Antresola - gdzie i jak ją zbudować, jak urządzić

Antresola to znakomite rozwiązanie do wysokich wnętrz. Na dodatkowej powierzchni pod sufitem można urządzić sypialnię, domowe biuro, kącik dla dziecka, a nawet pokój gościnny. Antresolę można zbudować zarówno w wysokim mieszkaniu, lofcie czy na poddaszu, jak i w standardowym wnętrzu. Wszystko zależy od funkcji, jaką ma ona pełnić

 Antresole - po co nam?

Antresola pozwoli podzielić przestrzeń pomieszczenia, powodując, że to, co się na niej znajdzie, będzie niedostrzegalne dla niepowołanych, postronnych osób. Z drugiej strony pokój dzienny z antresolą pozwoli obserwować to, co znajduje się na dole. Dodatkowo takie rozwiązanie spowoduje, że wszyscy członkowie rodziny będą bliżej siebie, otwarta przestrzeń pozwoli im przebywać ze sobą. Pamiętajmy jednak, by wykonanie antresoli, ze względu na możliwe duże obciążenia konstrukcji, zlecić fachowcom.

Antresola w pokoju - gdzie można umieścić

Antresola jest miejscem w domu, które najczęściej nie stanowi osobnej kondygnacji, lecz mieści się w górnej części pomieszczenia i nie jest przysłonięte pełnymi ściankami od przestrzeni, z której zostało wydzielone. Jedynie dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników stosuje się balustrady. Kolejną cechą antresoli jest powierzchnia - mniejsza od kondygnacji, z której została wydzielona.

Antresole najczęściej są lokalizowane w wysokich pokojach dziennych, znajdziemy je także nad aneksami kuchennymi.

 Antresola wysokość?

Taka przegroda ma same zalety: zapewnia bezpieczeństwo śpiącym tu domownikom i umożliwia dostęp powietrza i światła. A na dodatek - miejsce do spania jest niewidoczne z dołu.
Taka przegroda ma same zalety: zapewnia bezpieczeństwo śpiącym tu domownikom i umożliwia dostęp powietrza i światła. A na dodatek - miejsce do spania jest niewidoczne z dołu. fot. Michał Mutor

Wysokość antresoli, która pozwoli mieszkańcom swobodnie się po niej poruszać, to minimum 2,1 - 2,2 m. Oczywiście można spróbować zmniejszyć wymaganą wysokość, jednak przebywanie na takiej antresoli nie będzie wygodne, bo będziemy zmuszeni do przyjmowania pochylonej postawy. Podobnie przebywanie w przestrzeni pod antresolą nie będzie komfortowe, gdy jej wysokość będzie mniejsza niż 2,2 m. Należy również pamiętać, że wysokie pomieszczenia jest trudniej ogrzać. Jeśli zdecydujemy się na zlokalizowanie na antresoli sypialni, jej wysokość mimo wszystko też nie powinna być zbyt mała - należy pamiętać o właściwej cyrkulacji powietrza.

Łóżko na antresoli - jak je zaplanować, ile kosztuje?

 Wysokość antresoli - wersja maksimum

Jeśli przewidujemy „normalne” użytkowanie przestrzeni pod i nad antresolą (ze swobodnym poruszaniem się w wyprostowanej pozycji) wysokość obu części powinna wynosić min. 200 cm. Trzeba też uwzględnić grubość konstrukcji: 20–30 cm. Łącznie otrzymujemy 420–430 cm – i taka wysokość mieszkania jest potrzebna.

 Wysokość antresoli - wersja pośrednia

Jeśli antresola ma pełnić tylko funkcję miejsca do spania, wysokość górnej części można ograniczyć do 120 cm – tyle wystarczy, by swobodnie usiąść. To zmniejsza niezbędną wysokość mieszkania do 340–350 cm (razem z konstrukcją).

 Wysokość antresoli - wersja minimum

Przestrzeń pod antresolą możemy wykorzystać na domowy schowek, garderobę itp. lub umieścić tam np. półki na książki. Wtedy wysokość dolnej części również można zmniejszyć do około 120 cm. Jeśli na górze urządzimy miejsce do spania (również 120 cm), potrzebujemy (uwzględniając konstrukcję) już tylko 260–270 cm.

Antresola - wejście

Wejście na antresolę powinno być bezpieczne i wygodne. Antresola, na którą często wchodzimy i z niej schodzimy (pełniąca np. funkcję dodatkowego saloniku), powinna być wyposażona w proste lub kręcone schody o standardowych proporcjach. O ile to możliwe, warto zamocować przy nich poręcz (jest wręcz niezbędna, jeśli z antresoli mają korzystać dzieci). Gdy miejsca brakuje, a na górze znajduje się tylko miejsce do spania, najprostszym rozwiązaniem jest drabinka – taka jak przy łóżku piętrowym. Przy stromym wejściu i małej przestrzeni można zastosować tzw. „schody kacze” o asymetrycznych stopniach (na jednym stopniu można stanąć tylko jedną stopą). Jako wejście na antresolę może też służyć specjalnie zaprojektowana zabudowa ze schowkami-stopniami o zróżnicowanej wysokości.

Antresola konstrukcja

Prawie jak pełnowymiarowy pokój, tyle że całkowicie otwarty na część dzienną. Dla bezpieczeństwa domowników na krawędzi antresoli rozpięto stalowe linki, mocowane do podłogi i sufitu. Taka ażurowa 'przegroda' jest też ciekawą ozdobą.
Prawie jak pełnowymiarowy pokój, tyle że całkowicie otwarty na część dzienną. Dla bezpieczeństwa domowników na krawędzi antresoli rozpięto stalowe linki, mocowane do podłogi i sufitu. Taka ażurowa 'przegroda' jest też ciekawą ozdobą. Fot. Arkadiusz Ścichocki / Agencja Wyborcza.pl

Antresole buduje się z elementów drewnianych lub stalowych (wybór materiału zależy nie tylko od stylu mieszkania, ale także od funkcji, jaką ma pełnić antresola, i od przenoszonych obciążeń). Przy większych projektach warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi rodzaj konstrukcji i sposób mocowania, co zapewni bezpieczne korzystanie z antresoli. Wybór materiałów wykończeniowych jest większy – tu do wyboru mamy m.in. drewno, szkło, płyty meblowe, MDF, gipsowo-kartonowe.

Antresola budowa

Konstrukcje nośne są przeważnie wykonane ze stalowych profili bądź drewnianych kantówek. Jednoosobowe, niewielkie łóżko na antresoli może być dodatkowo przymocowane do ściany. Tradycyjne łóżka na antresoli posiadają zwykłą drabinkę do wspinania (taką samą jak w łóżkach piętrowych).

Nieco większe łóżka mogą być wyposażone w wąskie schody młynarskie bądź kręcone. Schodki młynarskie z poręczą są szczególnie polecane do łóżek użytkowanych przez dzieci (z uwagi na większe bezpieczeństwo wchodzenia i schodzenia). Antresola może być też wyposażona w schody jednobiegowe. Jednak jest to rzadko stosowane rozwiązanie, które wymaga wygospodarowania dużej przestrzeni.

Gdy całe mieszkanie ma zaledwie 35 m kw., za to 3,5 metra wysokości, aż się prosi o antresolę! Zbudowano ją z patynowanej stali pokrytej środkami antykorozyjnymi. Ten industrialny materiał wybrano nie bez powodu - wystrój kawalerki, mieszczącej się w dawnym fabrycznym budynku, nawiązuje do stylu loftowego.
Gdy całe mieszkanie ma zaledwie 35 m kw., za to 3,5 metra wysokości, aż się prosi o antresolę! Zbudowano ją z patynowanej stali pokrytej środkami antykorozyjnymi. Ten industrialny materiał wybrano nie bez powodu - wystrój kawalerki, mieszczącej się w dawnym fabrycznym budynku, nawiązuje do stylu loftowego. fot. Michał Skorupski

Całkowite oddzielenie prywatnej strefy z sypialnią oraz miejscem do pracy od pomieszczeń wspólnych (kuchnia, salon) bo bardzo dobry pomysł. Nie wszędzie jednak jest to możliwe. Trzeba mieć bowiem mieszkanie odpowiednio duże albo na tyle wysokie, by dało się zbudować w nim antresolę.

W aranżacji przedstawionej na zdjęciu tak zwany loft znajduje się w zaadaptowanych pomieszczeniach pofabrycznych. Czterometrowa wysokość pozwoliła na wybudowanie antresoli. Dzięki temu zyskano dodatkową powierzchnię, wystarczająco odizolowaną od reszty mieszkania. Urządzono tutaj sypialnię z wygodnym łóżkiem.

Łóżko na antresoli - oświetlenie

Łóżka na antresolach są bardzo dobrym uzupełnieniem wielu mieszkań. Pozwalają na zaoszczędzenie powierzchni, a także na nietypowe udekorowanie pomieszczenia. Warto jednak pamiętać o specyficznych wymaganiach dotyczących oświetlenia. Jeśli w pokoju znajduje się antresola, to z pewnością nie warto montować intensywnego oświetlenia sufitowego. Znacznie lepiej sprawdzą się lampy kierunkowe, które nie będą oślepiały osoby leżącej na łóżku. Pomyślmy też o delikatnym oświetleniu antresoli (zarówno na górze jak i na dole). Przy łóżku możemy zamontować niewielką lampkę nocną, bądź taśmę LED. Pamiętajmy, że odpowiedni poziom oświetlenia znacznie uatrakcyjni wygląd łóżka i zwiększy jego funkcjonalność.

 Łóżko na antresoli - jak je zaplanować?

Pod antresolą powstało idealne miejsce na niewielki, ale wygodny aneks kuchenny. Szafki zrobiono na zamówienie z malowanej płyty MDF. Ścianę nad blatem z laminowanej płyty imitującej drewno chroni szkliwiona mozaika. Na ścianie kominowej, pomalowanej farbą tablicową, można na gorąco zapisywać kulinarne odkrycia. Aneks oświetlają halogenowe reflektorki zainstalowane na belkach antresoli.
Pod antresolą powstało idealne miejsce na niewielki, ale wygodny aneks kuchenny. Szafki zrobiono na zamówienie z malowanej płyty MDF. Ścianę nad blatem z laminowanej płyty imitującej drewno chroni szkliwiona mozaika. Na ścianie kominowej, pomalowanej farbą tablicową, można na gorąco zapisywać kulinarne odkrycia. Aneks oświetlają halogenowe reflektorki zainstalowane na belkach antresoli. fot. Sylwester Rejmer

Łóżko na antresoli, przy wysokich wnętrzach, jest praktycznym rozwiązaniem, które pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni. Dobrze zaprojektowane może zwiększyć funkcjonalność każdej sypialni i nadać jej oryginalnego charakteru. Radzimy, jak poprawnie zaplanować antresolę, ile kosztuje i jakie są możliwości jej wykorzystania.

 Łóżko na antresoli - do jakich pomieszczeń?

Antresola pełniąca jedynie funkcję sypialną powinna mieć wysokość 1,2 metra. Jest to minimum, które zagwarantuje nam w miarę wygodne użytkowanie. Jednak najwygodniejsze są takie o wysokości 2 metrów. Możemy po nich swobodnie chodzić i wygodnie użytkować. Jeśli dysponujemy pomieszczeniem o wysokości powyżej 4 metrów, to antresola może posłużyć za półpiętro. Zarówno powierzchnia, jak i przestrzeń pod nią mogą pełnić funkcję użytkową. Pod nią możemy stworzyć wygodne miejsce wypoczynku, bądź kącik do pracy.

 Ile kosztują łóżka na antresoli?

Najtańsze będą drewniane łóżka dziecięce o rozmiarach 90 x 180 cm, o wysokości nieprzekraczającej 1,3 m. Za sosnowe łóżko antresoli zapłacimy przynajmniej 600 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie zakup materaca. Najtańszy produkt bonnelowy kosztuje przynajmniej 300 zł.

Nieco większym wydatkiem będą łóżka o rozmiarach 90 x 200 cm i wysokości powyżej 1,6 m. Tego typu konstrukcje mogą być wygodnie użytkowane zarówno przez dzieci, jak i osoby dorosłe. Przeważnie wyposaża się je w drabinkę bądź schodki młynarskie. Za świerkową, dobrą jakościowo antresolę bez materaca zapłacimy przynajmniej 900 zł. Materac będzie dodatkowym wydatkiem rzędu 400-800 zł.

Droższe będą łóżka z pełnym zabudowaniem. W ofertach handlowych znajdujemy bardzo duży wybór tych produktów. Pod antresolą mogą znajdować się wielofunkcyjne biurka, szafki i regały. Za tego typu łóżko o rozmiarach 90 x 200 i wysokości 1,8 m zapłacimy od 1500 do 3 000 zł (w zależności od rodzaju wyposażenia).

Jeszcze większym wydatkiem może się okazać antresola z łóżkiem dwuosobowym (minimalna szerokość to 140 cm). Za zabudowane, dwuosobowe łóżko trzeba zapłacić od 2 500 do 4000 zł. Większość tego typu produktów jest dostępnych wyłącznie na zamówienie, według przygotowanego projektu. Powierzchnia pod antresolą może być zabudowana meblami, bądź wykorzystana jako praktyczny kącik wypoczynku. Wszystko zależy od naszych potrzeb użytkowych oraz wielkości i charakterystyki pomieszczenia.

 Sypialnia na antresoli: Materac zamiast łóżka?

Umieszczenie łóżka (a ściślej mówiąc, samego materaca) pod sufitem pozwoliło wygospodarować miejsce na liczne schowki. Szafy zostały ustawione w kształt litery U; do każdej jest swobodny dostęp.
Umieszczenie łóżka (a ściślej mówiąc, samego materaca) pod sufitem pozwoliło wygospodarować miejsce na liczne schowki. Szafy zostały ustawione w kształt litery U; do każdej jest swobodny dostęp. Fot. Michał Mutor

Materac zamiast łóżka można umieścić pod sufitem, jeśli antresola jest na tyle niska (np. 120 cm), że nie da się po niej poruszać w wyprostowanej pozycji. Sam materac jest dużo niższy od łóżka z materacem, dzięki czemu korzystanie z takiego posłania jest znacznie bezpieczniejsze. A w dodatku leżąc lub siedząc, nie odnosimy wrażenia, że sufit mamy tuż nad głową.

 Antresola w bloku

Oprócz sypialni na dodatkowej powierzchni pod sufitem można urządzić zaciszny domowy gabinet, bibliotekę, pokój dziecięcy, a nawet łazienkę. Poniżej przykłady konkretnych realizacji.

Antresola w domu - gabinet

Na antresolę, wspartą na stalowej konstrukcji, trzeba się wspinać po drabince. Pod konstrukcją - drewniane półki i szafa zamówione u stolarza. Zabudowano nimi ścianę między pokojem dziennym a łazienką.

Kąt do pracy na antresoli jest wprawdzie niewielki, ale za to świetnie oświetlony dzięki oknu połaciowemu.   

Przestrzeń pod antresolą przeznaczono na obszerna garderobę. Wchodzi się do niej obok schodów.

Na powierzchni 5 m kw. bez problemu zmieściły się dwa stanowiska komputerowe. Podwójne biurko z komódką pośrodku zbudowano na wymiar.

Antresola w domu - biblioteka

Biblioteka w pokoju dziennym, ale zaaranżowana na antresoli - to dobry sposób na wydzielenie kącika o innym przeznaczeniu. Warto z niego skorzystać, jeśli mamy ku temu odpowiednie warunki.

Antresolę, na którą wiodą schody z salonu, zbudowano w wyższej części pomieszczenia z lekko skośnym dachem. Na niej właśnie powstała domowa biblioteka. Książki umieszczono na dwóch drewnianych regałach zrobionych na wymiar. Meble są na tyle spore, że oprócz nich na niewielkiej przestrzeni zmieścił się jedynie wygodny fotel. Ale czy coś więcej jest tutaj potrzebne?

 Antresola w mieszkaniu - czytelnia

Na dole biblioteczka i miejsce do pracy, na górze - kącik do czytania, w którym można się zaszyć wieczorem z książką w ręku. A do tego nie trzeba wiele, wystarczy wygodny fotel i dobra lampa.
Na dole biblioteczka i miejsce do pracy, na górze - kącik do czytania, w którym można się zaszyć wieczorem z książką w ręku. A do tego nie trzeba wiele, wystarczy wygodny fotel i dobra lampa. Fot. Micha Skorupski

Na dole biblioteczka i miejsce do pracy, na górze - kącik do czytania, w którym można się zaszyć wieczorem z książką w ręku. A do tego nie trzeba wiele, wystarczy wygodny fotel i dobra lampa.

 Antresola dla dzieci

Pokój dziecięcy z antresolą
Pokój dziecięcy z antresolą Monika Lewandowska/Phototapeta

W czasie deszczu dzieci może się i nudzą, ale na pewno nie w tym pokoju. Tutaj zwykła antresola może się zmienić w samolot albo piracki statek.

Bracia Theo (10 lat) i Norman (3,5 roku) zajmują szesnastometrowy pokój, w którym spędzają czas nie tylko we własnym towarzystwie, ale często także swoich kolegów. Miejsca do zabawy jest mnóstwo; na środku pomieszczenia można swobodnie rozłożyć na przykład tory kolejowe.

Pokój znajdujący się w mieszkaniu w starej kamienicy jest dość wysoki (290 cm). To pozwoliło na zbudowanie wygodnej antresoli, na której powstała sypialnia braci; pod nią stoi regał pełniący również funkcję szafy. Ubrania są przechowywane w kontenerkach zamocowanych na prowadnicach, dzięki czemu nawet mały Norman może je bez problemu wysunąć. O zawartości pojemników informują naklejone na nich napisy i piktogramy.

Łazienka na antresoli

Przy ścianie oddzielającej sypialnię od przedpokoju zamocowano sosnowe schody zrobione na zamówienie. Prowadzą do łazienki na antresoli. Łazienka na antresoli jest biała. Duże płytki, ceramika i meble tworzą jednolitą całość. Kolorystyczną monotonię przełamują błękitne dodatki i zieleń kwiatów doniczkowych. Jasne pomieszczenie z dużym oknem jest idealnym miejscem dla roślin.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.