Urządź z nami mieszkanie: porady eksperta

Jak optycznie powiększyć łazienkę? Jakiej wielkości telewizor dobrać do wnętrza? Na pytania czytelników Czterech Kątów odpowiada architekt Michał Grzelak.

W naszym salonie kanapa stoi w odległości 2 m od ściany, na której ma wisieć telewizor. Jakiej wielkości powinien być ekran, żeby oglądanie telewizji było bezpieczne dla oczu? Nowoczesne telewizory LED i plazmowe nie wymagają tak dużej odległości jak starsze odbiorniki. Możecie więc wybrać ekran o przekątnej nawet 46 cali. Większy (ponad 50 cali) trudno byłoby objąć wzrokiem; ciągłe obracanie głowy na boki mogłoby powodować ból oczu i karku. Ważna też jest jakość sygnału. Im niższa jego rozdzielczość, tym mniejszy powinien być ekran (na dużym ekranie obraz będzie rozpikselowany, wręcz nieczytelny). Oczywiście wybór powinien zależeć też od wolnego miejsca. Ogromny telewizor, zajmujący większość ściany, uniemożliwi bowiem postawienie np. regału czy innych potrzebnych mebli.

W mojej łazience o wymiarach 1,5 x 1,5 m kw. będzie tylko sedes, umywalka i natrysk za szklanymi drzwiami. Ścianę w kabinie chciałabym ozdobić widokiem stwarzającym iluzję większej przestrzeni. Czy mogę przykleić fototapetę? Fototapetę można stosować tylko w tzw. strefie suchej, oddalonej od prysznica i umywalki. Do miejsca narażonego na zachlapanie taka dekoracja zupełnie się nie nadaje, szybko zacznie się marszczyć i odklejać. Najtrwalsze będą płytki ceramiczne z nadrukiem fotograficznym - można do tego wybrać zdjęcie własne albo z bazy producenta (zamówimy je np. w ceramicprintsystem.pl). Pod względem technicznym nie różnią się niczym od tych fabrycznych, są tak samo odporne na wilgoć, zadrapania itp., w identyczny sposób też się je montuje. W kabinie sprawdzi się również tafla szkła z nadrukiem (do kupienia m.in. w druknaszkle.pl). Przykleja się ją do ściany, używając białego kleju do luster.

Co zrobić ze szpecącymi pokój tandetnymi, podniszczonymi drzwiami? Na zastąpienie ich nowymi nie mam w tej chwili pieniędzy. Najprostszym i najtańszym sposobem na poprawienie wyglądu nieestetycznych drzwi jest pomalowanie ich farbą. Najpierw trzeba je przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, wypełnić ubytki masą szpachlową, następnie nałożyć farbę do drewna albo tablicowo-magnetyczną - wtedy zyskamy miejsce do pisania i rysowania, będzie też można przyczepiać magnesami karteczki z informacjami dla domowników. Można też okleić stare drzwi tapetą, a jeszcze lepiej naklejką albo okleiną do mebli w efektowny wzór. Taka okleina jest zrobiona z grubej folii samoprzylepnej i zabezpieczona laminatem, szybko się więc nie zniszczy.

Więcej o: