73,1 m kw., dla 2 osób: gdy cztery pokoje nie są już potrzebne

Dwaj dorośli synowie już się od nas wyprowadzają - w związku z tym chcemy inaczej urządzić mieszkanie, dostosowując je do potrzeb dwóch osób. Myślimy o przestronnej części dziennej z wygodnym kątem jadalnym. Niestety, ściana wydzielająca największy pokój jest nośna, nie możemy więc go łączyć z sąsiednim. W jednym z mniejszych pokoi chcemy urządzić gabinet-bibliotekę (mamy bardzo dużo książek, płyt i innych rzeczy, które trzeba gdzieś przechowywać). Przydałby się również pokój gościnny i garderoba. Grażyna z Warszawy

Rozwiązanie 1

Magdalena Żmihorska-Tomasik

W sypialni wydzieliłam dwie niewielkie garderoby; jedna z nich jest dostępna z pokoju, druga - z przedpokoju (w nim zmieściła się jeszcze niewielka szafa na okrycia wierzchnie).

NEWSLETTER:

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

POKÓJ DZIENNY powstał po połączeniu dwóch mniejszych pokoi. Kąt wypoczynkowy z narożną kanapą i stolikiem kawowym zaaranżowałam w głębi pomieszczenia, przy oknie balkonowym. Duży stół stoi bliżej wejścia - niedaleko stąd do KUCHNI , wygodniej więc będzie przenosić naczynia. Kuchenną zabudowę zaprojektowałam wzdłuż trzech ścian. Na prawo od wejścia proponuję ustawić mebel, który będzie pełnił funkcję kredensu (na zastawę stołową itp.).

Najmniejszy pokój został nieco powiększony; na co dzień może służyć jako zaciszny GABINET połączony z biblioteką, a gdy trzeba będzie kogoś przenocować - jako wygodny pokój gościnny (dlatego oprócz biurka i regałów stoi tutaj rozkładana kanapa).

ŁAZIENKA , urządzona w miejscu dawnej kuchni, jest bardzo przestronna. Zaplanowałam w niej asymetryczną wannę narożną (160 x 80 cm), sedes i dwie umy-walki (każda szer. 60 cm) wpuszczone w blat, pod którym ukryłam pralkę (60 x 60 cm). Zmieściły się też pojemne szafki na łazienkowe zapasy.

Rozwiązanie 2

Michał Grzelak

KUCHNIA z kątem jadalnym to prawdziwe królestwo pani domu. Szafki tworzą kształt litery L; oprócz urządzeń AGD (zlew, kuchenka i lodówka w wysokiej zabudowie przy jednej ze ścian) zainstalowałem tu też pralkę. W przestronnym pomieszczeniu oprócz dużego, "rodzinnego" stołu zmieścił się również mniejszy, śniadaniowy. Z otwartą kuchnią sąsiaduje pokój dzienny z kanapą, fotelem, stolikiem oraz zabudową na książki i sprzęt RTV. Stąd wchodzi się do pokoju gościnnego.

PRENUMERATA:

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

W sporej ŁAZIENCE , dodatkowo powiększonej o toaletę i fragment korytarza, zaplanowałem zarówno prostokątną wannę (170 x 70 cm), jak i kabinę prysznicową (90 x 70 cm); urządzenia te oddziela ścianka. Są również dwie umywalki (każda szer. 50 cm) oraz sedes podwieszany.

Zobacz także:

76,7 m kw. dla 2 osób: gdy przeszkadzają ściany konstrukcyjne

65,6 m kw., dla 2 osób: niewielka łazienka - jak ją powiększyć?

61,3 m kw. dla 3 osób: wygodny gabinet w osobnym pokoju

Więcej o: