Kładzenie paneli podłogowych nie powinno odbywać się tuż po ich kupnie - lepiej wstrzymać się z tym przez dwa-trzy dni. Przez ten czas panele powinny leżeć w pomieszczeniu, w którym będą układane, żeby się "zaaklimatyzować". Trzeba zdjąć z nich folię, w którą są opakowane, ale lepiej nie zdejmować taśm czy sznurów, którymi są związane w pakiety - jeśli bowiem deski położy się luzem, mogą bardziej wyschnąć z jednej strony i się wypaczyć.
Panele powinno się układać na równym i suchym podłożu. Żeby uchronić panele przed przenikaniem wilgoci z betonowego podłoża, można rozłożyć na nim specjalną folię. Na to można położyć izolację akustyczną z płyt filcowych albo korkowych. Specjalne maty do układania pod panele polecają też producenci paneli.
Kładzenie paneli podłogowych na starej podłodze, dobór odpowiedniego sposobu ich układania zależy od tego, w jakim stanie jest owa podłoga. Jeśli nowa posadzka zostanie wykonana na starym parkiecie lub deskach, powstaną progi, a skrzydła drzwi wewnętrznych będą wymagać skrócenia. Gdy trzeba będzie usuwać zniszczone warstwy, powierzchnia paneli znajdzie się niżej niż wcześniej. Wtedy skrzydła drzwi będą zbyt krótkie.
Starą posadzkę nie zawsze trzeba demontować. Jeśli dobrze trzyma się podłoża i jest równa, można ją przykryć panelami. Dzięki temu oszczędzimy na demontażu starego parkietu lub desek. Uwaga! Kładzenie paneli na panele nie wchodzi w grę – stare absolutnie trzeba zdemontować.
Na rozeschniętym, ruszającym się i nierównym parkiecie lub uginających się deskach nie powinno się układać paneli. Spowoduje to z czasem zniszczenie ich krawędzi, zwłaszcza jeśli są cienkie, laminowane.
Przyklejanie klepek. Pojedyncze odklejone deszczułki trzeba przykleić do podłoża. Najczęściej nie dają się wyjąć i włożyć z powrotem, najlepiej więc wywiercić w nich otwory, a następnie aplikatorem wcisnąć w nie klej do parkietu. Otwory po naprawie należy wypełnić elastycznym preparatem, na przykład kitem do parkietu. Tym samym środkiem można także uzupełnić szczeliny w rozeschniętym, ale równym parkiecie. Kity do parkietu są odporne na wahania temperatury i wilgotności, a po utwardzeniu pozostają elastyczne, przez co nie wykruszają się przy zmianie szerokości szczelin.
Wyrównywanie parkietu. Jeśli stary parkiet jest rozeschnięty, niestabilny i nierówny, warto go w całości pokryć masą z żywicy epoksydowej i drobnoziarnistego piasku. Dokładnie wypełni ona szczeliny i będzie jednocześnie podkładem wyrównującym. Mieszankę przygotowuje się i nakłada małymi porcjami. Proporcje obydwu składników dobiera się zależnie od wielkości szpar - im większe, tym więcej piasku. Po naniesieniu masy od razu wyrównuje się ją packą, ponieważ szybko zastyga. Gdy żywica zwiąże, szlifuje się ją, aby otrzymać równą powierzchnię pod panele.
Stabilizowanie desek. Gdy deski uginają się w jednym lub dwóch miejscach, może to oznaczać, że znajdujące się pod nimi legary na przykład spróchniały. Trzeba więc zdemontować deski, wypoziomować legary przez podłożenie klinów i ustabilizować je pianą poliuretanową. Jeśli deski uginają się w wielu miejscach, mogą to oznaczać, że są zbyt cienkie, lub legary rozmieszczone są w zbyt dużym rozstawie. Podobny efekt daje też brak oparcia końców desek na legarach, na przykład w progu. Należy zdemontować deski, dołożyć dodatkowe legary i ponownie ułożyć deski.
Kładzenie paneli podłogowych nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że będziemy trzymać się przyjętych zasad. Najważniejsza z nich mówi, że panele układa się jako podłogę pływającą, co znaczy, że nie przykleja się ich na stałe ani do podłoża, ani do ścian.
Technika kładzenia paneli podłogowych nakazuje pozostawienie szczelin między posadzką a ścianą. Panele nie mogą ciasno przylegać do ścian, bo kiedy pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych zwiększy się objętość podłogi, zacznie ona pękać na spoinach albo wybrzuszy się pośrodku pokoju.
Panele należy kłaść zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego, czyli prostopadle do okna. Dzięki temu miejsca złączeń paneli staną się mniej widoczne.
Kładzenie paneli podłogowych może być jeszcze prostsze. Otóż w sklepach znaleźć można także panele, które łączy się bez użycia kleju. Mają one tak skonstruowane wpust i pióro, że po złączeniu zatrzaskują się. Takie panele można zdemontować i ułożyć od nowa w innym miejscu. Możliwa jest też wymiana uszkodzonego elementu; możliwości takiej nie ma w wypadku paneli łączonych na klej.
Jeżeli okaże się, że ściana wzdłuż której układany będzie pierwszy panel jest krzywa – odchylenia wynoszą kilka centymetrów – będzie to przeszkadzało w zachowaniu właściwej szczeliny dylatacyjnej. Można wtedy odpowiednio przyciąć panel. Najlepiej użyć w tym celu drewnianego klocka o szerokości wymaganej szczeliny. Trzeba przycisnąć do niego ołówek i przejechać wzdłuż ściany, przenosząc jej nierówności na panel. Następnie wyrzynarką można odciąć niepotrzebny fragment. Uwaga! Wyrzynarkę trzeba prowadzić po spodniej warstwie panelu, żeby nie uszkodzić jego powierzchni.
Koszt kładzenia paneli zależy od specyfiki ich konstrukcji oraz rodzaju użytych materiałów. Uśredniona ogólnopolska cena za ułożenie metra kwadratowego wynosi 24 zł. Kwota zawiera podatek VAT.
Panele podłogowe dostępne są w wszystkich sklepach branżowych i stanowią 80 % oferty wykończeniowej. Do wyboru mamy panele laminowane i winylowe. Najtańsze można kupić nawet za 19 zł za m kw.
Panele podłogowe to materiał wykończeniowy, dzięki któremu stworzysz atrakcyjne podłogi w swoich pomieszczeniach. Ich powierzchnia jest odporna na ścieranie, dlatego na długi czas zachowuje swój atrakcyjny wygląd. Wzór oraz kolor produktu imitują drewno, dzięki czemu całość prezentuje się elegancko i klasycznie. W ofercie panele dostępne są także w innych kolorach. Castorama, panel stylizowane Colours Route AC4, 40 zł/m kw.
Panel podłogowy ma wysoką klasę ścieralności AC 4, która oznacza wysoką odporność na zużycie. Dlatego stosowane są w intensywnie eksploatowanych wnętrzach domowych, jak korytarz, pokój dzienny czy kuchnia, sprawdzają się także w pomieszczeniach komercyjnych (jak sklepy, biura), urzędach oraz różnych miejscach użyteczności publicznej (np. muzea, ośrodki zdrowia itp.). Dzięki bezklejowemu systemowi łączenia na zatrzask, panel jest łatwy w montażu.
Panele można układać na ogrzewanie podłogowe. OBI, Panel podłogowy dąb islandzki 8 mm AC4, 50 zł/ m kw.