Idealna harmonia - aranżacja kawalerki

Nawet nieduże mieszkanie może być eleganckie i niebanalne. A kiedy zamieszkuje je jedna osoba, można pozwolić sobie na rozwiązania ściśle odpowiadające jej potrzebom i odzwierciedlające jej osobowość. Co to oznacza w praktyce? Aranżację kawalerki, która zapewni właścicielowi poczucie bezpieczeństwa oraz pozwali na relaks i wyciszenie.

"Kawalerka" to określenie, które zwykle kojarzy się nie tylko z małym metrażem, ale wręcz z klaustrofobicznym wnętrzem. Projektanci z pracowni Studio O. udowadniają, że dzięki wykorzystaniu pewnych trików nawet niewielkie lokum może stać się przestronne.

Decyzja o zakupie takiego mieszkania nie musi wynikać z niskich dochodów - coraz częściej w tego typu nieruchomości inwestują współcześni nomadowie - ludzie, którzy dużo podróżują, często się przeprowadzają i nie przywiązują do jednego miejsca. Jak zatem zaaranżować wnętrza dla kogoś, kto ceni sobie niezależność, a co często się z tym wiąże - także minimalizm?

Mieszkanie pełne światła

Największą zaletą tego mieszkania jest ściana z oknami na całą jej szerokość - dzięki nim każdy zakamarek jest dobrze doświetlony, a właściciel może przez cały dzień cieszyć się energią, którą wnosi do wnętrz światło dzienne. Mieszkanie wydaje się jeszcze jaśniejsze dzięki sypialni i przedpokojowi utrzymanych w bieli - oraz za sprawą luster na ścianach przy wyjściu.

Kontrast kolorystyczny

Funkcjonalny podział mieszkania podkreślają zastosowane kolory i materiały wykończeniowe. Salon charakteryzują jasne, stonowane barwy, jest minimalistycznie, ale i przytulnie. W kuchni królują brązy, ale nie przytłaczają one aranżacji. Ściany i okap zostały pokryte płytkami Marazzi Blend Brown. Niewielka wyspa z blatem roboczym stanowi umowną granicę strefy roboczej, za którą znajduje się jadalnia - stół i eleganckie krzesła w ciemnych kolorach.

Dbałość o detale

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że w mieszkaniu nie ma oświetlenia - a to za sprawą sprytnie ukrytych źródeł światła w zabudowach gipsowo-kartonowych. Jedyne widoczne oprawy - Lampa Artemide Talak w kuchni oraz lampa w łazience wykonana na zamówienie - bardziej przypominają elementy konstrukcyjne.

Jak w niedużym mieszkaniu wygospodarować miejsce na sypialnię? Najlepiej przy pomocy przesuwnego systemu, który w razie potrzeby wydzieli przestrzeń - a na co dzień pozwoli pozostawić ją otwartą. Architekci w tym projekcie wykorzystali drzwi przesuwne marki Raumplus, z których skomponowali ruchomą ścianę. Łóżko i zabudowa w sypialni powstały na zamówienie według projektu opracowanego przez Studio O.

Wąska paleta kolorystyczna, jasna podłoga w salonie, duże okna, mała ilość akcesoriów i otwarta przestrzeń - dzięki tym trikom nawet nieduże mieszkanie będzie sprawiało wrażenie bardziej przestronnego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.