kubatury pomieszczenia). W kuchni są dwa osobne ciągi robocze. Jeden z nich to wysoka zabudowa z lodówką; drugi, z płytą grzejną i zlewem, tworzy tzw. półwysep. Przy nim jest kąt jadalny. Uwaga: w tak przestronnej strefie dziennej może powstawać niepożądany pogłos, czyli echo. Żeby go zminimalizować - bo całkiem wyeliminować się nie da - warto zakryć część ścian np. zasłonami z fakturowych tkanin.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

ŁAZIENKA przy SYPIALNI spełnia wszelkie warunki pokoju kąpielowego - jest duża i bardzo widna (ze sporym oknem). W pomieszczeniu tym wydzieliłem osobną saunę; w części kąpielowo-sanitarnej znajduje się kabina prysznicowa (80 x 120 cm), dwie umywalki (szer. 50 cm) oraz sedes i bidet. Pralka (60 x 60 cm) stoi w ogólnodostępnej toalecie, w której zaplanowałem także sedes i umywalkę. Przy wejściu do łazienki zmieściła się szafa.

Zobacz także:

77,8 m kw. dla 3 osób: niewielki domowy składzik

49,6 m kw. dla 3 osób: efektowne, a zarazem wygodne

83,2 m kw. dla 3 osób: rodzinny wypoczynek w części dziennej

Więcej o: