85,6 m kw., dla 4 osób: dobrze zaaranżowana strefa dzienna

Nasze mieszkanie znajduje się w domu w zabudowie bliźniaczej. Najwięcej problemów w jego urządzeniu sprawia nam część dzienna - pokój i aneks kuchenny. Oprócz niezbędnego wyposażenia chcielibyśmy mieć w niej kominek. Poza tym myślimy o powiększeniu łazienki kosztem sporego przedpokoju. Jesteśmy skłonni zrezygnować z osobnej toalety, jeśli dzięki temu uda się wygospodarować miejsce na schowek-spiżarnię. Liczbę pokoi chcemy natomiast zachować bez zmian. Rafał z Gdańska

Rozwiązanie 1

Wioletta Sawczuk

KUCHNIĘ od pokoju dziennego oddziela tylko niska ścianka, przy której znajduje się kąt jadalny z okrągłym stołem. Zabudowa kuchenna ma nieregularny kształt; jej fragment (z lodówką) usytuowałam przy wysuniętej na PRZEDPOKÓJ skośnej ściance przesłaniającej wejścia do sypialni rodziców i do jednego z dziecięcych pokoi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

Pozostałą część strefy dziennej zajmuje kąt wypoczynkowy z kanapą, fotelem i stolikiem. Naprzeciw kanapy stoi szafka na sprzęt RTV.

W każdym z POKOI DZIECIĘCYCH jest łóżko, niezbędne schowki i blat pełniący funkcję biurka. W sypialni rodziców prócz łóżka z szafkami nocnymi stoją dwie szafy. Spora szafa (na okrycia wierzchnie) zmieściła się również w przedsionku.

ŁAZIENKA jest większa niż na planie wyjściowym. Zaplanowałam w niej asymetryczną wannę narożną (150 x 90 cm) i okrągłą kabinę (śr. 100 cm), której forma nawiązuje do przedpokojowej zabudowy. W pomieszczeniu są również dwie umywalki (szer. 55 cm), sedes oraz standardowa pralka (60 x 60 cm).

Rozwiązanie 2

Tomasz Wieczorek

Ściana oddzielająca aneks kuchenny od SYPIALNI rodziców została przesunięta - ponieważ była to ściana nośna, zastosowałem podciąg (belka konstrukcyjna podpierająca strop). W uzyskanym miejscu powstała wysoka zabudowa; pomiędzy szafkami ukryłem drzwi do sypialni rodziców. Załamana ściana między pokojami dzieci tworzy dwie wnęki na szafy.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

W powiększonej ŁAZIENCE znajduje się wanna (180 x 70 cm), dwie umywalki (szer. 45 cm), podwieszany sedes i bidet oraz szafa pełniąca funkcję minipralni (z pralką 60 x 60 cm). W miejscu toalety powstało spore pomieszczenie gospodarcze.

Zobacz także:

65,5 m kw., dla 1 osoby: kuchnia otwarta, ale częściowo zasłonięta

67 m kw., dla 5 osób; dla małżeństwa z trojgiem dzieci

77,2 m kw. dla 2 osób: mieszkanie dla rodziny dwa plus dwa

Więcej o: