70,6 m kw., dla 4 osób: garaż zamieniony na... wygodną sypialnię

W naszym mieszkaniu znajdującym się na parterze domu są trzy pokoje. Największy to pokój dzienny, dwa mniejsze będą dla dzieci, brakuje więc jednego na naszą sypialnię - chcemy przeznaczyć na nią nieużywany garaż o powierzchni 16,1 m kw. Przy okazji przydałoby się zrobić coś z przedpokojem (przeszkadza nam niewygodne wąskie przejście do mniejszych pokoi). Rodzinie z dwojgiem dzieci przyda się jak najwięcej schowków, zastanawiamy się, gdzie je zaplanować. Szukamy też pomysłu na aranżację łazienki. Natalia z Lublina

Rozwiązanie 1

Anna Malesińska

Drzwi wiodące do garderoby i SYPIALNI trzeba zrobić w ścianie nośnej - taka zmiana bezwzględnie wymaga konsultacji z konstruktorem. Z kolei zamiana bramy garażowej na okno to istotna ingerencja w elewację budynku, dlatego z takim zamiarem należy się zgłosić do administracji osiedla. Państwa sypialnia jest nieduża, ale bez problemu mieści się w niej usytuowane centralnie łóżko z szafkami nocnymi po bokach oraz ciąg płytkich regałów. Dwa mniejsze pokoje przeznaczyłam dla dzieci; w obydwu jest łóżko, biurko, szafa i regaliki. Jeden z pokoi został powiększony o kłopotliwy fragment PRZEDPOKOJU - ta zmiana wymagała przeniesienia na sąsiednią ścianę wejścia do drugiego pokoju.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

Ciąg roboczy w otwartej KUCHNI ma kształt litery U; na prawo od wejścia zaplanowałam wysoką zabudowę, w której znajduje się lodówka, piekarnik i kuchenka mikrofalowa. Przestrzeń pokoju dziennego zajmują dwa aneksy: wypoczynkowy i jadalny.

Kształt i wielkość ŁAZIENKI nie zostały zmienione. W pomieszczeniu mieści się prostokątna wanna (175 x 75 cm), umywalka (szer. 60 cm) i podwieszany sedes. W rogu przy drzwiach wydzieliłam zamykany schowek gospodarczy na pralkę (60 x 60 cm) i na półki.

Rozwiązanie 2

Wioletta Sawczuk

W sypialni rodziców znajduje się dostępne z dwóch stron łóżko z szafkami nocnymi oraz komoda. W przestrzeń jednego z POKOI DZIECIĘCYCH włączyłam korytarzyk, a wejście do drugiego przeniosłam na krótszą ścianę. Kuchenna zabudowa ma kształt litery U. Część blatu roboczego, przy wejściu, przeznaczyłam na kącik śniadaniowy.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

ŁAZIENKA jest nieznacznie mniejsza niż na planie wyjściowym (jej szerokość została dostosowana do wymiarów garderoby, a te z kolei - do szerokości wejścia do sypialni rodziców). Mimo to swobodnie mieści się w niej wygodna prostokątna wanna (170 x 70 cm), umywalka (szer. 60 cm), sedes oraz ukryta we wnęce standardowa pralka (60 x 60 cm).

Zobacz także:

67 m kw., dla 5 osób; dla małżeństwa z trojgiem dzieci

68.8 m kw. dla 4 osób: dodatkowa łazienka zamiast garderoby

66,4 m kw. dla 4 osób: dobrze zorganizowane domowe biuro

Więcej o: