Z naszych kranów najczęściej płynie twarda woda. To zaś oznacza, że w czajniku, niezależnie czy to jest elektryczny, czy do gotowania na gazie, szybko pojawi się kamień. Im grubsza jego warstwa, tym dłużej będziemy czekać na wrzątek. Z kolei dłuższe gotowanie to nie tylko nerwy podczas oczekiwania na poranną kawę, ale też dodatkowy koszt za prąd lub gaz.
Zrób to sam: czyszczenie tapicerki skórzanej
Jak więc pozbyć się kamienia? Oto sześć sprawdzonych metod. Tanich i skutecznych i przede wszystkim domowych.
Obierki z ziemniaków. Najbardziej ekonomicznym sposobem pozbycia się kamienia z czajnika jest dodanie do gotującej się wody skórek od ziemniaków. Jeśli warstwa kamienia jest gruba to trzeba będzie kilkakrotnie wykonać zabieg.
Jak nawilżyć powietrze domowym sposobem
Coca-Cola poradzi sobie z niewielkim kamiennym osadem. Wlej szklankę napoju do czajnika, dolej odrobinę wody i zagotuj. Gdy ostygnie, wylej razem z kamieniem.
Soda oczyszczona. Wsyp do czajnika dwie łyżki sody i zostaw na 15 minut. Uwaga, może się burzyć! Po tym czasie wlej szklankę wody i gdy przestanie bulgotać, zagotuj. Wylej i kilkakrotnie wypłucz czajnik wodą.
Sok z cytryny. Minimalny osad usuniesz, przecierając dno i ścianki połówką cytryny. Gdy warstwa kamienia jest spora, wlej szklankę soku z cytryny i zostaw na godzinę. Po tym czasie dodaj odrobinę wody i zagotuj. Wylej i opłucz czajnik.
Ocet. Da sobie radę nawet ze sporym osadem. Do czajnika wlej szklankę octu i pół szklanki wody. Zagotuj i odstaw na ok. godzinę - po tym czasie wodę wylejesz wraz z kamieniem. Zanim zalejesz herbatę lub kawę wrzątkiem, czajnik dokładnie umyj, zagotuj wodę i wylej.
Kwasek cytrynowy. Do czajnika wsyp jedną torebkę kwasku cytrynowego i zalej dwoma szklankami wody. Zagotuj i odstaw na ok. 3 godziny. Wylej miksturę. Gdy warstwa osadu jest bardzo gruba, wsyp dwie torebki kwasku.