67 m kw., dla 5 osób; dla małżeństwa z trojgiem dzieci

Nasza rodzina liczy pięć osób - zastanawiamy się, jak przebudować trzypokojowe mieszkanie, by oprócz pokoju dziennego mieć dwa pokoje dziecięce i sypialnię dla nas, rodziców (z niewielką kabiną prysznicową, jeśli to tylko możliwe). W przedpokoju o nieregularnym kształcie chcemy wydzielić garderobę lub schowek na ubrania i na coraz liczniejsze domowe drobiazgi. Zależy nam na pozostawieniu osobnej toalety. Potrzebne są nam również dwa miejsca do pracy. Ola i Łukasz z Zamościa

Rozwiązanie 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

W Państwa SYPIALNI (z wejściem z pokoju dziennego) powstała druga garderoba, w której proponuję umieścić kabinę prysznicową. Uwaga: pomieszczenie musi być dobrze wentylowane; dodatkowy wentylator należy zainstalować w kabinie, co zagwarantuje odprowadzanie wilgoci.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

Ciąg roboczy w KUCHNI ma kształt litery U. Z nim bezpośrednio sąsiaduje prostokątny stół. Na przedłużeniu najdłuższego odcinka kuchennego blatu znajduje się dwuosobowe miejsce do pracy. Pozostałą część strefy dziennej zajmuje kąt wypoczynkowy z kanapą i stolikiem; przy bocznej ścianie stoi szafka na sprzęt radiowo-telewizyjny.

Większy pokój po drugiej stronie mieszkania jest przeznaczony dla dwojga dzieci, mniejszy - dla jednego dziecka. W obydwu POKOJACH prócz łóżek i biurek zmieściły się szafy.

Przebudowałam nieco ściany pomieszczeń sanitarnych - niektóre biegną skosem. W ten sposób zyskałam w ŁAZIENCE miejsce na asymetryczną wannę narożną (150 x 80 cm). W pomieszczeniu zaplanowałam także umywalkę (szer. 60 cm), sedes i pralkę (60 x 60 cm).

Rozwiązanie 2

Ryszard Tomasik

Część PRZEDPOKOJU przeznaczyłem na garderobę zamykaną przesuwanymi drzwiami; druga, nieco mniejsza, znajduje się w SYPIALNI rodziców. W pokoju tym, zgodnie z Państwa życzeniem, zaplanowałem także komfortową kabinę prysznicową (75 x 100 cm). Umieściłem ją we wnęce powstałej po załamaniu ściany ŁAZIENKI , w której - po połączeniu z toaletą - jest wystarczająco dużo miejsca na prostokątną wannę (170 x 70 cm), wpuszczone w blat dwie umywalki (każda szer. 60 cm), sedes oraz płytką pralkę (45 x 60 cm).

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Kuchenna zabudowa ma kształt litery L. Od kąta wypoczynkowego oddziela ją niska ścianka, która nie ogranicza dostępu światła do KUCHNI . Przy tej ściance zaplanowałem miejsce do pracy dla dwóch osób, a na jego przedłużeniu - prostokątny stół.

Zobacz także:

74 m kw. dla 3 osób: wygodna kuchnia w dwóch wariantach

77,2 m kw. dla 2 osób: mieszkanie dla rodziny dwa plus dwa

76,7 m kw. dla 2 osób: gdy przeszkadzają ściany konstrukcyjne

Więcej o: