Aranżacja mieszkania w bloku

Mieszkanie w bloku ma swoje wady i zalety. Z jakimi problemami spotykamy się najczęściej w budownictwie wielorodzinnym i jak sobie z nimi radzić? Dzięki temu poradnikowi aranżacja mieszkania w bloku nie będzie taka trudna, jak mogłoby się wydawać.

Kiedy oglądamy mieszkanie przed zakupem, przeważnie wydaje nam się, że bez problemu zmieścimy się ze wszystkimi rzeczami i szybko je urządzimy. Rzeczywistość niestety szybko weryfikuje te plany i okazuje się, że brakuje miejsca do przechowywania, pojawia się problem z ustawieniem łóżka dla 2 osób, pralki w łazience, czy zaaranżowaniem pokoju dla rodzeństwa. Jak zatem zaradzić problemom najczęściej występującym w mieszkaniach w bloku?

Aranżacja mieszkania w bloku - wielofunkcyjny duży pokój

Byłoby dobrze móc pozwolić sobie na oddzielenie w mieszkaniu wszystkich funkcji i zaaranżowanie oddzielnego gabinetu, sypialni, jadalni, kuchni i miejsca do przyjmowania gości - niestety, przeważnie większość z nich musimy zorganizować w ramach jednego pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że duży pokój nie może wyglądać ciekawie!

Wielofunkcyjny salonWielofunkcyjny salon Fot. int2architecture.ru

A co zrobić, by wielofunkcyjny pokój był również wygodny? Wiele funkcji na małej przestrzeni to również duża ilość rzeczy - a więc podstawą jest miejsce do przechowywania - książek, dokumentów, zastawy stołowej, ubrań, itp. Warto zlecić wykonanie zabudowy meblowej stolarzowi - wtedy nie tylko wykorzystamy posiadany metraż do końca, ale też dopasujemy go do naszych potrzeb.

Jeśli jednak kupujemy meble w sklepie, wybierzmy mądrze:

  • sofa do spania powinna mieć duży pojemnik na pościel - zdarzają się modele z wyciąganym podnóżkiem, dzięki któremu sofa zyskuje szezlong
  • stolik kawowy - z miejscem do przechowywania pod blatem (szuflady, półki) i podnoszonym blatem (to dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy stołu jadalnianego)
  • fotel - jeśli kupimy model rozkładany (z funkcją spania), będzie dodatkowe miejsce, kiedy goście zechcą przenocować
  • nie ma miejsca na fotel? kupujemy pufy - koniecznie z miejscem do przechowywania
  • zamiast półek nad telewizorem, powieśmy 2 rzędy szafek - sporo się w nich zmieści.

Wielofunkcyjny duży pokójWielofunkcyjny duży pokój Fot. int2architecture.ru

Aranżacja mieszkania w bloku - funkcjonalna kuchnia

W kuchni podstawową sprawą jest zmieszczenie wszystkich niezbędnych sprzętów oraz wygospodarowanie jak największej powierzchni blatu roboczego. Nie zastawiajmy go drobiazgami, które będą zbierały kurz - miksery, sztućce, nawet pojemniki z przyprawami schowajmy do szafek i szuflad. Blat powinien być pusty i gotowy do wykorzystania.

Szafki wiszące powinny być do samego sufitu - trzeba będzie stanąć na stołku, aby dostać się do najwyżej położonych, ale w kuchni każda szafka jest na wagę złota. Schowajmy tam sprzęty, których rzadko używamy. Przyprawy, oleje oraz łyżki i chochle zlokalizujmy blisko kuchenki, by w trakcie gotowania były pod ręką. Wąską lukę między meblami a ścianą wykorzystajmy na półki do przechowywania butelek. Dodatkowy schowek możemy uzyskać wykorzystując przestrzeń pod szafkami - miejsce za cokołami jest przecież puste, można tam zrobić płytkie szuflady na ściereczki, papiery i folie spożywcze w rolkach, worki na śmieci, itp. Szafkę, w której będą kosze na śmieci (zwykle jest to szafka pod zlewem) zróbmy w formie szuflady na prowadnicach - przy szerokości 60 cm będzie wystarczająco dużo miejsca na kilka pojemników do segregowania odpadów, ponadto całość będzie wygodna w obsłudze.

Miejsce do spożywania posiłków w kuchni również się przyda - nawet niewielkie, na szybkie śniadania lub posiłek w trakcie pracy w kuchni. Jeśli metraż nie pozwala na postawienie stołu, zaprojektujmy wydłużony blat roboczy, przy którym postawimy stołki - lub blat przy pustej ścianie z możliwością podnoszenia i opuszczania.

Aranżacja kuchni w blokuAranżacja kuchni w bloku Fot. Rafał Lipski / Projekt i Fot. EG Projekt - Ewelina Golinowska

Aranżacja mieszkania w bloku - aneks kuchenny w salonie

Jak zaaranżować kuchnię, która jest częścią dużego pokoju? Tutaj należy przede wszystkim pamiętać, że pokój i aneks odbiera się jako jedną całość, więc planowanie aranżacji zaczynamy od dopasowania mebli i kolorów w całym pomieszczeniu. Fronty w meblach nie muszą być takie same, ale poszczególne elementy powinny do siebie pasować.

Ponadto - w kuchni trudno jest utrzymać na co dzień porządek, więc zaaranżujmy ją tak, by potencjalny bałagan był jak najmniejszy. Ukrycie wszystkich drobiazgów to sprawa podstawowa, ale warto też zwrócić uwagę na meble. Powinny mieć gładkie, jednobarwne fronty, najlepiej bez widocznych uchwytów - dzięki nim kuchnia będzie wyglądała na uporządkowaną. Nie może być mowy o suszarce na blacie, czy kolekcji ozdobnych pojemników kuchennych na wierzchu. Lodówkę też wybierzmy do zabudowy - inaczej będzie niepotrzebnie przyciągała wzrok.

Aranżacja aneksu kuchennegoAranżacja aneksu kuchennego fot. Marta Behling/ www.prostyplan.pl

Aranżacja mieszkania w bloku - sypialnia i przechowywanie ubrań

Jeśli możemy pozwolić sobie na sypialnię w oddzielnym pomieszczeniu, i tak zwykle brakuje w niej miejsca na pojemne szafy ubraniowe. Ale czy na pewno? Czasem wystarczy dobrze przemyśleć ustawienie mebli, by okazało się, że sytuacja nie jest tak beznadziejna, jak mogłoby się wydawać.

Na początek - może warto zrezygnować z szafek nocnych? Ich obecność to zabieranie miejsca, które można wykorzystać na większą szafę. Funkcję szafek może przejąć zagłówek z płyty meblowej o głębokości 20 cm lub większej - postawimy na nim to, co zwykle odkładamy na szafce, a wnętrze wykorzystamy np. jako pojemnik na koce (taki zagłówek możemy zrobić samodzielnie, zamówić u stolarza lub kupić gotowe łóżko z takim dodatkiem). Pod łóżkiem koniecznie powinny znaleźć się pojemne szuflady na pościel.

Szafy powinny być do samego sufitu - wyposażenie w środku dopasujmy do posiadanych ubrań - może się okazać, że potrzebujemy więcej drążków na wieszaki lub szuflad. Jeśli między szafą a łóżkiem jest za mało miejsca na otwieranie drzwi uchylnych, a przesuwnych nie lubimy - zamocujmy na "suficie" szafy metalową szynę, a na niej zasłony (jak na oknie) - będzie dekoracyjnie i praktycznie.

Oświetlenie - jeśli nie mamy szafek nocnych, zamontujmy niewielkie kinkiety po obu stronach łóżka, najlepiej na ruchomych ramionach, które umożliwią skierowanie światła w pożądanym kierunku. Lampa sufitowa powinna mieć klosz zamknięty od dołu, aby znajdująca się w nim żarówka nie świeciła osobie leżącej na łóżku w oczy.

Aranżacja sypialni w blokuAranżacja sypialni w bloku Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Aranżacja mieszkania w bloku - łazienka

Pralka nigdy nie będzie dekoracją w łazience. Schowajmy ją w zabudowie meblowej - wysokim słupku lub w szafce obok umywalki. A jeśli łazienka jest "mikroskopijnych" rozmiarów, może udałoby się przenieść pralkę do przedpokoju i tam ukryć w szafie? Lub w kuchni pod blatem roboczym (pamiętajmy jednak, że w kuchni będzie się to wiązało z koniecznością podniesienia blatu o parę centymetrów, co niscy użytkownicy mogą odczuć jako dyskomfort przy pracy).

Mając niewielką łazienkę, zdecydujmy się na kabinę prysznicową zamiast wanny. Jeśli mamy małe dzieci i potrzebujemy miejsca na kąpiel - sprawdzi się głęboki brodzik, w innym przypadku najlepiej będzie w ogóle z niego zrezygnować i zrobić odpływ w podłodze ze spadkiem (w nieco starszym budownictwie może się to jednak nie udać). Dzięki jednolitej podłodze w całym pomieszczeniu (płytki również w obrębie prysznica) wnętrze będzie się wydawało większe.

A gdzie przechowywać kosmetyki? Idealna byłaby szafka podumywalkowa z szufladami, jeśli jej nie mamy, kosmetyki możemy ukryć w wiszącej szafce z lustrem, która zastąpi lustro tradycyjne. Przydadzą się też półki na ścianach, na których postawimy koszyki z drobiazgami - lub obudowa wanny ze schowkami.

Jednak nawet, gdy łazienka jest niewielkich rozmiarów, może wyglądać dobrze. Ba, możemy ją nawet zaaranżować zgodnie z obecnymi trendami i udekorować bibelotami - w granicach rozsądku oczywiście. Ramki ze zdjęciami, stary zegar, kinkiety w stylu glamour - dlaczego nie? A jeśli na ścianach nie ma miejsca - może pokusić się o dekorację podłogi? Patchworkowe heksagonalne płytki będą do tego celu idealne.

Aranżacja łazienki w blokuAranżacja łazienki w bloku Fot. Monika Filipiuk-Obałek/Black Oak Studio/Karolina Perih-Kamecka/ www.perihdesign.pl

Aranżacja mieszkania w bloku - pokój dla rodzeństwa

Idealną sytuacją byłoby posiadanie przez każde z dzieci pokoju na wyłączność, ale często rodzeństwo musi zamieszkiwać jeden wspólny. Piętrowe łóżko to podstawa - będzie służyło dwóm osobom, a zajmuje tyle miejsca, co jedno tradycyjne. Warto dodać przy łóżku np. zasłony (na każdym poziomie oddzielne - by dzieci miały szansę na odrobinę prywatności). Biurko - tutaj świetnym rozwiązaniem będzie blat pod oknem na całą szerokość pokoju (z półkami na książki przy ścianach po bokach), przy którym obydwoje usiądą. A jeśli nie możemy sobie pozwolić na duże biurko, zadbajmy, by na małym nie zabierać niepotrzebnie miejsca drobiazgami - wystarczy zawiesić na ścianie nad biurkiem pojemniki, w których umieścimy potrzebne przybory papiernicze.

Jeśli nie ma miejsca na dwie szafy, podzielmy jedną, aby każde z dzieci miało swoją część i ubrania nie miały okazji się mieszać. Zabawki, poza regałem, można umieścić w koszach, które ustawiamy tam, gdzie zostanie trochę wolnego miejsca - lub w tapicerowanej skrzyni, która jednocześnie będzie siedziskiem. Krzesła przy biurkach powinny mieć możliwość regulacji - podnoszenia i opuszczania siedziska, dzięki czemu dopasujemy je do wzrostu dziecka.

Jeśli mamy małe dzieci, pozbądźmy się wystających uchwytów w meblach, o które dziecko mogłoby zaczepić i zrobić sobie krzywdę - na ich miejsce można wstawić kawałki grubszego sznurka z drewnianym koralikiem na końcu (do samodzielnego wykonania).

DOBRY POMYSŁ:  Z pewnością niemałą radość sprawi dziecku tablica manipulacyjna, która nie zajmie dużo miejsca, bo wieszamy ją na ścianie. Ponadto można ją robić samodzielnie - z rzeczy, które znajdziemy w domu, jak np. stary telefon ze słuchawką, liczydła, zamek z zasuwką do drzwi, kółka meblowe, itp.

Aranżacje pokoi dla rodzeństwaAranżacje pokoi dla rodzeństwa Fot. VOX/IKEA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.