Panele podłogowe. Jak położyć panele?

Panele podłogowe to najpopularniejszy rodzaj wykończenia podłogi. Dzięki ich wykorzystaniu szybko i tanio można zmienić wygląd mieszkania. Na rynku jest bardzo wiele ciekawych wzorów, które możemy dopasować do każdego stylu wnętrza.

Panele podłogowe

Kładzenie paneli podłogowych nie powinno odbywać się tuż po ich kupnie - lepiej wstrzymać się z tym przez dwa-trzy dni. Przez ten czas panele powinny leżeć w pomieszczeniu, w którym będą układane, żeby się "zaaklimatyzować". Trzeba zdjąć z nich folię, w którą są opakowane, ale lepiej nie zdejmować taśm czy sznurów, którymi są związane w pakiety - jeśli bowiem deski położy się luzem, mogą bardziej wyschnąć z jednej strony i się wypaczyć.

Panele podłogowe. Co kładziemy pod panele?

Panele powinno się układać na równym i suchym podłożu. Żeby uchronić panele przed przenikaniem wilgoci z betonowego podłoża, można rozłożyć na nim specjalną folię. Na to można położyć izolację akustyczną z płyt filcowych albo korkowych. Specjalne maty do układania pod panele polecają też producenci paneli.

Panele podłogowe. Jak się kładzie panele na starej podłodze?

Kładzenie paneli podłogowych na starej podłodze, dobór odpowiedniego sposobu ich układania zależy od tego, w jakim stanie jest owa podłoga. Jeśli nowa posadzka zostanie wykonana na starym parkiecie lub deskach, powstaną progi, a skrzydła drzwi wewnętrznych będą wymagać skrócenia. Gdy trzeba będzie usuwać zniszczone warstwy, powierzchnia paneli znajdzie się niżej niż wcześniej. Wtedy skrzydła drzwi będą zbyt krótkie.

Starą posadzkę nie zawsze trzeba demontować. Jeśli dobrze trzyma się podłoża i jest równa, można ją przykryć panelami. Dzięki temu oszczędzimy na demontażu starego parkietu lub desek. Uwaga! Kładzenie paneli na panele nie wchodzi w grę – stare absolutnie trzeba zdemontować.

Na rozeschniętym, ruszającym się i nierównym parkiecie lub uginających się deskach nie powinno się układać paneli. Spowoduje to z czasem zniszczenie ich krawędzi, zwłaszcza jeśli są cienkie, laminowane.

Panele podłogowe. Kładzenie paneli podłogowych na starej podłodze: przygotowania

Przyklejanie klepek. Pojedyncze odklejone deszczułki trzeba przykleić do podłoża. Najczęściej nie dają się wyjąć i włożyć z powrotem, najlepiej więc wywiercić w nich otwory, a następnie aplikatorem wcisnąć w nie klej do parkietu. Otwory po naprawie należy wypełnić elastycznym preparatem, na przykład kitem do parkietu. Tym samym środkiem można także uzupełnić szczeliny w rozeschniętym, ale równym parkiecie. Kity do parkietu są odporne na wahania temperatury i wilgotności, a po utwardzeniu pozostają elastyczne, przez co nie wykruszają się przy zmianie szerokości szczelin.

Wyrównywanie parkietu. Jeśli stary parkiet jest rozeschnięty, niestabilny i nierówny, warto go w całości pokryć masą z żywicy epoksydowej i drobnoziarnistego piasku. Dokładnie wypełni ona szczeliny i będzie jednocześnie podkładem wyrównującym. Mieszankę przygotowuje się i nakłada małymi porcjami. Proporcje obydwu składników dobiera się zależnie od wielkości szpar - im większe, tym więcej piasku. Po naniesieniu masy od razu wyrównuje się ją packą, ponieważ szybko zastyga. Gdy żywica zwiąże, szlifuje się ją, aby otrzymać równą powierzchnię pod panele.

Stabilizowanie desek. Gdy deski uginają się w jednym lub dwóch miejscach, może to oznaczać, że znajdujące się pod nimi legary na przykład spróchniały. Trzeba więc zdemontować deski, wypoziomować legary przez podłożenie klinów i ustabilizować je pianą poliuretanową. Jeśli deski uginają się w wielu miejscach, mogą to oznaczać, że są zbyt cienkie, lub legary rozmieszczone są w zbyt dużym rozstawie. Podobny efekt daje też brak oparcia końców desek na legarach, na przykład w progu. Należy zdemontować deski, dołożyć dodatkowe legary i ponownie ułożyć deski.

Panele podłogowe - pływająca podłoga

Kładzenie paneli podłogowych nie jest skomplikowane, pod warunkiem, że będziemy trzymać się przyjętych zasad. Najważniejsza z nich mówi, że panele układa się jako podłogę pływającą, co znaczy, że nie przykleja się ich na stałe ani do podłoża, ani do ścian.

Technika kładzenia paneli podłogowych nakazuje pozostawienie szczelin między posadzką a ścianą. Panele nie mogą ciasno przylegać do ścian, bo kiedy pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych zwiększy się objętość podłogi, zacznie ona pękać na spoinach albo wybrzuszy się pośrodku pokoju.

Panele podłogowe. W którą stronę kłaść panele?

Panele należy kłaść zgodnie z kierunkiem padania światła słonecznego, czyli prostopadle do okna. Dzięki temu miejsca złączeń paneli staną się mniej widoczne.

Jak kłaść panele podłogowe?

 1. Pierwszą deskę paneli trzeba położyć w rogu pomieszczenia w taki sposób, żeby obydwie strony z wpustem znajdowały się przy ścianach.
 2. Trzeba pamiętać, by pozostawić szczelinę dylatacyjną między deską a ścianą. Zazwyczaj jest to ok. 1-2 cm. Do wyznaczenia szczeliny dylatacyjnej używa się plastikowych albo drewnianych klinów włożonych ciasno między ścianę a panele; po ułożeniu całej podłogi wyjmuje się je.
 3. Jeśli rząd nie kończy się równo z końcem panelu, trzeba go przyciąć. Należy to zrobić w następujący sposób - element, który będzie przycinany, ułożyć w rzędzie tak, żeby pióro znalazło się obok pióra, zaznaczyć w odpowiednim miejscu i odciąć, a następnie odwrócić ponownie, żeby strona przycięta znalazła się przy ścianie. Pozostała część odciętego elementu rozpoczyna następny rząd.
 4. Jeśli chodzi o to, w jaki sposób nakłada się klej – na pióro czy we wpust – zdania są podzielone. Najczęściej przyjmuje się, że jeśli panele są laminowane, klej należy nakładać na pióro; jeśli klejone warstwowo - na górną część wpustu.
 5. Po ułożeniu trzech pierwszych rzędów należy je ścisnąć klamrami montażowymi i pozostawić na kilka godzin; dopiero po tym układać kolejne rzędy.
 6. Kolejne deski można dobijać młotkiem i drewnianym klockiem. Nie można jednak dobijać klockiem krawędzi z wpustem, żeby ich nie uszkodzić.
 7. Dociskając panele, trzeba uważać, żeby nie zrobić tego za mocno; w przeciwnym razie mogą "wyskoczyć" do góry
 8. Jeśli po dociśnięciu kolejnych desek klej wypływa na ich powierzchnię, trzeba go zetrzeć wilgotną ściereczką, tak by nie zostały zacieki. Nie można dopuścić, żeby zasechł na powierzchni paneli.
 9. Kiedy cała podłoga będzie już ułożona, należy ją pozostawić przynajmniej na 24 godziny.
 10. Klocki dystansowe wyjmuje się, kiedy klej zaschnie; brzegi podłogi wykańcza się wykończeniowymi listwami przypodłogowymi. Nie można ich jednak mocować do podłogi i ścian, żeby nie blokować ruchów paneli spowodowanych zmianą warunków atmosferycznych.
 11. Brzegi paneli w miejscu, gdzie łączą się z innym rodzajem posadzki, maskuje się specjalnymi listwami, które niwelują różne wysokości podłóg (np. panele i terakota).

Panele podłogowe: jak kłaść je bez kleju

Kładzenie paneli podłogowych może być jeszcze prostsze. Otóż w sklepach znaleźć można także panele, które łączy się bez użycia kleju. Mają one tak skonstruowane wpust i pióro, że po złączeniu zatrzaskują się. Takie panele można zdemontować i ułożyć od nowa w innym miejscu. Możliwa jest też wymiana uszkodzonego elementu; możliwości takiej nie ma w wypadku paneli łączonych na klej.

Jak ułożyć pierwszy rząd paneli, jeśli ściana jest krzywa?

Jeżeli okaże się, że ściana wzdłuż której układany będzie pierwszy panel jest krzywa – odchylenia wynoszą kilka centymetrów – będzie to przeszkadzało w zachowaniu właściwej szczeliny dylatacyjnej. Można wtedy odpowiednio przyciąć panel. Najlepiej użyć w tym celu drewnianego klocka o szerokości wymaganej szczeliny. Trzeba przycisnąć do niego ołówek i przejechać wzdłuż ściany, przenosząc jej nierówności na panel. Następnie wyrzynarką można odciąć niepotrzebny fragment. Uwaga! Wyrzynarkę trzeba prowadzić po spodniej warstwie panelu, żeby nie uszkodzić jego powierzchni.

Kładzenie paneli podłogowych: cena

Koszt kładzenia paneli zależy od specyfiki ich konstrukcji oraz rodzaju użytych materiałów. Uśredniona ogólnopolska cena za ułożenie metra kwadratowego wynosi 24 zł. Kwota zawiera podatek VAT.

Panele podłogowe cena

Panele podłogowe dostępne są w wszystkich sklepach branżowych i stanowią 80 % oferty wykończeniowej. Do wyboru mamy panele laminowane i winylowe. Najtańsze można kupić nawet za 19 zł za m kw.

Panele podłogowe Castorama

Panele podłogowe to materiał wykończeniowy, dzięki któremu stworzysz atrakcyjne podłogi w swoich pomieszczeniach. Ich powierzchnia jest odporna na ścieranie, dlatego na długi czas zachowuje swój atrakcyjny wygląd. Wzór oraz kolor produktu imitują drewno, dzięki czemu całość prezentuje się elegancko i klasycznie. W ofercie panele dostępne są także w innych kolorach. Castorama, panel stylizowane Colours Route AC4, 40 zł/m kw.

Panel podłogowy Colours Route AC4Panel podłogowy Colours Route AC4 Fot. Castorama

Panele podłogowe Obi

Panel podłogowy ma wysoką klasę ścieralności AC 4, która oznacza wysoką odporność na zużycie. Dlatego stosowane są w intensywnie eksploatowanych wnętrzach domowych, jak korytarz, pokój dzienny czy kuchnia, sprawdzają się także w pomieszczeniach komercyjnych (jak sklepy, biura), urzędach oraz różnych miejscach użyteczności publicznej (np. muzea, ośrodki zdrowia itp.). Dzięki bezklejowemu systemowi łączenia na zatrzask, panel jest łatwy w montażu.
Panele można układać na ogrzewanie podłogowe. OBI, Panel podłogowy dąb islandzki 8 mm AC4, 50 zł/ m kw.

Panel podłogowy dąb islandzki 8 mmPanel podłogowy dąb islandzki 8 mm Fot. OBI

Więcej o: