Kamień z czajnika. Czym usunąć kamień - domowe sposoby

Kamień z czajnika nie jest prosto usunąć. Oczywiście, można użyć chemicznych odkamieniaczy, ale my stawiamy na domowe metody. Przygotowaliśmy sześć sprawdzonych sposobów.

Z naszych kranów najczęściej płynie twarda woda. To zaś oznacza, że w czajniku, niezależnie czy to jest elektryczny, czy do gotowania na gazie, szybko pojawi się kamień. Im grubsza jego warstwa, tym dłużej będziemy czekać na wrzątek. Z kolei dłuższe gotowanie to nie tylko nerwy podczas oczekiwania na poranną kawę, ale też dodatkowy koszt za prąd lub gaz.

Zrób to sam: czyszczenie tapicerki skórzanej

Jak więc pozbyć się  kamienia? Oto sześć sprawdzonych metod. Tanich i skutecznych i przede wszystkim domowych.

Czym usunąć kamień z czajnika

ziemniakiziemniaki Fot. Pixabay.com/ Coleur/ CC0 Public Domain

Obierki z ziemniaków. Najbardziej ekonomicznym sposobem pozbycia się kamienia z czajnika jest dodanie do gotującej się wody skórek od ziemniaków. Jeśli warstwa kamienia jest gruba to trzeba będzie kilkakrotnie wykonać zabieg.

Jak nawilżyć powietrze domowym sposobem

1. Coca-Cola. Poradzi sobie z niewielkim kamiennym osadem. Wlej szklankę napoju do czajnika, dolej odrobinę wody i zagotuj. Gdy ostygnie, wylej razem z kamieniem.1. Coca-Cola. Poradzi sobie z niewielkim kamiennym osadem. Wlej szklankę napoju do czajnika, dolej odrobinę wody i zagotuj. Gdy ostygnie, wylej razem z kamieniem. Fot. Pixabay.com / Hans / CC0 Public Domain

Coca-Cola poradzi sobie z niewielkim kamiennym osadem. Wlej szklankę napoju do czajnika, dolej odrobinę wody i zagotuj. Gdy ostygnie, wylej razem z kamieniem.

Usuwanie kamienia z czajnika domowe sposoby

2. Soda oczyszczona. Wsyp do czajnika dwie łyżki sody i zostaw na 15 minut. Uwaga, może się burzyć! Po tym czasie wlej szklankę wody i gdy przestanie bulgotać, zagotuj. Wylej i kilkakrotnie wypłucz czajnik wodą.2. Soda oczyszczona. Wsyp do czajnika dwie łyżki sody i zostaw na 15 minut. Uwaga, może się burzyć! Po tym czasie wlej szklankę wody i gdy przestanie bulgotać, zagotuj. Wylej i kilkakrotnie wypłucz czajnik wodą. Fot. Flickr.com / Aqua Mechanical / CC by 2.0

Sposoby na muchy

Soda oczyszczona. Wsyp do czajnika dwie łyżki sody i zostaw na 15 minut. Uwaga, może się burzyć! Po tym czasie wlej szklankę wody i gdy przestanie bulgotać, zagotuj. Wylej i kilkakrotnie wypłucz czajnik wodą.

3. Sok z cytryny. Minimalny osad usuniesz, przecierając dno i ścianki  połówką cytryny. Gdy warstwa kamienia jest spora, wlej szklankę soku z cytryny i zostaw na godzinę. Po tym czasie dodaj odrobinę wody i zagotuj. Wylej i opłucz czajnik.3. Sok z cytryny. Minimalny osad usuniesz, przecierając dno i ścianki połówką cytryny. Gdy warstwa kamienia jest spora, wlej szklankę soku z cytryny i zostaw na godzinę. Po tym czasie dodaj odrobinę wody i zagotuj. Wylej i opłucz czajnik. Fot. Pixabay.com / Couleur / CC0 Public Domain

Sok z cytryny. Minimalny osad usuniesz, przecierając dno i ścianki połówką cytryny. Gdy warstwa kamienia jest spora, wlej szklankę soku z cytryny i zostaw na godzinę. Po tym czasie dodaj odrobinę wody i zagotuj. Wylej i opłucz czajnik.

5. Ocet. Da sobie radę nawet ze sporym osadem. Do czajnika wlej szklankę octu i pół szklanki wody. Zagotuj i odstaw na ok. godzinę - po tym czasie wodę wylejesz wraz z kamieniem. Zanim zalejesz herbatę lub kawę wrzątkiem, czajnik dokładnie umyj, zagotuj wodę i wylej.5. Ocet. Da sobie radę nawet ze sporym osadem. Do czajnika wlej szklankę octu i pół szklanki wody. Zagotuj i odstaw na ok. godzinę - po tym czasie wodę wylejesz wraz z kamieniem. Zanim zalejesz herbatę lub kawę wrzątkiem, czajnik dokładnie umyj, zagotuj wodę i wylej. Fot. spodlady.com

Ocet. Da sobie radę nawet ze sporym osadem. Do czajnika wlej szklankę octu i pół szklanki wody. Zagotuj i odstaw na ok. godzinę - po tym czasie wodę wylejesz wraz z kamieniem. Zanim zalejesz herbatę lub kawę wrzątkiem, czajnik dokładnie umyj, zagotuj wodę i wylej.

6. Kwasek cytrynowy. Do czajnika wsyp jedną torebkę kwasku cytrynowego i zalej dwoma szklankami wody. Zagotuj i odstaw na ok. 3 godziny. Wylej miksturę. Gdy warstwa osadu jest bardzo gruba, wsyp dwie torebki kwasku.6. Kwasek cytrynowy. Do czajnika wsyp jedną torebkę kwasku cytrynowego i zalej dwoma szklankami wody. Zagotuj i odstaw na ok. 3 godziny. Wylej miksturę. Gdy warstwa osadu jest bardzo gruba, wsyp dwie torebki kwasku. Fot. Shutterstock

Kwasek cytrynowy. Do czajnika wsyp jedną torebkę kwasku cytrynowego i zalej dwoma szklankami wody. Zagotuj i odstaw na ok. 3 godziny. Wylej miksturę. Gdy warstwa osadu jest bardzo gruba, wsyp dwie torebki kwasku.

Jak wyczyścić dywan sodą?

Jak zrobić tabletki do zmywarki?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.