Mieszkanie w stylu skandynawskim z elementami boho

Styl skandynawski to wnętrza, w których przeważa biel i naturalne materiały. Boho to bogactwo kolorów i inspiracje czerpane z różnych kultur. Czy da się połączyć te dwa trendy w obrębie jednej aranżacji? Zobacz - wybraliśmy pasujące meble i dodatki.

W mieszkaniu przeważa styl skandynawski, ale znajdziemy też elementy stylu bohoW mieszkaniu przeważa styl skandynawski, ale znajdziemy też elementy stylu boho Fot. Małgorzata Opala/ www.shokodesign.com

Styl skandynawski

Wiecie, dlaczego świat pokochał skandynawski styl? Jasna kolorystyka sprawia, że wnętrza, nawet niewielkie, wydają się większe. Dzięki ograniczeniu ilości mebli i akcesoriów do niezbędnego minimum mieszkanie nie jest zagracone, a my spędzamy mniej czasu na sprzątaniu. Zastosowanie naturalnych materiałów sprawia, że aranżacja jest przytulna i przyjemna dla oka, a obecność żywych roślin dodatkowo poprawia nasze samopoczucie.

Styl boho

Wnętrza w stylu boho charakteryzują się śmiałymi połączeniami intensywnych kolorów i wzorów zaczerpniętych z różnych kultur. Czasem jest ich tak wiele, że na pierwszy rzut oka mieszkanie wydaje się zabałaganione. Ale to tylko pozory - wszystko jest tu z góry zaplanowane i żaden detal nie jest przypadkowy. Nie powinno więc dziwić zestawienie frędzli i koronek z geometrycznymi wzorami na obrazach i tureckim dywanem na podłodze. Urządzamy wnętrza w myśl zasady "od przybytku głowa nie boli".

Jak połączyć styl skandynawski z boho?

Jak można połączyć ze sobą style, które wydają się przeciwstawne? Styl skandynawski to przecież oszczędność form i kolorów, a styl boho - wręcz przeciwnie. Próba wprowadzenia do wnętrza elementów obydwu stylów na zasadzie "pól na pół" może być nieudana - każdy z nich będzie walczył o dominującą pozycję. Postawmy zatem na skandynawską "bazę" z dodatkami zainspirowanymi boho.

Salon w stylu skandynawskim z elementami boho

Biel, drewno, dużo światła, metalowe lampy i miękkie tkaniny - elementy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego wychodzą w tej aranżacji na pierwszy plan. Ale pojawiły się też dodatkowe kolory (w parach z geometrycznymi wzorami), które sprawiają, że wnętrze wygląda świeżo i wiosennie. To inspiracja stylem boho, który został tutaj nieco przygaszony, dzięki czemu całość jeszcze lepiej się komponuje.

Strefa dzienna w mieszkaniu jest otwarta, co sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu z rodziną. Nawet, jeśli jedno z nas jest w kuchni, drugie w salonie, a jeszcze ktoś w jadalni, i tak dzielimy jedną przestrzeń i nawet na odległość możemy się ze sobą porozumiewać.

Salon z aneksem kuchennymSalon z aneksem kuchennym Fot. Małgorzata Opala/ www.shokodesign.com

Połączenie stylu skandynawskiego i boho w aranżacji łazienki  

Naturalne drewno zawsze będzie wyglądało dobrze w połączeniu z bielą i szarością. W łazience taka kompozycja dodatkowo potęguje wrażenie czystości. Tutaj boho stosujemy z umiarem - zbyt duża ilość przedmiotów optycznie zmniejszyłaby wnętrze. Delikatna mozaika w pastelowym kolorze wystarczy, by przełamać monotonię i dodać wnętrzu nieco energii.

Drobiazgi w łazience powinny być schowane - na wierzchu trzymamy tylko to, co niezbędne - najlepiej w plecionych koszykach lub drewnianych pudełkach. Jak zasłonić okno w łazience? Styl skandynawski narzuca brak dekoracji na oknach, ale w łazience ciężko się bez nich obejść. Tutaj sprawdzi się roleta rzymska (pojedyncza lub podwójna).

Aranżacja łazienkiAranżacja łazienki Fot. Małgorzata Opala/ www.shokodesign.com

Boho i scandi w pokoju dziecka

Dziecięca sypialnia to miejsce, w którym wzory i kolory są wskazane bardziej niż w jakimkolwiek innym pomieszczeniu w domu. Aby aranżacja była bardziej spójna, można ograniczyć paletę barw np. do tych, jakie znajdziemy na tapecie - i powtórzyć je na meblach i dodatkach. Jak uzyskać taki efekt w przypadku mebli? Wystarczy kupić szafę i komodę z drewna (tak charakterystyczne dla stylu skandynawskiego), a następnie własnoręcznie pomalować fronty - najlepiej każdy w innym kolorze.

Poduszki (których powinno być dużo) i narzuty również można samodzielnie udekorować - przyszywając aplikacje, tasiemki lub pomponiki (styl boho to duża ilość ozdobnych detali). W pokoju dziewczynki warto dodać przy łóżku baldachim, który ochroni przed nadmiernym słońcem, a w porze zasypiania sprawi, że nasza pociecha poczuje się jak prawdziwa księżniczka.

Aranżacja pokoju dzieckaAranżacja pokoju dziecka Fot. Małgorzata Opala/ www.shokodesign.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.